ترامپ هدف تحقیقات جنایی قرار می‌گیرد

ترامپ گفته است که وزارت دادگستری شخصاً به او اطلاع نداده است که او هدف تحقیقات قرار گرفته است.

گزارش‌ رسانه‌های آمریکایی حاکی از آن است که دادستان‌های فدرال به طور رسمی به وکلای دونالد ترامپ اطلاع دادند که رئیس‌جمهور سابق هدف تحقیقات جنایی در پرونده بررسی نگهداری اسناد امنیت ملی در مارلاگو و ممانعت از اجرای عدالت است.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، این اقدام - واضح‌ترین نشانه مبنی بر این است که ترامپ در مسیر متهم شدن قرار دارد،  زیرا تحقیقات پس از ارائه مدارک در مقابل هیئت منصفه بزرگ در واشنگتن و هیئت منصفه بزرگ ناشناخته در فلوریدا به پایان خود نزدیک می‌شود.

برای وکلای ترامپ چند روز قبل از ملاقات با بازرس ویژه جک اسمیت، که پرونده اسناد مارلاگو را بررسی می‌کند، و یک مقام ارشد شغلی در دفتر معاون دادستان کل، "ابلاغیه" فرستاده شده، آنها از دادستان‌ها خواسته‌اند رئیس جمهور سابق را متهم نکند.

ترامپ گفته است که وزارت دادگستری شخصاً به او اطلاع نداده است که او هدف تحقیقات قرار گرفته است.

این تحول در حالی صورت می‌گیرد که دادستان‌ها شواهدی مبنی بر رفتار جنایتکارانه در مارلاگو به دست آورده‌اند و تصمیم گرفته‌اند که هر گونه کیفرخواست باید در ناحیه جنوبی فلوریدا، جایی که استراحتگاه در آن واقع شده است، به جای واشنگتن انجام شود.

به این منظور، ماه گذشته زمانی که هیئت منصفه بزرگ در واشنگتن از گرفتن مدارک جدید دست کشید، دادستان ها شروع به صدور احضاریه‌هایی برای چندین دستیار ترامپ کردند که آنها را مجبور به شهادت در برابر هیئت منصفه جدید در فلوریدا کرد،

روز چهارشنبه، تیلور بودویچ، سخنگوی سابق ترامپ در برابر هیئت منصفه فلوریدا شهادت داد و از او درباره بیانیه ترامپ در اوایل سال 2022  پس از بازگرداندن 15 جعبه اسناد به آرشیو ملی مبنی براینکه «همه چیز» را پس داده است، سؤال شد.

یکی از نزدیکان به رئیس جمهور سابق گفت که چندین دستیار ترامپ با انتشار این بیانیه مخالف بودند زیرا از صحت این ادعا اطمینان نداشتند.

اینکه چه اتهاماتی ممکن است از سوی هیئت منصفه فلوریدا صادر شود، هنوز مشخص نیست. اما دادستان‌ها احتمالاً ترجیح می‌دهند در واشنگتن اتهامات مطرح شوند، چرا که قضات دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده با رسیدگی به پرونده‌های امنیت ملی آشنایی بیشتری دارند 

به کار انداختن هیئت منصفه بزرگ مربوط به جایی است که دادستان ها معتقدند جرمی رخ داده باشد و واضح‌ترین دلیل برای هیئت منصفه بزرگ فلوریدا این است که دادستان‌ها شواهدی دال بر فعالیت مجرمانه در مارلاگو که در ناحیه جنوبی فلوریدا است، پیدا کرده‌اند. در این تحقیقات، دادستان‌هایی که اتهامات ترامپ را به دلیل حفظ اطلاعات امنیت ملی بررسی می‌کنند، ممکن است از شواهدی به این نتیجه رسیده باشند که وقتی اسناد طبقه‌بندی‌شده به مارلاگو منتقل شدند، او هنوز رئیس‌جمهور بود، به این معنی که «مالکیت غیرقانونی» او از فلوریدا آغاز شد.

وزارت دادگستری معمولاً زمانی که افراد هدف تحقیقات قرار می‌گیرند، آنها را مطلع می‌کند تا به آنها فرصتی دهد تا شواهد خود را در برابر هیئت منصفه ارائه کنند. اعلان لزوماً به این معنی نیست که آنها  متهم شده‌اند.

ترامپ، پیشتاز در رقابت برای نامزدی ریاست جمهوری 2024 جمهوری خواهان، در ماه آوریل از اتهام پرداخت پول به یک بازیگر فیلم‌های غیراخلاقی قبل از رقابت‌های ریاست جمهوری 2016  مبرا شد. او همچنین با تحقیقات جنایی در رابطه با تلاش‌های ادعایی برای لغو شکست خود در انتخابات 2020 مواجه است.

ترامپ مدعی است که تحقیقات متعدد انگیزه سیاسی دارد.

تحقیقات درباره اسناد طبقه بندی شده در سال 2021 آغاز شد، در حالی که در میان مقامات فدرال این ظن وجود داشت که رئیس جمهور سابق تمام اسناد را بازنگردانده است. در اوت سال گذشته، اف‌بی‌آی در جست‌وجوی ملک ترامپ در مارلاگو در فلوریدا، حدود 13000 سند را پیدا کرد که 100 مورد از آن‌ها دارای علامت طبقه‌بندی شده بودند، این در حالی است که یکی از وکلای ترامپ قبلاً گفته بود که تمام اسناد با علامت‌های طبقه‌بندی شده بازگردانده شده است.

ترامپ از حفظ اسناد دفاع کرده و گفته است در زمانی که رئیس جمهور بوده، آنها را از حالت طبقه بندی خارج کرده است. با این حال، ترامپ هیچ مدرکی برای این ادعا ارائه نکرده و پرونده‌های دادگاه نشان می‌دهد که وکلای او نیز چنین استدلالی نکرده‌اند.

ترامپ اولین رئیس جمهور  آمریکاست که با اتهامات جنایی روبرو شده است و مشکلات حقوقی او در حال افزایش است. در ماه مه، یک هیئت منصفه در دادگاه مدنی در منهتن، ترامپ را به دلیل آزار جنسی ای جی کارول، مقاله نویس سابق مجله Elle، و سپس بدنام کردن او با دروغگو خواندنش، به پرداخت 5 میلیون دلار غرامت محکوم کرد.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان