باربری مازندران
آکام آتا
باربری مازندران
آکام آتا

ذخیره آبی سد کرج ۱۴ درصد؛ طالقان ۳۵ درصد/ صرفه جویی کنید

نجفیان به ضرورت تقویت سفره های زیر زمینی استان البرز اشاره کرد و گفت: طرح های مختلفی برای خروج از بحران کم آبی در سفره های زیر زمینی به اجرا درآمده که طرح تغذیه مصنوعی دشت های فردیس و ساوجبلاغ از جمله آنها است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز اعلام کرد: طبق آخرین بررسی ها اکنون ذخایر آبی سد کرج 14 درصد و سد طالقان 35 درصد است که ضرورت صرفه جویی در مصرف آب را می طلبد.
 
داود نجفیان روز چهارشنبه اظهار کرد: اکنون سد کرج نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 40 درصد و سد طالقان حدود 20 درصد کاهش ذخیره آبی دارد؛ میزان ذخایر آبی سدهای استان نسبت به مدت مشابه درازمدت 24 درصد کاهش نشان می دهد.
 
وی با بیان اینکه بارش های چند روز اخیر تاثیر بسزایی در تغذیه آبخوان های البرز داشت، گفت: امیدواریم با استمرار این بارش ها شاهد تقویت سفره های زیر زمینی و آبهای سطحی باشیم.
 
ظرفیت سد کرج حدود 180 میلیون متر مکعب و سد طالقان حدود 420 میلیون متر مکعب است.
 
بیش از 14 هزار حلقه چاه در مدار فعالیت
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز دربخش دیگری از سخنانش به موضوع برداشت بی رویه از منابع آب زیر زمینی البرز اشاره کرد و افزود: اکنون 14 هزارو 643 حلقه چاه در استان وجود دارد که معادل 812 میلیون متر مکعب در سال برداشت آب از آنها صورت می گیرد.
 
نجفیان گفت : از این تعداد ، پنج هزارو 571 حلقه چاه مجاز و هشت هزارو 901 حلقه غیر مجاز است که از تعداد چاه های غیرمجاز سه هزار حلقه آنها مربوط به قبل از سال 1385 هستند که قابلیت تبدیل به چاه مجاز را دارند.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز اظهار کرد: از سال 1391 تا کنون در قالب طرح تعادل بخشی حدود سه هزارو 939 حلقه چاه در البرز مسدود شده است که 633 حلقه آنها در سال مسدود شد .
 
وی یادآور شد: از سال 91 تاکنون 903 دستگاه حفاری غیر مجاز چاه در استان البرز توقیف شده که81 دستگاه آنها مربوط به امسال است.
 
هوشمند سازی کنتور آب چاه ها
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز به موضوع هوشمند سازی چاه های آب اشاره کرد و افزود: از سال 1393 تا کنون یک هزارو 470 حلقه چاه آب در این استان مجهز به کنتور هوشمند شده که 243 کنتور آنها مربوط به امسال است.
 
طرح های تغذیه مصنوعی آب
 
نجفیان به ضرورت تقویت سفره های زیر زمینی استان البرز اشاره کرد و گفت: طرح های مختلفی برای خروج از بحران کم آبی در سفره های زیر زمینی به اجرا درآمده که طرح تغذیه مصنوعی دشت های فردیس و ساوجبلاغ از جمله آنها است.
 
وی ادامه داد: 2 طرح تغذیه مصنوعی دشت های ساوجبلاغ و فردیس از 2 سال پیش تاکنون وارد فعالیت شده است که طرح تغذیه مصنوعی شهرستان ساوجبلاغ سالانه حدود 12 میلیون مترمکعب و فردیس سالانه تا 85 میلیون مترمکعب آب به سفره های زمینی تزریق می کند.
 
طرح جامع آبرسانی البرز به کجار رسید؟
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز به طرح جامع آبرسانی استان که از ابتدای سال 1401 آغاز شد ، پرداخت و گفت : اکنون شبکه جامع آبرسانی در غرب استان البرز در قالب سه پروژه در حال اجرا است .
 
این مسوول افزود: این طرح شامل احداث مدول تصفیه خانه شهر جدید مهستان، خط انتقال آب از هشتگرد به نظرآباد و انتقال خط آب از نظرآباد به شهرستان اشتهارد را شامل می شود.احداث مدول تصفیه خانه شهرجدید مهستان حدود پنج درصد پیشرفت فیزیکی، طرح خط انتقال آب هشتگرد به نظرآباد 42 درصد و از نظرآباد به اشتهارد 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
 
این مسوول گفت: اعتبار هزینه شده برای تمام این سه پروژه از محل های سفر رییس جمهور 77 میلیارد تومان، از محل استانی 330 میلیارد تومان و از محل مسکن مهر هم چهار میلیارد تومان است.
 
وی اضافه کرد: اعتبار مورد نیاز این سه پروژه 500 میلیارد تومان است که اگر تامین شود سال آینده به اتمام می رسد.
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
تبلیغات متنی