تبلیغات

گرایش مالی MBA بخوانیم یا ارشد حسابداری؟

حسابداری مالی، حسابداری بانک‌ها، حسابداری صنعتی، مدیر مالی و مشاور مالی مشاغلی هستند که نیاز به مدرک‌گرایش مالی MBA  یا ارشد حسابداری دارند. البته لازم نیست شما صرفاً از طریق دانشگاه وارد این حوزه‌ها شوید؛ بلکه می‌توانید با شرکت در دوره MBA و یا مراجعه به یک آموزشگاه حسابداری با دانش کامل‌تری وارد بازار کار رقابتی این دو رشته شوید. اگر شما هم با چالش انتخاب بین گرایش مالی MBA یا ارشد حسابداری روبه‌رو هستید، در ادامه این مطلب از سایت پکت با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در مورد این دو رشته پرطرفدار و پردرآمد در اختیار شما قرار دهیم.

گرایش مالی MBA بخوانیم یا ارشد حسابداری؟

گرایش مالی MBA

گرایش مالی MBA جزو بهترین گرایش‌های رشته MBA محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که شما با گذراندن دوره MBA  نیز می‌توانید وارد این گرایش شوید. گردش مالی و میزان اعتبار هر مجموعه‌ای  یکی از مهم‌ترین بخش‌های مدیریت آن مجموعه است  و گرایش مالی MBA  به همین امر مهم مربوط می‌شود. علاوه بر این در گرایش مالی  MBA یاد می‌گیرید در کدام قسمت‌ها سرمایه‌گذاری کنید تا سود بیشتری کسب کنید. به‌طورکلی گرایش مالی MBA  مدیریت ورودی و خروجی مالی شرکت را به عهده دارد و در این راستا به پیشرفت شرکت کمک می‌کند. افرادی که در گرایش مالی MBA به تحصیل می‌پردازند با یادگیری مباحث گوناگون آماده پست مدیریت مالی در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف می‌شوند. گرایش مالی  MBA به دو زیر گرایش زیر تقسیم می‌شود:

 • مدیریت مالی شرکت (Corporate finance)

اولین زیر گرایش مالی MBA که به آن می‌پردازیم مدیریت مالی شرکت است. شما با ورود به این حوزه می‌توانید در سازمان‌ها به بررسی موضوعاتی مانند گزارش‌های مالی، امور داخلی، مدیر مالی شرکت، تصمیم‌گیری برای پروژه جدید و سودآوری بپردازید.

 • بازار سرمایه (Capital market)

 توجه گرایش بازار سرمایه یا Capital market به مسائل خارج از سازمان معطوف شده است. افرادی که وارد این گرایش می‌شوند در آینده به بررسی سرمایه‌گذاری و ریسک، مؤسسات اعتباری، بورس و مطالب مربوط به آن و بانک‌ها می‌پردازد.

 

مهارت لازم برای گرایش مالی

به‌طورکلی افرادی که وارد حوزه گرایش مالی MBA می‌شوند همواره با اعداد و ارقام سروکار دارند و برای بهترین تصمیم‌گیری باید به تجزیه‌وتحلیل دقیق و بررسی روابط بپردازند. اگر شما تمایل دارید در دوره مدیریت کسب و کار شرکت کنید و وارد گرایش مالی MBA شوید، باید مهارت‌هایی مثل روحیه بالا، دانش بالای ریاضی، ارتباطات قوی، توانایی تحلیل و علاقه به کار تیمی را از قبل داشته باشید. در ادامه با تحصیل در این گرایش  مهارت‌های زیادی به دست می‌آورید که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت مالی بنگاه‌ها
 • حسابداری برای مدیران
 • توانایی تجزیه‌وتحلیل
 • ریسک‌پذیری
 • دانش اقتصاد
 • توانمندی‌های مدیریتی

 

بازار کار گرایش مالی MBA

اگر به گرایش مالی MBA علاقه دارید و دوست دارید در کنار تحصیل مشغول به کار شوید به شما پیشنهاد می‌کنم که کمی صبر کنید. بهتر است یک سال در گرایش مالی MBA به تحصیل بپردازید و با افزایش اطلاعات و دانش خود در این حوزه وارد بازار کار شوید. دانشجویانی که در گرایش مالی MBA مشغول به تحصیل هستند باید سایر مهارت‌های لازم  را با شرکت در دوره MBA آزاد خارج از دانشگاه کسب کنند. مهارت‌هایی مانند یادگیری نرم‌افزارهای لازم، دریافت گواهینامه‌های معتبر و آشنایی بازارهای مالی به شما کمک می‌کند تا با دانش و مهارت کافی وارد بازار کار شوید. گرایش مالی MBA در کشور عزیزمان ایران دارای بازار کار بسیار خوبی است؛ اما به یاد داشته باشید که داشتن مدرک اصول بازار سرمایه و تحلیل‌گری برای به‌دست‌آوردن جایگاه شغلی مناسب در این رشته از اهمیت زیادی برخوردار است.

گرایش مالی MBA بخوانیم یا ارشد حسابداری؟

فارغ التحصیلان گرایش مالی MBA می‌توانند به عنوان کارآفرین، مشاور مالی و مدیر مالی کار کنند

ارشد حسابداری

پس از سپری‌کردن دوران کارشناسی شما با سرنوشت‌سازترین تصمیم زندگی خود یعنی انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد روبه‌رو خواهید شد. همان‌طور که می‌دانید در آموزش حسابداری ویژه بازار کار شما با موارد مختلفی آشنا می‌شوید تا بتوانید به‌عنوان یک حسابدار جمع‌بندی و گزارش معاملات مالی، تجزیه‌وتحلیل حساب‌های مالی و صورت‌حساب‌های مالی یک شرکت یا سازمان را انجام دهید. به‌عبارت‌دیگر یک حسابدار مسئول وضعیت مالی شرکت از نظر سود و زیان و وجوه نقدی است. حسابداری جزو پرکاربردترین مشاغل محسوب می‌شود. علاوه بر محیط دانشگاه بسیاری از افراد با ثبت‌نام در آموزشگاه حسابداری به یادگیری آن می‌پردازند. ارشد حسابداری به چهار گرایش زیر تقسیم می‌شود:

 • حسابداری
 • حسابرسی
 • حسابداری مدیریت
 • حسابداری بخش عمومی

 

یک حسابدار به چه توانایی‌هایی نیاز دارد؟

همان‌طور که می‌دانید سه گروه آزمایشی علوم‌تجربی، ریاضی فیزیک و علوم‌انسانی می‌توانند در رشته حسابداری مشغول به تحصیل شوند؛ اما در آزمون سه گروه درس ریاضی از اهمیت زیادی برخوردار است. در کنار اهمیت بسیار زیاد ریاضی برای یک حسابدار، او باید نگارش خوبی داشته و به ادبیات فارسی مسلط باشد؛ زیرا یک حسابدار باید گزارش‌های خود را به بهترین شکل ممکن ارائه کند. در کنار موارد فوق نظم و دقت یک ویژگی کلیدی برای یک حسابدار محسوب می‌شود؛  زیرا او باید اعداد و ارقام را بدون بروز هیچ مشکلی جمع‌بندی کند.

 

موقعیت شغلی یک ارشد حسابدار در ایران

مهم نیست شما در چه سطح از حسابداری قرار دارید یا حتی در دانشگاه در رشته حسابداری مشغول به تحصیل بودید یا در آموزشگاه حسابداری این دانش را فراگرفته‌اید؛  زیرا فرصت‌های شغلی یک حسابدار بسیار گسترده است. مؤسسات کوچک و بزرگ و یا حتی بزرگ‌ترین کارخانه‌ها و شرکت‌ها برای  تهیه اظهارنامه مالیاتی به حسابدار نیاز دارند. افرادی که به آموزش حسابداری می‌پردازند می‌توانند در زمینه‌های مختلف مانند حسابداری مالی، دولتی، بیمه و مدیریت مشغول به کار شوند. افرادی که به آموزش حسابداری می‌پردازند می‌توانند در مشاغل مختلفی مشغول به کار شوند که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم:

 • در مؤسسات و ادارات بیمه می‌توانند مشغول به کار حسابداری بیمه شوند
 • در تمام ادارات و سازمان‌های دولتی می‌توانند به حسابداری دولتی بپردازند
 • شعب و حوزه سرپرستی بانک‌ها به حسابدار نیاز دارد
 • برای حسابداری صنعتی می‌توانند در شرکت‌های تولیدی و واحدهای صنعتی مشغول به کار شوند
 • حسابداری مالی کلیه شرکت‌ها و مؤسسات تجاری به عهده حسابدار است

گرایش مالی MBA بخوانیم یا ارشد حسابداری؟

برای حسابدار شدن از طریق دوره‌های پکت، تنها به یک مدرک دیپلم نیاز دارید

سخن آخر

گرایش مالی MBA و ارشد حسابداری هر دو جزو پرطرف‌دارترین رشته‌ها محسوب می‌شوند. اگر شما وارد گرایش مالی MBA شوید همواره به‌عنوان یک مدیر ارشد و شخصی که شغل مهمی را به عهده دارد از شما یاد می‌شود. ارشد حسابداری نیز به‌خاطر کاربرد گسترده‌ای که دارد شغل آینده شما را تا حد زیادی تضمین می‌کند. پس بهتر است که باتوجه‌به علایق شخصی و نکاتی که گفته شد خودتان بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید. همچنین شما می‌توانید برای آموزش در هرکدام از این گرایش‌ها به آموزشگاه پکت مراجعه کنید.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان