افزایش شمار مبتلایان به وبا در جهان

سازمان جهانی بهداشت در ژنو اعلام کرده است که در سال ۲۰۲۲ میلادی، تعداد ۴۷۰ هزار مورد ابتلا به وبا در سراسر دنیا ثبت شد در حالی که سال ۲۰۲۱، این تعداد ۲۲۰ هزار نفر بوده است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: تعداد ثبت شده مبتلایان به وبا در سراسر دنیا در سال گذشته میلادی (2022) بیش از دو برابر شده و شیوع این بیماری بیش از همه در افغانستان، کامرون و کنگو گزارش شده است.
 
به گزارش دویچه وله، سازمان جهانی بهداشت در ژنو اعلام کرده است که در سال 2022 میلادی، تعداد 470 هزار مورد ابتلا به وبا در سراسر دنیا ثبت شد در حالی که سال 2021، این تعداد 220 هزار نفر بوده است.
 
با این حال این آمار مانند همیشه، ارقام دقیقی نیست و تعداد موارد ابتلا احتمالا بسیار بیشتر از این آمار ثبت شده است. سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که همه ساله بین یک میلیون و 300 هزار تا چهار میلیون مورد ابتلا به وبا در سراسر دنیا وجود دارد و حدود 143 هزار نفر سالیانه در اثر این بیماری جانشان را از دست می‌دهند.
 
بنا بر این گزارش، در سال 2022 موارد شیوع اسهال بسیار بیشتر از سال پیش از آن بوده است.
 
شیوع وبا در سال گذشته بیش از همه در کامرون، جمهوری دموکراتیک کنگو، مالاوی، نیجریه، افغانستان و سومالی گزارش شده است. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید هرچه موارد شیوع گسترده‌تر باشد کنترل آن سخت‌تر می‌شود.
 
شیوع وبا رابطه مستقیمی با کمبود و آلودگی آب آشامیدنی، فقر و درگیری‌ و جنگ دارد. در سال گذشته 44 کشور شیوع وبا را گزارش دادند که 9 کشور بیشتر از سال قبل از آن بود. موارد مرگ بر اثر وبا نیز طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال گذشته 2349 مورد بوده است.
 
این نهاد بین‌المللی می‌گوید آماری که تا کنون از موارد ابتلا به وبا در سال جاری وجود دارد نشان می‌دهد که امسال نیز موارد بیشتر از سال قبل است. در حال حاضر و تاکنون 24 کشور شیوع وبا را گزارش داده‌اند.
 
شیوع وبا معمولا پس از وقوع فجایع طبیعی مانند زلزله، طوفان یا سیل رخ می‌دهد. اخیرا خطر شیوع وبا در لیبی پس از جاری شدن سیل مهیب در این کشور گوشزد شده بود.
 

شیوع طولانی‌مدت اسهال و وبا در کنگو

 
نگرانی از شیوع بیشتر وبا در کنگو نیز وجود دارد. فرستاده ویژه سازمان جهانی بهداشت در کنگو می‌گوید این کشور شش سال است که با شیوع گسترده اسهال روبروست. او در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو اعلام کرد که تاکنون 30 هزار مورد مشکوک گزارش شده است. بیش از همه مناطق شرقی این کشور که صحنه درگیری میان شبه نظامیان و نیروهای امنیتی است قربانی شیوع بیماری است و این درگیری‌ها رساندن دارو به مردم را غیرممکن کرده است.
 
دلیل اصلی شیوع بیماری مسری اسهال پیش از هر چیز آب آشامیدنی است که آلوده به مدفوع یا استفراغ افراد بیمار است و مواد غذایی آلوده نیز از جمله عوامل آن هستند. در عین حال بسیاری از موارد ابتلا به عفونت بدون نشانه بیماری هستند.
 
به گفته متخصصان، در موارد شدید از دست دادن بیش از اندازه مایعات و نمک بدن در عرض چند ساعت باعث اختلال در گردش خون و گرفتگی عضلانی شده و تا شوک و مرگ بیمار پیش می‌رود. برای وبا واکسن خوراکی وجود دارد.
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان