عمق چاله برای کاشت نهال گردو

عمق چاله تاثیر بسیار زیادی در گیرایی، سلامت، رشد و باردهی نهال گردو برتر نهال دارد، عمق چاله ممکن است با توجه به سن نهال متفاوت باشد

یکی از موارد بسیار مهمی که باغداران در زمان احداث باغ گردو باید به آن توجه داشته باشند در نظر گرفتن عمق درست برای چاله­ای است که قرار است نهال گردو در آن کاشته شود، برخی از باغداران به صورت دستی و برخی دیگر با استفاده از ماشین آلات مخصوص اقدام به حفر چاله می­کنند اما نکات مهمی را باغداران در هر صورت باید در زمان حفر چاله در نظر گرفته باشند، در این خبرنامه شما را با شرایط مهم حفر چاله برای کاشت نهال گردو آشنا می­کنیم.

اهمیت عمق چاله در رشد و باردهی نهال گردو

در این بخش برخی از دلایل مهم برای حفر چاله با عمق مناسب را ذکر می­کنیم.

  • رشد رویشی مناسب نهال در سال­های اول پس از کاشت نهال:

پس از خرید نهال گردو و کاشت آن در زمین اصلی، نهال متناسب با رشد ریشه رشد می­کند و در واقع سرعت و میزان رشد رویشی در سال­های اول متناسب با رشد ریشه­ها است، در صورتی که چاله­ای که برای نهال حفر شده است کوچکتر و یا بزرگتر از حد استاندارد باشد رشد رویشی به تعویق افتاده و به خوبی انجام نمی­شود.

images_1694243790_64fc1bcec1608.webp

  • شروع باردهی نهال در زمان مقرر:

زو بازده بودن یکی از ویژگی­های بسیار خوب ارقام تجاری گردو است، به طوری که اگر نهال گردو در شرایط رشدی بهینه قرار داشته باشد معمولا یک سال پس از کاشت نهال می­تواند باردهی خود را آغاز کند که این بسیار شگفت انگیز است اما در صورتی که چاله­ای که نهال را در آن می­کارید با عمق بیشتر و یا کمتر حفر شده باشد مطمئن باشید که باردهی نهال به تعویق می­افتد.

  • تاخیر در باردهی مفید و اقتصادی درخت گردو:

پس از اینکه باردهی نهال آغاز می­شود باغدار باید چند سالی منتظر باشد تا درخت به باردهی مفید و اقتصادی برسد اما نکته­ای که اینجا وجود دارد این است که عمق چاله­ی نامناسب در زمان رسیدن به باردهی مفید نیز تاخیر ایجاد می­کند این ضرر بزرگی برای باغداران است.

images_1694243815_64fc1be78225c.webp

  • ضعف درخت:

نهال اگر نتواند از رشد رویشی و مطلوب برخوردار باشد که این مورد ارتباط مستقیم با عمق درست چاله دارد ضعیف شده و نمی­تواند مقاومت خوبی به ویژه در برابر سرما و یخ بندان زمستانه از خود نشان دهد، توجه داشته باشید که قیمت نهال گردو مقاوم به شرایط سخت بالاتر از ارقام معمولی است و در صورتی که یک نهال مقاوم در چاله­ای با عمق مناسب کاشته نشده باشد ممکن است در اثر حساسیت به سرما و یخ بندان در همان سال اول کاشت در زمستان دچار یخ زدگی شود.

زمان صحیح حفر چاله برای کاشت نهال گردو

زمان حفر چاله نیز فاکتور بسیار مهمی است که می­تواند بر عمق چاله موثر باشد و باید در حفر چاله در نظر گرفته شود، در نظر داشته باشید که بهتر است حفر چاله پیش از دریافت نهال انجام شده باشد چرا که زمانی که نهال به دست شما می­رسد هر روز و هر ساعت تاخیر در کاشت نهال می­تواند منجر به عدم گیرایی نهال و آسیب دیدن نهال شود.

اما در این بحث باید در نظر داشته باشید که حفر چاله تا چه مدت پیش از دریافت نهال باید انجام شود، توصیه می­شود در فصلی غیر از فصل کاشت نهال با مراجعه به مراکز حضوری و یا اینترنتی فروش نهال گردو مانند سایت برتر نهال (www.bartarnahal.ir) نهال گردوی مورد نظر خود را خریداری کنید و با دریافت مشاوره بهترین تاریخ کاشت را تعیین کنید و سپس حدود یک ماه پیش از دریافت نهال چاله را حفر کنید، طولانی شدن زمان سبب می­شود که وزش باد و یا جاری شدن آب باران منجر به تغییر در عمق چاله شود.

images_1694243796_64fc1bd4b7b2f.webp

عمق درست چاله برای کاشت نهال گردو

عمق چاله تناسب مستقیم با حجم ریشه و حجم ریشه تناسب مستقیم با سن نهال دارد، توصیه کارشناسان این است که بهترین سن برای کاشت نهال­های پیوندی گردو 2 سالگی است و با توجه به حجم ریشه­ی گردو در سن دو سالگی عمق نیم متر تا 70 سانتی متر برای کاشت نهال می­تواند بسیار مناسب باشد.

توجه داشته باشید که نهال­های بزرگتر از دو سال که حجم ریشه­ی بیشتری دارند احتمال سازگاری پایین­تری با شرایط جدید داشته و بنابراین حتی اگر شما حجم چاله را متناسب با حجم ریشه که قانونا دو برابر آن است حفر کرده باشید باز هم احتمال شکست گیرایی نهال بالاتر است.

images_1694243802_64fc1bda98e18.webp

فاصله­ی مناسب بین چاله­ها برای کاشت نهال گردو

در زمان حفر چاله تنها نباید به عمق چاله توجه داشته باشید و رعایت فاصله­ی مناسب بین چاله­ها نیز بسیار اهمیت دارد، از این رو باید با توجه به حجم تاج درخت در بلوغ فاصله­ی مناسب را تعیین کنید، ارقام تجاری که تاج محدودتری دارند را می­تواند به فاصله ی 6 تا 7 متر از هم بکارید اما ارقام بومی و محلی که ارتفا و حجم تاج بالا دارند باید با رعایت فاصله­ی ده متر از هم کاشته شوند.

کلام آخر

دانستید که عمق چاله تاثیر بسیار زیادی در گیرایی، سلامت، رشد و باردهی نهال گردو برتر نهال دارد، عمق چاله ممکن است با توجه به سن نهال متفات باشد اما بهتر است با خرید از نهالستان­های معتبر و دریافت شناسنامه­ی نهال و با توجه به ویژگی حجم ریشه­ی نهال چاله را با عمق مناسب حفر کنید.

 

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال: 09141832393

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر