مسابقه بهترین پایان نامه سال چیست؟ جشنواره ملی پایان نامه ۱۴۰۲

بر مبنای اطلاعیه های کمیته علمی جشنواره ملی پایان نامه ۱۴۰۲ بخش اصلی این جشنواره حوزه های خاصی را شامل می گردد.

پایان نامه یکی از انواع پروژه های تحقیقاتی است که دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی باید برای فارغ التحصیلی انجام دهند. نگارش پایان نامه اصول خاصی دارد و شامل مراحل مشخصی است که شامل نگارش پروپوزال ، تعیین عنوان و تقسیم فصل می باشد. فصل های پایان نامه برای نگارش، اصول خاصی دارند که باید حتما رعایت شوند.

بسیاری از دانشجویان برای مشاوره و انجام پایان نامه خود، نیاز به راهنمایی دارند که می توانند در جهت ارتقای سطح پژوهش خود، مشاوره بگیرند تا بتوانند مشمول جشنواره ملی پایان نامه شوند. مسابقات بهترین پایان نامه سال، جشنواره ای است که برای تجلیل از برترین پایان نامه های دانشجویی توسط جشنواره ملی پایان نامه برگزار می شود. میخواهیم به دلایل برگزاری جشنواره پایان نامه برتر، زمان و موضوعات این جشنواره بپردازیم.

چرا جشنواره ملی پایان نامه مسابقه برگزار می شود؟

مسابقه پایان نامه سال

بسیاری از دانشجویان کشور نسبت به انتخاب موضوع پایان نامه دانشجویی خود حساسیت خاصی دارند که باعث می شود موضوعاتی را انتخاب کنند که قابل استفاده باشد. دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف، در پاسخ به نیاز کشور در علوم مختلف و با نظر ناظران علمی، موضوعات خود را تایید کرده و در مدت زمان معینی تحقیقات خود را تکمیل می کنند.

رشته‌ها و حوزه‌های تحقیقاتی مختلف در مجموعه خود اغلب می‌توانند در بخش‌های صنعت و تولید کشور مورد استفاده قرار گیرند و ممکن است در سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی در فرآیند صنعتی داشته باشند. انتشارات جهاد دانشگاهی با ارزیابی هدف استفاده از ظرفیت پژوهشی و خروجی پژوهشی دانشجویان، ارتباط این پژوهش ها را با تولید و صنعت کشور برقرار کرده و سعی در ارتقای ظرفیت پژوهشی کشور دارد.

دلایل زیادی برای برگزاری جشنواره پایان نامه سال دانشجویی وجود دارد. از مهم ترین دلایل برنامه ریزی و برگزاری این مراسم در جهت ایجاد فضای رقابتی و تشویق دانشجوها به تحقیق، بهره گیری از توانمندی های فکری و یادگیری، ایجاد انگیزه برای انجام پژوهش های کاربردی و استفاده از خلاقیت است.

اقدامات انتشارات جهاد دانشگاهی برای جشنواره بهترین پایان نامه سال

در سال های اخیر، یکی از گام های اساسی سازمان انتشارات جهاد کشاورزی در راستای تولید دانش و ترویج پژوهش علمی، برگزاری جشنواره برترین پایان نامه سال برای انتخاب پایان نامه سال از بین پژوهش های دانشجویی است. دانشجویانی که پژوهش های کاربردی مفید انجام داده اند، شرکت در این جشنواره را فرصتی مناسب برای کاربردی ساختن پژوهش خود می دانند.

روند انتخاب موضوع پایان نامه دانشجویی جدا از فوایدی که برای دانش و صنعت کشور خواهد داشت، برای دانشگاه ها و دانشجویان منتخب نیز ثمرات زیادی دارد. برگزیدگان مسابقه پایان نامه سال، به عنوان برگزیدگان حوزه پژوهش و علم ایران شناخته می شوند و این باعث تشویق و ایجاد انگیزه برای پیشرفت پژوهش و مطالعات در کشور می شود.

در سال ۱۴۰۲ نیز جشنواره ملی پایان نامه همانند سال های قبل از طریق نشانی اینترنتی www.isba.ir اعلام خواهد شد. علاقه مندان به شرکت در جشنواره می توانند به سایت مراجعه و آخرین اخبار را دنبال کنند. البته بر اساس آخرین اخبار منتشر شده، آخرین مهلت ثبت نام در جشنواره پایان نامه برتر سال، 7 اسفند دو سال پیش بوده است که بنا به درخواست داوطلبان این مهلت تا 25 اردیبهشت ماه سال گذشته تمدید شد. این تاریخ آخرین مهلت ثبت نام اینترنتی داوطلبان بود و پس از آن تمدید نشد. مهلت ثبت نام داوطلبان در جشنواره ملی 1402 هنوز اعلام نشده است اما انتظار می رود که طبق روال سال های پیش باشد.

فراخوان جشنواره ملی پایان نامه سال 1401

چگونه برای جشنواره بهترین پایان نامه سال ثبت نام کنیم؟

همانطور که در بالا بیان کردیم، فراخوان ثبت نام در جشنواره ملی بهترین پایان نامه سال، توسط سایت سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی با آدرس اینترنتی www.isba.ir منتشر می شود. در این فراخوان نحوه ثبت نام افراد و بخش‌های مختلف جشنواره به اطلاع متقاضیان می‌رسد و بسته به نوع رشته‌های تحصیلی و حوزه‌های مختلف پژوهشی، دانشجویان فرصت ثبت پایان‌نامه خود را خواهند داشت.

ابتدا پذیرش پایان نامه های دانشجویان، دسته بندی آنها، کدگذاری اولیه و در نهایت ثبت اطلاعات آثار ارسالی توسط دبیرخانه علمی جشنواره انجام می شود. پس از دسته بندی موضوعات در زمینه های تحت پوشش جشنواره، کمیته علمی مسئولیت بررسی و داوری چند مرحله ای این آثار را بر عهده خواهد داشت. این ارزیابی ها با حساسیت و توسط داوران و پژوهشگران متخصص در هر زمینه انجام می شود. مراحل تصویری زیر برای راهنمایی کسانی که قصد ثبت نام آنلاین در جشنواره ملی پایان نامه 1402 را دارند ارائه شده است.

عبارت «انتشارات جهاد دانشگاهی» را در مرورگر خود جستجو کنید یا مستقیماً به www.isba.ir مراجعه کنید. زمانی که وارد وب سایت سازمان می شوید، صفحه اصلی را مشاهده می کنید. در منوی بالای صفحه روی گزینه «پایان نامه سال تحصیلی» کلیک کنید و سپس «ثبت نام اینترنتی» را انتخاب کنید. همچنین می توانید دعوت نامه سال جاری جشنواره را از گزینه فراخوان مشاهده کنید.

در صورت دسترسی به این بخش در مهلت ثبت نام، می توانید نسخه الکترونیکی پایان نامه را بارگذاری کرده و فرم اطلاعات خود را در این قسمت تکمیل کنید. همچنین می توانید از گزینه "پیگیری ثبت نام" برای پیگیری ثبت نام خود استفاده کنید. کاربرانی که با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور ثبت نام خود را تکمیل کرده اند، می توانند از وضعیت شرکت در جشنواره ملی پایان نامه سال مطلع شوند.

چه پایان نامه هایی می توانند در جشنواره پایان نامه سال شرکت کنند؟

بر مبنای اطلاعیه های کمیته علمی جشنواره ملی پایان نامه ۱۴۰۲ بخش اصلی این جشنواره حوزه های خاصی را شامل می گردد. حوزه های اصلی شامل 6 گروه هنر و معماری، فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی و همچنین علوم انسانی می گردد.

نکته مهم : صرفا فارغ التحصیلانی حق شرکت در جشنواره را خواهند داشت که پایان نامه خود را پیرامون یکی از موضوعات زیر در سایت ایرانداک ثبت و انجام داده باشند.

حوزه هنر و معماری:

 1. معماری ایرانی و اسلامی
 2. طراحی مد و لباس
 3. هنر ایرانی و اسلامی

حوزه فنی و مهندسی:

 1. پایان نامه مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 2. گاز و پتروشیمی
 3. صنایع نفت
 4. مهندسی برق
 5. مهندسی صنایع
 6. مهندسی معدن
 7. مهندسی راه آهن

حوزه علوم پایه:

 1. شیمی
 2. زیست‌شناسی
 3. زمین‌شناسی

حوزه علوم پزشکی:

 1. طب بازسازی و سلول‌درمانی
 2. ارتقای سلامت
 3. ناباروری و بیولوژی تولید مثل
 4. سرطان
 5. اپیدمیولوژی

حوزه کشاورزی و منابع طبیعی:

 1. باغبانی
 2. گیاهان دارویی
 3. صنایع غذایی

حوزه علوم انسانی:

 1. پایان نامه روانشناسی و علوم تربیتی
 2. زبان و ادبیات فارسی
 3. اقتصاد
 4. ارتباطات
 5. دین
 6. پایان نامه مدیریت
 7. فلسفه
 8. تاریخ
 9. علوم اجتماعی
 10. علوم سیاسی
 11. پایان نامه حقوق

نتیجه گیری

مسابقه بهترین پایان نامه سال، یک جشنواره برای تجلیل از پایان نامه های خلاقانه و کاربردی است که توسط سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی با نشانی اینترنتی www.isba.ir برگزار می شود. بازه زمانی ثبت پایان نامه در جشنواره قبل، اسفند ماه بود که تا اردیبهشت ماه تمدید شد و انتظار می رود که جشنواره ملی پایان نامه سال ۱۴۰۲ نیز در این تاریخ باشد. در این جشنواره، برای تشویق و ایجاد انگیزه برای پژوهش کاربرد محور، از دانشجویان با پایان نامه های برتر در حوزه های مختلف تجلیل می شود.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان