کدام سرطان در افراد زیر ۵۰ سال قربانی می‌گیرد؟

به‌طور کلی، بیش از یک میلیون نفر زیر ۵۰ سال بر اثر سرطان در سال ۲۰۱۹ جان خود را از دست دادند که تقریبا این رقم نسبت به سال ۱۹۹۰ به میزان ۲۸ درصد افزایش یافته است؛ سرطان‌های سینه، نای، ریه، کولورکتال و معده بیشترین مرگ و میر را به خود اختصاص داده‌اند و مرگ و میر ناشی از سرطان کلیه و تخمدان بیشترین افزایش را داشته است.

هلث نوشت: در طول سه دهه از سال 1990 تا 2019، افزایش نگران‌کننده تقریبا 80 درصدی در تشخیص سرطان در بین افراد زیر 50 سال مشاهده شده و اکثر موارد ثبت شده در سال 2019 مربوط به سرطان سینه بوده است.
 
به گفته محققان، سریع‌ترین افزایش در سه دهه گذشته در تعداد موارد ابتلا به سرطان نای و پروستات ثبت شده، در حالی که تعداد ابتلا به سرطان‌های کبد ثبت شده در افراد زیر 50 سال کمتر از 3 درصد کاهش یافته است.
 
گروهی به رهبری ژو لی از دانشکده پزشکی دانشگاه ژجیانگ چین در بریتانیا برای تجزیه و تحلیل خود، از نسخه 2019 مجموعه مطالعاتی «بار جهانی بیماری» استفاده کردند که شامل داده‌های جمع‌آوری شده بین سال‌های 1990 تا 2019 برای 29 نوع سرطان در 204 کشور متمرکز بر افراد 14 تا 49 ساله بود. بر اساس این گزارش، در مجموع 3.26 میلیون تشخیص سرطان جدید در سال 2019 در میان این افراد ایجاد شده که نسبت به سال 1990 افزایش 79 درصدی داشته است.

بهبود تشخیص زودهنگام

محققان حدس می‌زنند که افزایش مشاهده شده می‌تواند با بهبود تشخیص زودهنگام در کشورهای صنعتی مرتبط باشد اما مهمتر از همه، رژیم غذایی ناسالم، مصرف الکل و دخانیات، ورزش نکردن، چاقی و قند خون بالا است که علاوه بر عوامل ژنتیکی نقش داشتند.
 
پزشکان بر اساس تجزیه و تحلیل خود پیش‌بینی کردند که تعداد موارد جدید سرطان و مرگ و میرهای مرتبط با آن در میان افراد زیر 50 سال در سراسر جهان تا سال 2030 به میزان 31 درصد در تشخیص و 20 درصد منجر به مرگ افزایش خواهد یافت و افراد بالای 40 سال بیشترین میزان را خواهند داشت.
 
تنها نگاهی به توسعه بین سال‌های 1990 و 2019 نشان می‌دهد که در گروه سنی مورد مطالعه، عمدتا افراد 40 تا 49 ساله تحت تاثیر قرار می‌گیرند. محققان اشلی همیلتون و هلن کولمن از دانشگاه کوئینز بلفاست در تفسیر ضمیمه‌ای، معرفی اقدامات تشخیص زودهنگام هدفمند برای این گروه سنی را پیشنهاد کرده‌اند.
 
برای همیلتون و کلمن، نتایج مطالعه درک سرطان‌های تشخیص داده شده در گروه‌های سنی جوان‌تر چالش برانگیز بود. آنان نوشتند که اقدامات پیشگیری و تشخیص زودهنگام همچنین شناسایی راهبردهای درمانی بهینه ضروری است و بیماران جوان نیازهای مراقبت و حمایت متفاوتی دارند.

مرگ و میر زیر 50 سال

به‌طور کلی، بیش از یک میلیون نفر زیر 50 سال بر اثر سرطان در سال 2019 جان خود را از دست دادند که تقریبا این رقم نسبت به سال 1990 به میزان 28 درصد افزایش یافته است؛ سرطان‌های سینه، نای، ریه، کولورکتال و معده بیشترین مرگ و میر را به خود اختصاص داده‌اند و مرگ و میر ناشی از سرطان کلیه و تخمدان بیشترین افزایش را داشته است.
 
از نظر جغرافیایی، بالاترین میزان سرطان در آمریکای شمالی، استرالیا و اروپای غربی مشاهده شده است اما کشورهای با درآمد پایین تا متوسط نیز شاهد افزایش تعداد موارد، به ویژه در میان زنان بودند.
 
به گفته محققان به دلیل کیفیت متفاوت داده‌های ثبت سرطان در کشورهای مختلف، ممکن است موارد سرطان ثبت نشده یا تشخیص داده نشده وجود داشته باشد. این یافته‌ها همچنین برای همه کشورهای جهان به‌طور یکسان قابل اجرا نیست و ولکر آرنت از مرکز تحقیقات سرطان آلمان (DKFZ) که در این تحقیق شرکت ندارد، می‌گوید: «هیچ افزایشی در تعداد موارد جدید سرطان در افراد زیر 50 سال در آلمان در 20 سال گذشته مشاهده نشده است».
 
آرندت با اشاره به افزایش تشخیص‌ها می‌گوید حتی در کشوری که تعداد موارد ابتلا به سرطان به‌طور کلی افزایش نمی‌یابد، تعداد انواع خاصی از سرطان از جمله سرطان پوست، سینه، پروستات و تیروئید در گروه سنی بین 15 تا 49 سال در حال افزایش است.
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان