تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

تضعیف بهای طلا در بازار جهانی؛ سرعت‏‏‌گیر صعود دارایی‏‏‌های آتی طلایی بورسی

خروج سرمایه در اوج نرخ گواهی سکه

شماره روزنامه: ۵۶۶۷ تاریخ چاپ: ۱۴۰۱/۱۱/۱۹ ...

Untitled-2 copy

خروج سرمایه در اوج

ابزارهای طلایی بازار مالی و مشتقه بورس‌کالای ایران با خروج سرمایه در اوج مواجه شدند. به این ترتیب از ساعات ابتدایی روز سه‌‌‌شنبه هجدهم بهمن‌ماه از ارزش دارایی‌‌‌های بر پایه طلا در معاملات بورس‌کالا کاسته شد و رینگ بازار مالی و مشتقه قرمزپوش شد. بررسی روند معاملات آتی صندوق طلا از خروج سرمایه از این بازار در تمامی سررسیدها حکایت دارد. در عین حال در همین زمان از ارزش هر گواهی سپرده سکه طلا کاسته شد. عقبگرد بهای هر گواهی سکه به‌‌‌عنوان دارایی پایه صندوق طلا باعث شد تا معامله‌‌‌گران صندوق در بازار آتی اقدام به خروج سرمایه از این بازار کنند. به این ترتیب عقب‌‌‌نشینی گواهی سکه از رکورد جدید قیمتی به افت ارزش صندوق طلا انجامید.

کاهش بهای دارایی‌‌‌های طلایی در بازار مالی بورس‌کالای ایران و سکه در بازار فیزیکی را می‌‌‌توان به‌نوعی کوچک‌شدن حباب این دارایی‌‌‌ها تلقی کرد. کاهش ارزش که از ساعات ابتدایی بازگشایی بازار در روز سه‌‌‌شنبه هجدهم بهمن‌ماه آغاز شد، عمدتا از نوسان ارزی در بازار آزاد سیگنال گرفت. البته طلا در بازار جهانی نیز ظرف سه‌روز معاملاتی اخیر از روز جمعه سوم فوریه شرایط مطلوبی ندارد و کانال 1900دلاری را از دست داده است. اما در شرایط کنونی اثرپذیری فعالان بازارهای طلایی کشور از سیگنال ارزی به‌مراتب بیشتر از سیگنال جهانی است.

افت بهای سکه در بازار فیزیکی متاثر از افت نرخ ارز در بازار آزاد ظرف ساعات ابتدایی بازگشایی بازارها در روز سه‌‌‌شنبه، عامل قرمزپوشی بازار مالی و مشتقه بورس‌کالای ایران بود. افزایش عرضه ارز به بازار عامل عقبگرد قیمتی در ساعات ابتدایی بازگشایی بازار بود. دهه فجر هم از دیگر عوامل نوسان بهای ارز در بازار داخل است. در حالی برخی فعالان بازار معتقدند، به‌طور معمول در این بازه زمانی بر عرضه ارز افزوده و نرخ ارز کنترل می‌شود، برخی دیگر معتقدند در این بازه زمانی تقاضای زیادی وارد بازار می‌شود، بنابراین افزایش عرضه، مانع رشد نرخ نمی‌شود و با اتمام این بازه زمانی و با فروکش کردن تب تقاضا می‌‌‌توان به عقبگرد بهای ارز امید بیشتری داشت.

به هر ترتیب بازی معامله‌‌‌گران ارز در بازار آزاد با سکه ظرف روزهای اخیر افزایش یافته و نوسان متناوب سیگنال ارزی، روند معاملات طلایی در بازار مالی و مشتقه بورس‌کالای ایران را به‌سرعت دچار تغیر می‌کند.  با این حال روند کاهش بهای ارز در بازار داخل در روز سه‌‌‌شنبه چندان طولانی نشد و مجددا اسکناس آمریکایی در بازار آزاد افزایشی شد. تغییر نرخ ارز در بازار آزاد به‌سرعت بر روند معاملات دارایی‌‌‌های طلایی در بازار مالی بورس‌کالا نیز اثرگذار شد و گواهی سکه با افزایش ارزش معامله شد. با وجود این، همچنان جریان ورود سرمایه به معاملات آتی صندوق طلا منفی ماند که این موضوع بیانگر عدم‌اطمینان فعالان این بازار به تثبیت جریان افزایش نرخ است.

حباب گواهی سکه بزرگ‌تر از حباب سکه

ارزش هر گواهی سکه معادل یک‌صدم ارزش سکه در بازار فیزیکی است؛ اما عرضه و تقاضا برای این دارایی می‌‌‌تواند بهای آن را در نرخی کمتر یا بیشتر از ارزش بنیادی یعنی یک‌صدم سکه فیزیکی قرار دهد. از اواسط سومین هفته بهمن‌ماه، نرخ فروش گواهی سکه از ارزش بنیادی بیشتر شد. قرار گرفتن نرخ فروش گواهی سکه بالاتر از ارزش بنیادی بیانگر انتظار معامله‌‌‌گران این بازار از استمرار جریان افزایش قیمت است. در اواسط روز سه‌‌‌شنبه هجدهم بهمن‌ماه هر گواهی سکه، با نرخی در حدود 3/ 1‌درصد بالاتر از ارزش بنیادی معامله شد، در این زمان سکه در بازار فیزیکی حباب 5/ 18درصدی داشت. به این ترتیب می‌‌‌توان گفت، معامله‌‌‌گران گواهی سکه این دارایی را با ارزی در حدود 20‌درصد گران‌تر از نرخ رسمی ارز در بازار آزاد معامله می‌کنند.

ربع‌سکه رنج کشید

عرضه ربع‌سکه در بازار مالی بورس‌کالا از سوی بانک‌مرکزی از شتاب نوسان نرخ این دارایی کاسته است. البته همچنان این دارایی با حباب 6/ 46درصدی در بازار آزاد معامله می‌شود، اما عرضه مستمر سکه در بازار مالی بورس‌کالا باعث شده است تا حباب این دارایی از سطح قبلی 50درصدی دور شده و این دارایی با نوسان نرخ محدودی در طول روز معامله شود.

سیگنال جهانی کاهشی می‌‌‌ماند؟

هر اونس طلا در ساعات ابتدایی روز سه‌‌‌شنبه هفتم فوریه در کانال قیمتی 1870 تا 1880دلاری معامله شد. تقویت ارزش دلار متاثر از صعود کم‌سابقه داده‌‌‌های اشتغال آمریکا به سقوط ارزش هر اونس طلا در بازارهای جهانی ظرف روزهای ابتدایی فوریه انجامید. در حالی که شاخص مدیران خرید تولیدی آمریکا برای ماه ژانویه برابر 9/ 46واحد و در محدوده رکود اعلام شد، داده‌‌‌های وزارت کار این کشور نشان داد که کارفرمایان آمریکایی برای ژانویه 517‌هزار نیروی جدید استخدام کردند. انتشار داده مثبت از اشتغال آمریکایی‌‌‌ها، فعالان بازارهای مالی و کالایی دنیا را از شدت گرفتن سیاست انقباضی فدرال‌رزرو ترساند. طلا به چشم‌‌‌انداز نرخ‌‌‌ بهره بسیار حساس است؛ نرخ‌های بالاتر بهره هزینه فرصت نگهداری طلا به‌عنوان دارایی بدون بازده را افزایش می‌دهد. به این ترتیب افزایش نرخ بهره به کاهش ارزش طلا می‌‌‌انجامد.

با این حال فعالان بازار منتظر سخنرانی جروم پاول، رئیس فدرال‌رزرو در باشگاه اقتصادی واشنگتن طی روز سه‌‌‌شنبه هفتم فوریه هستند؛ احتمال می‌رود که سخنان پاول در این نشست حرکت‌‌‌های بعدی فدرال‌رزرو برای مهار تورم را شفاف‌‌‌تر کند. در شرایطی که داده‌‌‌های فعلی اقتصاد آمریکا احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره را مطرح کرده است، سخنان پاول می‌‌‌تواند این رویه را تایید یا آن را معکوس کند. در شرایط کنونی و با توجه به سیگنال مثبت نرخ ارز و انتظارات مثبت تورمی در کشور، تضعیف بهای طلا در بازار جهانی می‌‌‌تواند سرعت‌‌‌گیر ارزش دارایی‌‌‌های طلایی در بازار داخل باشد.

قیمت بک لینک و رپورتاژ

کمتر کسی میدونه که سریعترین راه خرید دلار، خرید تتر هستش. چون قیمت هر تتر برابر با ۱ دلاره. تتر در هر لحظه از شبانه روز خرید و فروش میشه و نگرانی نگهداری از دلار کاغذی رو هم نداره. در حال حاضر بزرگترین صرافی که این امکان رو به ایرانی‌ها میده، صرافی نوبیتکس هست. شما در کمتر از سه دقیقه می‌تونین تو این صرافی حساب باز کرده و سریع و آسان به‌ صورت آنلاین دلار بخرین.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان
تبلیغات متنی