باربری مازندران
آکام آتا
باربری مازندران
آکام آتا

۱۴۰۱ سالِ سختی برای کارگران بود

ایلنا نوشت:عضو هیئت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار گفت: نه دستمزدِ ۵۷درصدی و نه یارانه‌ی ۳۰۰ ۴۰۰ هزار تومانی، هیچ کدام نتوانست مشکل معیشتِ کارگران را حل کند و اوضاع برای کارگران بدتر از هر زمان دیگری شد.

1401 سالِ سختی برای کارگران بود

در سال 1401 چه بر کارگران گذشت؟ علی اصلانی (عضو هیئت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار سراسر کشور) در پاسخ به این سوال گفت: کارگران سال 1401 را با افزایشِ حقوق 57درصدی آغاز کردند اما متأسفانه نتیجه‌ی سیاست‌های اقتصادی، اثر افزایش دستمزد 57درصدی را بعد از مدتِ کوتاهی کاهش داد. اوایل تیرماه کاهشِ ارزشِ حداقل حقوق آغاز شد و به تدریج هر چه به پایانِ سال نزدیک شدیم این وضعیت بدتر شد.

وی ادامه داد: دولت، علی‌رغم هشدار کارشناسان، ارز 4200 تومانی را حذف کرد و با این کار سرعتِ بیشتری به افزایش نرخ تورم و بالا رفتنِ قیمت‌ها بخشید. قرار بود اثر افزایش قیمتِ چند کالای اساسی با پرداختِ یارانه جبران شود اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه افزایش قیمت آن چند قلم کالا روی دیگر کالاها اثر گذاشت به طوری که یارانه‌ی 300 – 400 هزار تومانی به هیچ وجه نتوانست افزایش قیمت‌ها را جبران کند.

اصلانی گفت: بعد از حذف ارز 4200 تومانی، تهیه‌ی مواد اولیه برای کارخانه‌دارها دشوار شد و بازار ثبات خود را از دست داد. این وضعیتِ روی همه‌ی قیمت‌ها تاثیر گذاشت و نتیجه‌ی آن سقوطِ آزاد قدرتِ خرید کارگران بود.

عضو هیئت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار سراسر کشور به افزایش قیمت دارو اشاره کرد و گفت: حذف ارز 4200 تومانی روی قیمت دارو هم اثر گذاشت؛ از طرفی سازمان تأمین اجتماعی بسیاری از داروها و خدمات را از پوشش خارج کرده و مجموع اینها باعث فشار بیش از حد هزینه‌های درمان بر کارگران شد. حتی دولت در پی اجرای برنامه‌ای به نام یاردارو بود تا از طریق پرداختِ یارانه به داروخانه‌ها قیمت دارو را کنترل کند اما در اجرای این برنامه هم موفق نشد و قیمت دارو سر به فلک کشید.

اصلانی تصریح کرد: نه دستمزدِ 57درصدی و نه یارانه‌ی 300 400 هزار تومانی، هیچ کدام نتوانست مشکل معیشتِ کارگران را حل کند و امروز اوضاع برای کارگران بدتر از هر زمان دیگری شده است.

عضو هیئت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار گفت: افزایش قیمت ارز که از برج نه آغاز شد وضعیت را بدتر از قبل کرد؛ دلار تا 60 هزار تومان رفت. پس از ابتدای سال تاکنون، نه تنها وضع کارگران بهتر نشد بلکه روز به روز بدتر شد و شدتِ این وخامتِ اوضاع به حدی است که امروز کارگر حتی برای خریدِ اساسی‌ترین نیازِ خورد و خوراک خود نیز با مشکل مواجه هستند.

اصلانی گفت: این مشکلات را باید در کنار سیاستِ فریز دستمزد قرار داد. البته امیدواریم وضعیت بهبود پیدا کند اما سال 1401 سال خوبی برای کارگران و کارفرمایان نبود و کارگران با سختی زندگی خود را گذراندند.

بیشتر بخوانید:

35220

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر