مخالفت آمریکا با سفر امیر عبدالهیان به واشنگتن

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته: ما موظفیم به مقامات ایرانی و سایر دولت‌های خارجی اجازه دهیم برای حضور در سازمان ملل به نیویورک سفر کنند، اما تعهدی نداریم که به آن‌ها اجازه دهیم به واشنگتن‌دی‌سی سفر کنند.

مقامات آمریکا اعلام کردند به وزیر امور خارجه ایران مجوز سفر به واشنگتن برای بازدید از دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن را نداده اند.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، "متیو میلر" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز دوشنبه خود با اعلام این موضوع گفت، واشنگتن به درخواست هیات ایرانی برای بازدید از دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن، جواب رد داده است.

او افزود: ما موظفیم به مقامات ایرانی و سایر دولت‌های خارجی اجازه دهیم برای حضور در سازمان ملل به نیویورک سفر کنند، اما تعهدی نداریم که به آن‌ها اجازه دهیم به واشنگتن‌دی‌سی سفر کنند."

این مقام آمریکایی مدعی شد: با توجه به بازداشت غیرقانونی شهروندان آمریکایی توسط ایران، با توجه به حمایت دولتی ایران از تروریسم، ما معتقد نبودیم که در این مورد، اجابت این درخواست مناسب یا ضروری باشد."

عکس آرشیوی/ ساختمان سفارت ایران در شهر واشنگتن دی سی/ این ساختمان از زمان فطع روابط سیاسی بین دو کشور تخلیه شده و دفتر حفاظت منافع ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن مستقر شده است.

مخالفت آمریکا با سفر امیر عبدالهیان به واشنگتن

ایالات متحده بر اساس توافقی به عنوان میزبان سازمان ملل اجازه حضور نمایندگان همه کشورهای عضو را در نیویورک می دهد، اما رفت و آمد مقامات برخی از کشورهای متخاصم را حتی در شهر  نیویورک محدود به چند محله خاص می کند.

دولت دونالد ترامپ محدودیت های حضور دیپلمات های ایرانی در نیویورک را حتی بیشتر کرد و حضور مقامات ایرانی را به چند محله در نیویورک محدود کرد؛ اگرچه مجله نیویورکر در سال 2019 گزارش داد که ترامپ به دنبال دعوت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه وقت ایران به کاخ سفید بوده اما در این کار ناموفق بوده است.

گفتنی است پس از تعطیلی سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران، سفارت سوئیس در تهران مسئولیت حفاظت منافع آمریکا را در ایران بر عهده گرفته و دفتر حفاظت منافع ایران در شهر واشنگتن در سفارت پاکستان مستقر است.

بنابرگزارش غیررسمی برخی رسانه ها، حسین امیرعبدالهیان در جریان حضور خود در نیویورک برای شرکت در هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی ملل متحد، درخواست بازدید از دفتر حفاظت منافع ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن را داشته که از سوی وزارت امور خارجه آمریکا محوز این سفر  صادر نشده است.

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان