منشأ صدای شنیده‌ شده در خرم‌آباد چه بود؟

ایسنا نوشت: رئیس پایگاه اطلاعاتی مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، دلیل صدای شنیده‌شده طی شب گذشته در خرم‌آباد را زلزله با بزرگای ۲ دانست.

منشأ صدای شنیده‌ شده در خرم‌آباد چه بود؟

ساعت 22 دوشنبه (سوم مهر ماه) صدای مهیبی در بخش‌هایی از شهر خرم‌آباد مرکز استان لرستان شنیده شد و لرزش زمین نیز احساس شد، به‌طوری که لحظات اولیه وقوع این رخداد، گفته شد که در خرم‌آباد زلزله روی داده است، اما ساعتی بعد پازوکی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان اعلام کرد: وقوع زلزله در خرم‌آباد صحت ندارد، ولی تاکنون منشأ صدای مهیب نیز پیدا نشده، ضمن آنکه هیچ انفجار و خسارتی نیز تاکنون گزارش نشده است.

این درحالی است که از سوی مؤسسه لرزه‌نگاری اعلام شده که در شب گذشته زلزله کوچکی در این منطقه رخ داده است.

ایرج روحی، رئیس پایگاه اطلاعاتی مؤسسه ژئوفیزیک وقوع زمینلرزه شب گذشته در خرم‌آباد استان لرستان را ناشی از زلزله دانست و یادآور شد: این رخداد لرزه‌ای در ساعت 22 و 36 ثانیه شامگاه دوشنبه، 3 مهر با بزرگای 2 بوده است.

وی ادامه داد: این زلزله در عرض جغرافیایی 33.462 و طول جغرافیایی 48.506 بوده است. عمق این زلزله در عمق کم و در 8 کیلومتری رخ داده است و از آنجایی که عمق این زمینلرزه کم بوده، مردم این منطقه آن را احساس کردند.

روحی در پاسخ به این سؤال که چرا این زمینلرزه در لیست آخرین زمینلرزه‌های ایران و نواحی مجاور مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به ثبت نرسیده است، گفت: در سایت مؤسسه زمینلرزه‌هایی با بزرگای بیش از 2.5 به نمایش گذاشته می‌شود و از آنجایی که بزرگای این زلزله 2 بوده، در این سایت درج نشده است.

وی در خصوص اینکه چرا مردم زلزله‌ کوچکی با بزرگای 2 را احساس کرده‌اند، یادآور شد: معمولا زمینلرزه‌های کوچک قابل احساس نیستند، ولی وقتی زمینلرزه‌های کوچک در عمق کم رخ می‌دهند، مردم آن را احساس می‌کنند.

روحی خاطر نشان کرد: تجربه‌های مشابه را داشتیم که مردم رخدادهایی با بزرگای کم را احساس کرده‌اند. در واقع نباید زلزله‌های کوچک را احساس کرد، ولی چون عمق زمینلرزه کم بوده و در زیر شهر رخ داده است، مردم آن را احساس کرده‌اند.

233233

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان