آمارها حاکی از فرار پول حقیقی از بازار سهام است

سرنوشت قهر پول از بورس؟

شماره روزنامه: ۵۷۳۹ تاریخ چاپ: ۱۴۰۲/۰۳/۷ ...

در این روز معاملاتی عمدتا بزرگان بازار با تشدید فشار فروش همراه شدند، هرچند در این میان متقاضیان خرید سهام با بهره‌‌‌‌‌‌برداری از فرصت، اقدام به جمع‌آوری سهام ارزنده کردند اما بازهم چربش قدرت فروشندگان به حدی بود که خریداران نتوانستند ورق معاملات را به نفع خود بازگردانند. دیروز شرکت‌های کوچک و متوسط بورسی نیز شرایطی همانند شرکت‌های بزرگ را تجربه کردند و با 52/ 1درصد افت اولین گام ریزشی را در هفته‌جاری برداشتند.

برخی معتقدند رشد محدود بازدهی شاخص‌های سهامی در هفته گذشته با توجه به پایداری حس عدم‌اطمینان در بازار زمینه شناسایی سود را در نخستین روز معاملاتی هفته‌جاری فراهم آورد. به‌این‌ترتیب معامله‌گران بدون‌توجه به شرایط بنیادی شرکت‌ها و با رفتاری مبتنی بر هیجان دست به ماشه فروش زدند.

ارزیابی وضعیت سایر بازار‌‌‌‌‌‌های موازی حاکی از آن است که دلار در محدوده 51‌هزار و 800‌تومان و سکه در محدوده 31‌میلیون‌تومان در نوسان هستند. دقیقا مشابه رفتاری که طی چند وقت گذشته به‌طور مکرر تکرار شده‌است. (درجازدن)

اساسا در چنین شرایطی که نرخ اسکناس آمریکایی و قیمت سکه با عدم‌تغییر فاحش در نرخ‌‌‌‌‌‌گذاری‌‌‌‌‌‌ها همراه هستند، سرنوشت منابع مالی خارج‌شده از بورس چه می‌شود؟

به ظن صاحب‌نظران اقتصادی در وضعیتی که دلار و سکه به‌عنوان بازار‌‌‌‌‌‌های رقیب بورس در محدوده‌‌‌‌‌‌های قیمتی مشخصی تثبیت شده‌اند و به‌عبارتی در شرایط اشباع قیمتی هستند، زمینه برای افزایش قیمت سهام در بخش مولد اقتصاد کشور فراهم می‌شود. اکنون شرایط برای جبران جاماندگی بازار سهام از رالی صعود قیمت‌ها و کسب بازدهی در بازار‌‌‌‌‌‌های مالی مهیاست اما آنچه مشاهده می‌شود، تشدید فشار فروش در معاملات روزانه و حاکمیت رفتاری مبتنی بر نوسان‌گیری در بورس تهران و فرابورس ایران است.

در حالی بورس تهران حجم عظیمی از پول که طی چند وقت گذشته جذب کرد را در پی افت‌‌‌‌‌‌های اخیر از دست داد که بررسی وضعیت حرکت بازار‌‌‌‌‌‌هایی نظیر دلار و سکه حکایت از این مهم دارد که جریان نقد به سمت این بخش تغییر مسیر نداده است. بازار‌های مسکن و خودرو نیز با تغییر چندانی به لحاظ قیمتی همراه نشده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. از سویی میزان خروج منابع مالی افراد عمدتا حقیقی از بازار سهام در حدی نیست که بتواند وارد بازار‌‌‌‌‌‌های مذکور شود و تغییرات جدی را در این بخش ایجاد کند.

حال برای پول‌های خارج‌شده از بورس می‌توان 2 سناریو تعریف کرد؛ نخست اینکه در کف حساب شرکت‌های کار‌‌گزاری پارک‌شده‌‌‌‌‌‌اند و عمدتا در انتظار بهبود شرایط در راستای بازگشت مجدد به گردونه معاملات بازار هستند. این رویداد می‌تواند نشان از وجود هراسی دسته‌‌‌‌‌‌جمعی در جریان دادوستد‌‌‌‌‌‌های بازار سهام داشته باشد. ترسی که در ابتدا زمینه فروش سهام و خروج پول از معاملات را فراهم کرد و در ادامه، نقدینگی با نشست در حساب کار‌‌گزاری‌‌‌‌‌‌ها جریان خرید و فروش‌ها را با تردید نگریست. احتمالا تا زمان بازگشت اعتماد به بازار به‌طور مکرر شاهد ورود و خروج‌‌‌‌‌‌هایی از پول باشیم که عمدتا با راهبرد نوسان‌‌‌‌‌‌گیری برای مدتی کوتاه دست به معامله در بورس می‌زنند. در صورت تداوم این رفتار از سوی بازیگران تالار شیشه‌ای طبعا شرایط معامله‌‌‌‌‌‌گری در بخش مولد برای سرمایه‌‌‌‌‌‌گذاران خرد و عمدتا کم‌تجربه سخت خواهد شد.

اما ردیابی سرنوشت پول خارج‌شده از بازار سهام در سناریویی دیگر به‌این‌ترتیب تعریف می‌شود؛ با توجه به عدم‌اقبال سایر بازار‌‌‌‌‌‌های مالی در جذب جریان نقد، حال منابع بورسی در فضای اقتصاد کشور به نقدینگی سرگردانی مبدل شده‌است که می‌تواند پیامد‌‌‌‌‌‌های ناگواری را به‌همراه داشته باشد.

در شرایطی که سرمایه‌‌‌‌‌‌گذار بخش عمده منابع مالی خود را به دلیل عدم‌اطمینان نسبت به چرخه سیاستگذاری‌‌‌‌‌‌ها و نبود چشم‌‌‌‌‌‌انداز حتی چند‌روزه در فضای اقتصادی نزد خود نگه‌‌‌‌‌‌داری‌‌‌‌‌‌ می‌کند و ترجیح می‌دهد تا زمان بازگشت ثبات دست به‌عصا حرکت کند، احتمالا در این حالت شاهد عدم‌بهبود بورس و افزایش سطح انتظارات تورمی در سطح جامعه باشیم. در روزی که سپری شد، ارزش معاملات خرد (سهام و حق‌تقدم) به رقمی بالغ بر 6‌هزار و 999‌میلیارد‌تومان رسید.

در این میان شاهد خروج یک‌هزار و 87‌میلیارد‌تومانی منابع اشخاص حقیقی از بورس تهران بودیم. در آن‌سوی بازار، ارزیابی وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری نظیر درآمد ثابت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، مختلط و سهامی حکایت از این مهم دارد که در ششم خرداد ماه 80‌میلیارد‌تومان خروج پول در این بخش به‌ثبت رسیده‌است. صندوق‌های درآمد ثابت بورس و فرابورس نیز در مجموع 114‌میلیارد‌تومان فرار پول را تجربه کردند. آمار فوق تداوم خروج پول از بازار سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به تصویر می‌کشد. حال بررسی وضعیت بازار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موازی و عدم‌تحرک خاص در این بخش می‌تواند سناریو‌‌‌‌‌‌های مطرح‌شده مذکور را قوت بخشد.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان