آمار جدید از متقاضیان نهضت ملی مسکن

تکمیل مسکن بدون آورده نقدی؟

شماره روزنامه: ۵۷۳۹ تاریخ چاپ: ۱۴۰۲/۰۳/۷ ...

وی با تاکید بر اینکه اولویت شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن تولید مسکن است که به دهک‌‌‌های یک تا چهار مربوط است تصریح کرد: به همین دلیل به دنبال تامین آورده برای متقاضیان هستیم. این اظهارات از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی در حالی مطرح شده که برابر قانون جهش تولید مسکن، انبوه‌‌‌سازی مسکن توسط دولت باید صرفا مبتنی بر تقاضای موثر در نقاط مختلف کشور صورت گیرد و نیازسنجی از تعداد واقعی متقاضیان فاقد مسکن نیز از طریق مشارکت آنها در پرداخت آورده نقدی اولیه میسر است.

 با این حال با توجه به شرایط اقتصادی نامطلوبی که خانوارهای فاقد مسکن با آن مواجه هستند، وزارت راه و شهرسازی درصدد پیش‌بینی میان‌‌‌بری برای سرعت بخشیدن به این موضوع برآمده و قصد دارد به این ترتیب نسبت به تامین بخشی از کمبود نقدینگی اقدام و به این ترتیب زمینه افزایش سرعت اجرای پروژه‌‌‌های در حال ساخت را فراهم کند. جعفری در این گفت‌‌‌وگو همچنین اعلام کرده که تعهد شرکت عمران شهرهای جدید احداث 600‌هزار واحد نهضت ملی طی 4 سال دولت سیزدهم و تکمیل 100‌هزار واحد باقی‌مانده مسکن مهر است. وی افزود: در حال حاضر از 600‌هزار واحد در تعهد شهرهای جدید 200‌هزار واحد وارد فاز عملیاتی و اجرایی شده است که میانگین پیشرفت فیزیکی واحدهای در حال اجرا حدود 15‌درصد و آماده‌‌‌سازی اراضی حدود 50‌درصد تخمین زده می‌شود. مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید توضیح داد: با رویکردهای جدید وزارت راه و شهرسازی در ساخت مسکن که به شکل خودمالکی، واگذاری زمین به متقاضیان برای ساخت یک طبقه حیاط‌دار و انبوه‌سازی در قالب چند واحد و با مشارکت آورده مردم و تسهیلات نهضت ملی است کار ساخت و تولید مسکن در شهرهای جدید در حال انجام است.

آمار جدید از متقاضیان نهضت ملی مسکن

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، تا روز گذشته حدود 6 میلیون نفر متقاضی واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده‌‌‌اند که تاکنون یک میلیون و 400‌هزار متقاضی برای حضور در طرح نهضت ملی مسکن واجد شرایط شناخته شده‌‌‌اند؛ اما فقط 270‌هزار نفر از این تعداد آورده نقدی داشته‌‌‌اند. متقاضیان برای حضور در طرح نهضت ملی مسکن باید دارای فرم «ج»، دارای سابقه سکونت، فاقد مسکن و در زمان تحویل واحد مسکونی در وضعیت تاهل باشند و با توجه به این شرایط، تا این لحظه یک میلیون و 400‌هزار متقاضی برای حضور در طرح نهضت ملی مسکن واجد شرایط شناسایی شده‌‌‌اند.

 هم‌‌‌اکنون برای 800‌هزار متقاضی واجد شرایط نهضت ملی مسکن افتتاح حساب بانکی شده است، اما تا این لحظه تنها 170‌هزار مشترک دارای قرارداد پرداخت تسهیلات هستند و به عبارتی آورده نقدی لازم را تزریق کرده‌‌‌اند. همچنین در بخش خودمالکی اکنون 400‌هزار متقاضی واجد شرایط به بانک معرفی شده، اما از این تعداد فقط 100‌هزار متقاضی، قرارداد پرداخت تسهیلات با بانک دارند. با این وصف 76‌درصد از متقاضیان واجد شرایط معرفی‌شده به بانک، قرارداد پرداخت تسهیلات از سوی نظام بانکی ندارند که نشان‌‌‌دهنده عدم‌تکمیل آورده نقدی از سوی آنهاست.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان