تلاطمی در دل اخبار

شماره روزنامه: ۵۸۲۷ تاریخ چاپ: ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ ...

از طرفی انتشار اخبار نرخ فروش حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران، که مبنای نرخ تسعیر قیمت خوراک و قیمت پایه محصولات پالایشی و پتروشیمی در بورس‌ کالا قرار گرفت، سبزپوشی این بخش از بازار سهام را نمایان‌تر کرد. با این وجود کلیت بازار به ثبات نصفه‌و‌نیمه‌ای رسیده است. فروکش کردن انتظارات تورمی از جمله دلایل موثر به تعادل رسیدن بازار در روزهای گذشته است. نرخ رشد 1/ 8درصدی نقدینگی تا پایان مردادماه درحالی رقم خورده که بانک مرکزی در ابتدای سال 1402، هدف 25درصدی را برای رشد این متغیر پولی تا پایان سال جاری مشخص کرده بود، اما حالا به نظر می‌رسد رشد محقق‌شده به‌طور قابل‌توجهی پایین‌تر از نرخ هدف‌گذاری‌شده تا پایان مرداد‌ماه بوده است.

طبق ادعای بانک مرکزی، کاهش نرخ رشد نقدینگی پس از آن به وقوع پیوسته که این بانک برنامه کنترل مقداری رشد ترازنامه بانک‌ها و موسسات اعتباری و جریمه بانک‌های متخلف از حدود تعیین‌شده از طریق افزایش نسبت سپرده قانونی را مثل سال گذشته با جدیت در دستور کار خود قرار داده است. از طرفی انتشار اخبار توافق ایران و آمریکا بر سر مبادله زندانیان و آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی موجب نزولی شدن نسبی بازار ارز شده است.

با توجه به اینکه دلار نیمایی دوم تحت کنترل و نظارت بانک مرکزی است، بیشترین تاثیر چنین اخبار مثبت بین‌المللی را می‌توان در دلار بازار آزاد مشاهده کرد. به نظر می‌رسد انتشار چنین اخباری نرخ ارز را در محدوده‌های پایین‌تر از 50 هزار تومان نگه داشته است. از طرفی بازار سهام در مقطع کنونی از لحاظ P/ E در نقطه مطلوبی قرار گرفته و می‌توان اظهار کرد که بازار از لحاظ ارزندگی مطلوبیت خوشایندی دارد. چندان نمی‌توان انتظار داشت که با توجه به نرخ سود 26درصدی بانکی، بازار تمایلی به در نظر گرفتن P/ Eهای بالاتر برای گروه‌هایی همچون پالایشی‌ها داشته باشد.

در صورتی که نرخ اسکناس آمریکایی از نوسان در محدوده 47 تا 53هزار تومانی دست بردارد و به بالاتر از کانال 53هزار تومانی صعود کند، بازار سهام نیز نوسانات روبه‌بالایی را تجربه خواهد کرد. در صورتی که نرخ ارز به پایین‌تر از محدوده 47هزار تومان کاهش پیدا کند بازار سهام نیز در کوتاه‌مدت تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت و باید چشم به گزارش‌های 6ماهه صنایع گوناگون بدوزیم. پیش‌بینی می‌شود بازار در روزهای آینده با تعادل کم‌غلظتی روزهای توأم منفی و مثبتی را پشت‌سر بگذارد.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان