باربری مازندران
آکام آتا
باربری مازندران
آکام آتا

کشف سیاره‌ای عجیب که ۱۳ برابر مشتری است!

ایسنا نوشت: ستاره‌شناسان هنگام بررسی انبوه داده‌های تولید شده توسط کاوشگر TESS ناسا به یک گلوله کیهانی برخورد کردند که مشخص شد یک سیاره فراخورشیدی عظیم با جرم ۱۳ برابر سیاره مشتری است.

کشف سیاره‌ای عجیب که 13 برابر مشتری است!

جهان وسیع و در حال گسترش ما پر از اجرام کیهانی متنوع و عجیب است و میلیون‌ها میلیون از آنها، منتظر کشف‌شدن هستند.

ماهواره نقشه‌بردار سیاره‌های فراخورشیدی گذران (TESS) متعلق به ناسا یکی از این ماموریت‌ها است که به جستجوی سیاره‌های فراتر از منظومه شمسی مشغول است.

کاوشگر TESS در واقع یک تلسکوپ فضایی است که 19 آوریل سال 2018 میلادی به فضا پرتاب شد و هدف آن به عنوان ادامه برنامه کاوشگران، جستجوی سیاره‌های فراخورشیدی بیشتر در فضایی 400 برابر پوشش مأموریت کپلر با استفاده از روش گذر است که در کهکشان‌های دیگر به ‌ویژه در مدار ستاره‌های پر نور اطراف خودشان در فاصله‌ای که امکان حیات در آن وجود داشته باشد، قرار دارند.

در مقایسه با حدود 3800 سیاره فراخورشیدی که تاکنون پیدا شده‌اند، انتظار می‌رود که این کاوشگر موفق به پیدا کردن بیش از 20 هزار سیاره فراخورشیدی دیگر شود.

TESS از مجموعه‌ای از دوربین‌های گسترده برای انجام یک بررسی همه‌جانبه استفاده می‌کند و با استفاده از آنها توده، اندازه، تراکم و مدار یک گروه بزرگ از سیاره‌های کوچک از جمله نمونه‌ای از دنیای سنگی در مناطق قابل سکونت ستارگان میزبان را می‌سنجد.

کاوشگر TESS همچنین هدف‌های اولیه را برای تسلط بیشتر توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب و دیگر تلسکوپ‌های فضایی و زمینی آینده ارائه خواهد داد.

اکنون ستاره‌شناسان هنگام بررسی انبوه داده‌های تولید شده توسط TESS به یک گلوله کیهانی برخورده‌اند و در کمال تعجب، جرم این سیاره فراخورشیدی نزدیک به 13 برابر جرم سیاره مشتری است.

در این مقاله پژوهشی آمده است: این یکی از پرجرم‌ترین و متراکم‌ترین سیاره‌های غول پیکر گذری است که تا به امروز شناخته شده است.

این کشف، درک کنونی ما از شکل‌گیری سیاره‌ها را به چالش می‌کشد.

یک سیاره فراخورشیدی عجیب

این سیاره موسوم به TOI-4603b توسط گروهی از ستاره‌شناسان به سرپرستی آکانکشا خاندلوال (Akanksha Khandelwal) از آزمایشگاه پژوهش‌های فیزیکی در هند مورد مطالعه قرار گرفته است. بر اساس داده‌های TESS، شعاع این سیاره فراخورشیدی 1.042 برابر مشتری است. این سیاره فراخورشیدی در مداری 7.25 روزه به دور ستاره‌ای در فاصله 730 سال نوری از ما می‌چرخد.

این گروه توانست جرم TOI-4603b را با استفاده از اندازه‌گیری‌های سرعت شعاعی رمزگشایی کند که تخمین زده شده 12.89 برابر مشتری است.

ستاره‌شناسان بر این باورند که مقدار جرمی که یک سیاره می‌تواند داشته باشد، از لحاظ نظری محدود است. این گروه فرض می‌کند که این سیاره‌ها متعلق به دسته خاصی از سیاره‌ها هستند که شکل‌گیری و تکامل آنها هنوز برای ستاره‌شناسان ناشناخته است.

این گروه اشاره می‌کند که مقدار 10 تا 13 برابر جرم مشتری به عنوان حد بالای جرمی برای یک سیاره تخمین زده می‌شود.

این مقاله می‌افزاید که سیاره فراخورشیدی TOI-4603b افزودنی ارزشمندی به جمعیت کمتر از پنج سیاره غول پیکر با جرم بالا و در ناحیه همپوشانی کوتوله قهوه‌ای کم‌جرم است. به زبان ساده، این سیاره می‌تواند در جایی بین ستاره‌های کوتوله قهوه‌ای و سیاره‌ها قرار گیرد. کوتوله‌های قهوه‌ای اجرامی هستند که جرمی بین سیاره‌های غول‌پیکر مانند مشتری و کوچکترین ستاره‌ها دارند.

در نهایت، کشف این سیاره فراخورشیدی جدید می‌تواند درک ما از شکل‌گیری کوتوله‌های قهوه‌ای و سیاره‌های غول‌پیکر را کامل کند.

5858

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر