فعالان دارایی‏‏‌های بر پایه طلا در بازار مالی بورس‌کالای ایران، سیگنال‏‏‌های کاهشی را جدی ارزیابی کردند

حباب شکنی گواهی سکه

حرکت سکه بورسی به کانال پایین‌تر

Untitled-5 copy

طلای سرخ افزایشی ماند

بررسی روند معاملات گواهی‌‌‌های سپرده کالایی در بازار مالی بورس‌کالای ایران از ایجاد واگرایی قیمتی میان گروه‌‌‌های مختلف کالایی حکایت دارد. در شرایطی که از ارزش گواهی‌‌‌های سکه کاسته می‌شود، جریان غالب در معاملات طلای سرخ افزایشی است. ظرف چهارماه ابتدایی امسال گواهی سپرده زعفران از روند افزایشی ایجادشده در بازارهای کالایی کشور جا ماند. به این ترتیب در شرایطی که گواهی سپرده سکه رکوردهای تاریخی را به ثبت می‌‌‌رساند، بازار طلای سرخ قرمزپوش بود. به این ترتیب در پی منفی‌شدن انتظارات تورمی میان فعالان بازارهای مالی و کالایی کشور از نیمه شهریورماه و پس از انتشار اخبار پی‌‌‌درپی در خصوص بهبود روابط ایران با غرب و آزادسازی بخشی از بدهی‌‌‌های ایران در ازای آزادسازای زندانیان، رینگ طلای سرخ با افت نرخ جدی مواجه نشد.

درواقع انتظارات تورمی ظرف ماه‌‌‌های ابتدایی امسال زمینه‌‌‌ساز رشد قیمت‌‌‌ گواهی طلای سرخ نشده بود. در این شرایط ایجاد جریان منفی در نرخ ارز ظرف نیمه شهریورماه امسال تاثیر کاهشی چندانی بر معاملات گواهی طلای سرخ نگذاشت. در عین حال احتمال کاهش برداشت زعفران در کشور ظرف سال‌جاری زراعی، از معاملات طلای سرخ حمایت قوی کرد که نتیجه آن سبزپوشی رینگ طلای سرخ در میانه کاهش قیمت‌ها در سایر گواهی‌‌‌های کالایی با محوریت دارایی‌‌‌های بر پایه طلا بود.

سکه بورسی کف نرخ هفت‌ماهه را شکست

سکه بورسی بی‌‌‌توجه به نرخ این دارایی در بازار فیزیکی در کانال قیمتی 26میلیون تومانی تثبیت شد. در شرایطی که نرخ ارز در بازار آزاد بی‌‌‌توجه به سیگنال آزادسازی منابع ارزی کشور برای حفظ کانال قیمتی 49‌هزار تومانی مقاومت کرد، سقوط هر اونس طلا به کانال قیمتی 1840دلاری و منفی شدن انتظارات تورمی میان فعالان بازار داخلی از بازگشت سکه بورسی به کانال 26میلیون تومانی حمایت کرد. بررسی داده‌‌‌های معاملات گواهی سکه در بازار مالی بورس‌کالای ایران نشان می‌دهد که ظرف ساعات ابتدایی بازگشایی این بازار در دومین هفته مهرماه، میانگین نرخ فروش گواهی سکه به 266‌هزار و 500تومان کاهش یافت که این رقم کمترین نرخ فروش این دارایی پس از نیمه اسفند سال گذشته بود و به این ترتیب سکه بورسی در روز هشتم مهرماه کف کانال قیمتی هفت‌ماهه را شکست.

همزمان با افت ارزش دارایی‌‌‌های بر پایه طلا در بازار مالی بورس‌کالا از تمایل به خرید میان متقاضیان بورسی کاسته شد. فعالان بازارهای مالی و مشتقه به شکل معمول از نوسان مثبت قیمت سود کسب می‌کنند. بنابراین در شرایطی که بازار در احاطه سیگنال‌‌‌های منفی قرار دارد، از انگیزه فعالان این بازار برای ورود به آن کاسته می‌شود و به این ترتیب رینگ بازار مالی با کاهش حجم ورود نقدینگی مواجه می‌شود.

احتیاط؛ میزبان رینگ سکه بورسی

به شکل بنیادی ارزش هر گواهی سکه برابر یک‌صدم نرخ فروش سکه در بازار فیزیکی است؛ اما روند عرضه و تقاضا در این بازار می‌‌‌تواند نرخ گواهی سکه را بالاتر یا پایین‌‌‌تر از بهای بنیادی قرار دهد. ظرف روزهای سپری‌شده از مهرماه بهای گواهی سکه حدود یک تا 5/ 2‌درصد ارزان‌‌‌تر از قیمت بنیادی آن معامله شد. این موضوع بیانگر آن است که معامله‌‌‌گران سکه بورسی به فاز احتیاطی فرورفته‌‌‌اند و احتمال افت بیشتر قیمت در کوتاه‌مدت و میان‌مدت را می‌دهند؛ این موضوع باعث شده است تا در شرایطی که همچنان سکه در بازار فیزیکی در محدوده 27میلیون و 100‌هزار تومان معامله می‌شود، سکه بورسی 26میلیون و 600‌هزار تومانی شود. سکه در بازار فیزیکی برای حفظ کانال قیمتی 27میلیون تومانی مقاومت کرده؛ اما روند نوسان بهای این دارایی نیز کاهشی بوده است. از سکه افتادن طلا در بازار جهانی و ایجاد احتمال کاهش نرخ ارز در بازار آزاد زمینه‌‌‌ساز کاهش بهای سکه در بازار فیزیکی بود.

با این حال مقاومت اسکناس آمریکایی برای حفظ کانال قیمتی 49‌هزار تومانی به‌رغم آزادسازی 6میلیون دلار بلوکه‌شده ایران باعث شده است تا برخی فعالان بازار سکه فیزیکی در خصوص کاهش بیشتر بهای این دارایی در میان‌مدت تردید داشته باشند و به این ترتیب افت نرخ سکه فیزیکی با سرعت به مراتب کمتری نسبت به عقبگرد بهای سکه بورسی رقم بخورد. ظرف روزهای پایانی هفته ابتدایی مهرماه شاخص دلار مجددا افزایشی شد. به این ترتیب به‌رغم امیدواری‌‌‌ها، خبر آزادسازی منابع ارزی کشور تاثیر محدودی بر رفتار معامله‌‌‌گران دلار داشت. در این شرایط شورای فدرال سوئیس روز جمعه اعلام کرد که در راستای اقدام‌‌‌های اتحادیه اروپا، ‌‌‌تحریم‌‌‌های بیشتری علیه ایران در خصوص آنچه آنان «ارسال پهپاد به روسیه» می‌‌‌خوانند، وضع کرده است. این خبر حمایت موثری از رشد نرخ در بازار دلار ایجاد کرد.

سقوط طلای جهانی؛ حامی افت نرخ

نوسان بهای طلا در بازار جهانی سیگنال بنیادی دیگر اثرگذار بر نرخ سکه در بازار داخل است. این سیگنال ظرف 10روز اخیر به‌شدت کاهشی شده و بنابراین از عقبگرد بهای دارایی‌‌‌های بر پایه طلا در بازار داخل حمایت کرده است. روز جمعه 29 سپتامبر هر اونس طلا در معاملات آتی کامکس آمریکا با نرخ ‌هزار و 848دلار معامله شد که این رقم کمترین بهای فروش آن در بازه 200روزه یعنی پس از دهم مارس امسال بود. بازده هفتگی طلا در معاملات آتی کامکس آمریکا منفی 99/ 3‌درصد و بازده ماهانه آن منفی 8/ 4‌درصد شد. صعود شاخص دلار آمریکا و اوج‌‌‌گیری بازده اوراق 10ساله خزانه‌‌‌داری به بیشترین میزان پس از سال 2007 زمینه سقوط طلا در بازارهای جهانی را فراهم کرد. در این شرایط داده‌‌‌های تورمی آمریکا برای ماه سپتامبر و تاثیر آن بر حرکت بعدی فدرال‌رزرو در خصوص نرخ بهره، آینده قیمتی طلا در بازارهای جهانی را مشخص می‌کند و از این منظر بر بازار داخلی دارایی‌‌‌های بر پایه طلا اثرگذار می‌شود.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان