بانوی اول اردن، ملکه مد خاورمیانه/ عکس

تقریباً از بیست و چهار سال پیش که «رانیا» ملکه اردن شد، توانست به خوبی از پس مسئولیت‌هایی که به او محول شده برآید. او وقت و انرژی خود را به درستی بین خانواده، عمل به وظایف سلطنتی و دستیابی به اهداف خود، از جمله ترویج حقوق زنان در جهان عرب، متعادل کرده است. او متعهد به دفاع از حقوق کودکان و زنان و پر کردن شکاف بین شرق و غرب است.

بانوی اول اردن، ملکه مد خاورمیانه/ عکس

الهه جعفرزاده: محبوبیت ملکه‌ اردن شبیه هیچ ملکه دیگری نیست. او که یک معلم، مدافع حقوق بشر، نماد مد و ستاره رسانه‌های اجتماعی است، یکی از مهم‌ترین چهره‌ها نیز در جهان عرب به شمار می‌آید. دوران تصدی او به عنوان ملکه، اهمیت اردن را در صحنه جهانی در زمینه‌های مختلفی، اعم از کمک به پناهندگان، توانمندسازی جوانان، بهداشت عمومی و آموزش بالا برده است.

رانیا در سال 1970 از پدر و مادری فلسطینی در کویت متولد شد. در سال 1991 در رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه آمریکاییِ قاهره مدرک کارشناسی خود را گرفت و در سال 1995 در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه ژنو سوئیس فارغ‌التحصیل شد.

رانیا و ملک عبدالله دوم، پادشاه کنونی اردن، در ژانویه 1993 طی یک مهمانی شام یکدیگر را ملاقات کردند. پس از دو ماه آشنایی، رانیا به نامزدی شاهزاده عبدالله دوم درآمد و بالأخره در تاریخ 10 ژوئن 1993 با هم ازدواج کردند.

بانوی اول اردن، ملکه مد خاورمیانه/ عکس

بانوی اول اردن، ملکه مد خاورمیانه/ عکس

رانیا پس از ازدواج با شاهزاده عبدالله دوم، تصور نمی‌کرد که شش سال بعد ملکه شود. حاکم وقت کشور، ملک حسین بن طلال، در سال 1999 در حالی که در بستر مرگ بود، به طور غیرمنتظره‌ای پسرش عبدالله را به عنوان وارث خود معرفی کرد. پس از مرگ او، عبدالله و رانیا به ترتیب رَدای پادشاه و ملکه اردن را بر تن کردند. رانیا که آن زمان 28 ساله بود، به عنوان یکی از جوان‌ترین ملکه‌های جهان شناخته شد.

این زوج چهار فرزند به نام‌های: پرنس حسین، پرنسس ایمان، پرنسس سلما و پرنس هاشم دارند.

بانوی اول اردن، ملکه مد خاورمیانه/ عکس

اگرچه تخصص و مهارت رانیا در تجارت و فناوری است، اما دستور کار اصلی ملکه رانیا همواره مبتنی بر آموزش بوده است. ملکه با همکاری وزارت آموزش و پرورش و ابداع تعدادی طرح آموزشی از خود، مانند مدرسه و آکادمی معلمان ملکه رانیا، به دنبال تشویق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و اصلاحات در آموزش بوده است.

بانوی اول اردن، ملکه مد خاورمیانه/ عکس

در سطح بین‌المللی، از او به واسطه فعالیت‌هایش برای ارتقای آموزش و پرورش و توانمندسازی جوانان، تجلیل شده و به پاس تقدیر از اقداماتش در این عرصه، یک صندلی افتخاری در سازمان ملل متحد و هم‌چنین صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) به او اختصاص داده شده است.

علاه بر این، ملکه رانیا در سال 2011 از سوی مجله فوربس به عنوان یکی از 100 زن قدرتمند جهان انتخاب شد.

هم‌چنین او یکی از حامیان اصلی طراحان مد خاورمیانه است و در جهت معرفی آنها به جهان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند. از همین رو ملکه در طی این سال‌ها لباس‌های مختلفی از برندهای پیشرو مد خاورمیانه (لبنانی، عراقی، اردنی و فلسطینی) به تن کرده که عناصر مختلفی از سنت در آنها کار شده است. ملکه مد خاورمیانه در سفرهای خارجی، جزئیاتی را در پوشش خود استفاده می‌کند که به فرهنگ کشور میزبان اشاره دارد.

بانوی اول اردن، ملکه مد خاورمیانه/ عکس

بانوی اول اردن، ملکه مد خاورمیانه/ عکس

بانوی اول اردن، ملکه مد خاورمیانه/ عکس

شخصیت او به عنوان یک نماد در عرصه مد یا فشن آیکان (fashion icon)، مرتباً در مجلاتی مانند Marie-Claire و Glamour معرفی و منتشر می‌شود. به طور کلی، ملکه تعادل ظریفی را بین نمایش افتخارآمیز سنت‌های اردن و ارتباط با مردم عادی ایجاد کرده است.

او همواره برای برقراری آزادی و اصلاحات بیشتر می‌کوشد. تلاش‌های او گواه این است که قدرت یک کشور نه فقط در اماکن گردشگری و سنت‌های آن، بلکه در وجود مردم آن نهفته است.

بانوی اول اردن، ملکه مد خاورمیانه/ عکس

بیشتر بخوانید:

خبرنگاری که «بانوی اول» شد؛ ماجرای عاشق شدن پادشاه / عکس

عکس؛ غم‌انگیزترین لباس عروس سلطنتی بریتانیا؛ لباس بد یُمنی که صاحب آن یک سال بعد از ازدواج درگذشت

لباس پرنسس فقید با قیمت 120 هزار دلار به مزایده گذاشته خواهد شد/ تصاویر

اتومبیل پرنسس دایانا در یک حراج به قیمت 763 هزار دلار فروخته شد / تصاویر

منابع: theculturetrip، queenrania

47232

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر