جمهوری قره‌باغ کوهستانی منحل می‌شود

ایسنا نوشت: ریاست منطقه قره‌باغ اعلام کرد «جمهوری قره‌باغ کوهستانی» از اول ژانویه ۲۰۲۴ منحل می‌شود.

جمهوری قره‌باغ کوهستانی منحل می‌شود

«سامول شهرامانیان» ریاست جمهوری به رسمیت شناخته نشده قره‌باغ امروز (پنجشنبه) حکمی را برای پایان دادن به این جمهوری امضا کرد.

در حکم انحلال جمهوری قره‌باغ کوهستانی که نسخه‌ای از آن در خبرگزاری اسپوتنیک منتشر شده، آمده است: این تصمیم بر اساس اولویت تامین امنیت فیزیکی و منافع مهم و حیاتی مردم قره‌باغ و با در نظر گرفتن توافق حاصل شده با نمایندگان جمهوری آذربایجان با میانجی‌گری نیروهای حافظ صلح روسیه مبنی بر اینکه عبور آزادانه، داوطلبانه و بدون مانع ساکنین قره‌باغ از جمله نیروهای نظامی که سلاح‌های خود را زمین گذاشته‌اند تضمین شده، اتخاذ شده است. طبق این تصمیم تمامی نهادها و سازمان‌های دولتی از اول ژانویه سال 2024 میلادی منحل می‌شوند و جمهوری قره‌باغ (آرتساخ) دیگر وجود ندارد.

طبق اعلام شهرامانیان، این حکم پس از انتشار فورا اجرا می‌شود.

قره‌باغ بعد از سقوط امپراطوری روسیه در سال 1917 مورد ادعای ارمنستان و هم جمهوری آذربایجان قرار گرفت و در اوایل دهه 1990 طی یک جنگ از جمهوری آذربایجان جدا افتاد.

جمهوری آذربایجان در سال 2020 و دومین جنگ با ارمنستان، بخشی از اراضی قره‌باغ را باز پس گرفت و هفته گذشته نیز پس از حملات باکو به بخش‌های باقی‌مانده از قره‌باغ، ارمنی‌های حاضر در این منطقه به شروط جمهوری آرمنستان مبنی بر خلع‌سلاح این منطقه تن دادند.

311311

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان