باربری مازندران
آکام آتا
باربری مازندران
آکام آتا

بن گویر از نتانیاهو خواست وزیر جنگ را برکنار کند

ایرنا نوشت: "ایتامار بن گویر" وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در پی مخالفت یوآف گالانت وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با طرح اصلاح نظام قضایی ، از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم خواست که وی را برکنار کند.

بن گویر از نتانیاهو خواست وزیر جنگ را برکنار کند

به نقل از شبکه "الجزیره"، بن گویر با تکرار این درخواست خود مدعی شد که گالانت در برابر باج خواهی‌ها و تهدیدات معترضان که وی آنها را آشوب طلب می خواند، تسلیم شده است.

وی افزود: هرج و مرج طلبان خواستار نافرمانی هستند و از ارتش بعنوان یک ابزار چانه زنی استفاده می‌کنند، من از نخست وزیر می خواهم که فورا وی [وزیر جنگ] را برکنار کند.

خشم بن گویر ساعاتی پس از آن صورت می گیرد که گالانت خواستار توقف طرح جنجالی اصلاح نظام قضایی شد.

وی گفت: اختلاف عمیق داخلی بر سر اصلاحات قضایی تهدید قریب الوقوع برای امنیت اسرائیل است.

گالانت افزود: با چالش‌های امنیتی بی‌سابقه‌ای روبه رو هستیم و باید جلو اصلاح نظام قضایی تا بعد از عید پاک گرفت.

وزیر جنگ صهیونیست‌ها اظهار کرد: شاهدم که چگونه منشأ قدرت ما درحال تحلیل رفتن است و به عنوان وزیر اسرائیل شاهد شکافی هستم که عمیق می شود و هرگز از این خط‌مشی حمایت نخواهم کرد.

وزیر جنگ تل آویو پنجشنبه شب نیز در پی فشار نتانیاهو، سخنرانی‌ خود علیه طرح جنجالی بی بی را به تعویق انداخت.

گالانت پنجشنبه شب اعلام کرد: به نخست وزیر تأییر ناخوشایند اعتراضات علیه ارتش و دستگاه امنیتی را اطلاع داده‌ام.

وزیر جنگ کابینه نتانیاهو از وزیران و اعضای کابینه نتانیاهو خواسته بود که به وی بپیوندند تا درخواست خود برای توقف قانون اصلاح نظام قضایی را متوقف کنند.

از سوی دیگر دفتر نتانیاهو نیز اعلام کرد که وی، وزیر جنگ را احضار کرده است.

به گفته دفتر نتانیاهو، این احضار به خاطر آن صورت می گیرد که گزارشی دریافت کرده مبنی بر این که وی برای توقف قانون اصلاح نظام قضایی زیر فشار قرار دارد.

سخنان گالانت درحالی است که نتانیاهو پنجشنبه شب در نطق تلویزیونی هرگونه توقف اصلاح نظام قضایی را رد کرد.

در طرح کابینه نتانیاهو موسوم به "اصلاح قانون قضایی" که ساکنان سرزمین های اشغالی از آن به کودتای "قانون اساسی" تعبیر می کنند، از اختیارات دستگاه قضایی این رژیم کاسته و در مقابل قدرت و جایگاه قوه مجریه و مقننه در این رژیم تقویت خواهد شد.

در این طرح همچنین، اختیارات مشاور قضایی کابینه رژیم صهیونیستی و همچنین اختیارات مشاوران قضایی دیگر وزارتخانه‌های این رژیم گرفته خواهد شد و وزیر این امکان را خواهد داشت هر مشاور قضایی را که بخواهد در دفتر خود برکنار یا منصوب کند.

این لایحه در جلسه کنست که روز دوشنبه برگزار شد، در قرائت اول با 63 رأی موافق و 47 رأی مخالف، به تصویب رسید.

این لایحه برای آن که به قانون تصویب شود، باید در قرائت‌های دوم و سوم نیز به رأی گذاشته شود و در کمیسیون های تخصصی رأی آورد و در در صورت تصویب نهایی به قانون تبدیل خواهد شد.

نتانیاهو که از سال‌ها پیش به اتهام فساد، رشوه و خیانت در امانت تحت محاکمه قضایی قرار دارد، بنا دارد با همین طرح موسوم به «اصلاح نظامی قضایی» از محاکمه فرار کند.

به دنبال این طرح سرزمین های اشغالی شاهد تظاهرات هفتگی است و امشب نیز برای دوازدهمین هفته متوالی علیه تغییرات موسوم به اصلاحات قضایی دست به اعتراض زدند.

منابع عبری زبان شمار شرکت کنندگان در تظاهرات امشب در تل آویو علیه طرح اصلاحات قضایی نتانیاهو را تا این لحظه حدود 200 هزار نفر اعلام کردند.

310310

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
تبلیغات متنی