واکسیناسیون قبل از بارداری

واکسیناسیون قبل از بارداری یک موضوع مهم برای زنانیه که قصد بارداری دارن یا در سن بارداری هستن. در حقیقت، واکسیناسیون قبل از بارداری می‌تونه مادر و جنینش رو در مقابل بیماری‌ها و عوارض جدی آنها محافظت کنه

واکسیناسیون قبل از بارداری

منظور از واکسیناسیون قبل از بارداری چیست؟

واکسیناسیون قبل از بارداری یک موضوع مهم برای زنانیه که قصد بارداری دارن یا در سن بارداری هستن. در حقیقت، واکسیناسیون قبل از بارداری می‌تونه مادر و جنینش رو در مقابل بیماری‌ها و عوارض جدی آنها محافظت کنه. برخی از واکسن‌هایی که برای مادران قبل از بارداری توصیه می‌شه، واکسن آنفلوانزائه، زیرا این بیماری در بارداری می‌تونه عوارض جدی رو به همراه داشته باشه. همچنین، واکسن آبله و واکسن هپاتیت B نیز در صورت نیاز باید در دوره قبل از بارداری تجویز بِشَن.

مهمه که قبل از هر واکسیناسیون، زنان با پزشک مشورت کنن. پزشک معالج می‌تونه مناسب‌ترین واکسن‌ها رو بر اساس وضعیت سلامتی و تاریخچه بیماری‌های هر فرد تعیین کنه. همچنین، در صورت بارداری، واکسن‌هایی که در دوره قبل از بارداری تزریق نشدن، ممکنه در دوره بارداری (با توجه به توصیه پزشک) تزریق بِشَن.

بنابراین، واکسیناسیون قبل از بارداری یک استراتژی موثر برای حفظ سلامتی مادر و جنینه. با مشاوره پزشک و دریافت واکسن‌های مناسب، مادران می‌تونن خطر ابتلا به بیماری‌های قابل پیشگیری رو کاهش بِدَن.

واکسن زدن در بارداری  نی نی سایت

این واکسیناسیون رو قبل از بارداری انجام بدین

تزریق واکسن‌های سرخک، سرخجه، اوریون و آبله مرغان در زنانی که در سن باروری هستن بسیار حائز اهمیته. از آنجایی که تزریق این واکسن‌ها در دوره بارداری ممنوعه و ابتلا مادر به این عفونت‌ها می‌تونه برای جنین آسیب‌زا باشه، ایمنی این بیماری‌ها در زنان و قبل از بارداری بسیار حیاتیه.

برای اطمینان از ایمنی یک خانم در برابر سرخک، سرخجه و اوریون، آزمایش خون انجام میشه و در صورتی که نتیجه این آزمایش منفی باشه، تزریق واکسن انجام می‌شه. حداقل فاصله بین تزریق واکسن و باردار شدن باید یک ماه باشه. در صورت ابتلا به این عفونت‌ها در اوایل بارداری، احتمال سقط جنین وجود داره. علاوه بر این، ابتلا به سرخجه در ابتدای بارداری می‌تونه باعث بروز نقایص جدی در جنین بشه، مانند کری، بروز اختلال در تشکیل چشم‌ها، قلب و مغز.

بنابراین، تزریق واکسن‌های سرخک، سرخجه، اوریون و آبله مرغان در زنان قبل از بارداری بسیار ضروریه تا از بروز عفونت‌های خطرناک در دوره بارداری جلوگیری و سلامتی مادر و جنین به طور کامل حفظ بشه. مشاوره پزشکی در این زمینه بسیار مهمه و بهتره زنان قبل از بارداری با پزشک خود در مورد واکسیناسیون مناسب مشورت کنن.

عدم واکسیناسیون قبل از بارداری چه خطراتی داره؟

عدم واکسیناسیون قبل از بارداری می‌تونه با خطرات و عوارض جدی برای مادر و جنین همراه باشه. در زیر، برخی از خطرات احتمالی عدم واکسیناسیون قبل از بارداری آورده شده:

  • ابتلا به بیماری‌های قابل پیشگیری: با عدم دریافت واکسن‌، پیش از بارداری، مادر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مانند سرخک، سرخجه، اوریون، آبله مرغان و سایر عفونت‌های ویروسی قرار می‌گیره. این بیماری‌ها در بارداری می‌تونن عوارض جدی برای مادر و جنین ایجاد کنن، از جمله سقط، نقایص جنینی و عفونت جنین.
  • عوارض جنینی: برخی از بیماری‌های قابل پیشگیری در صورت ابتلا مادر (در دوره بارداری) می‌تونن به جنین منتقل و منجر به نقایص جنینی بِشَن. به عنوان مثال، ابتلا به سرخجه در اوایل بارداری می‌تونه باعث کری، اختلالات در تشکیل چشم‌ها، قلب و مغز جنین بشه.
  • خطر سقط: برخی از عفونت‌ها می‌تونن (در صورت ابتلا در دوره بارداری)، خطر سقط جنین رو افزایش بِدَن. این خطر به ویژه در بیماری‌هایی مانند سرخک و سرخجه وجود داره.
  • عوارض جدی برای مادر: برخی از بیماری‌ها در صورت ابتلا در دوره بارداری می‌تونن عوارض جدی برای سلامتی مادر ایجاد کنن. برای مثال، سرخک در بارداری می‌تونه باعث عوارض تنفسی و قلبی در مادر بشه.

· افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های دیگر: واکسن‌هایی که قبل از بارداری تزریق می‌شَن، می‌تونن علاوه بر محافظت در برابر بیماری‌های خاص، به مادر کمک کنن تا در برابر عفونت‌های دیگر نیز مقاومت بیشتری داشته باشه. با عدم واکسیناسیون، ممکنه ریسک ابتلا به عفونت‌های مختلف از جمله التهاب رحم، عفونت ادراری و التهاب ریه مستعد افزایش پیدا کنه.

واکسن های لازم قبل از بارداری  نی نی سایت

برای مراقبت از سلامتی خود و جنین، توصیه می‌شه که زنان قبل از بارداری با پزشک خود در مورد واکسیناسیون مناسب مشورت و به توصیه‌های پزشک خود عمل کنن. واکسیناسیون قبل از بارداری می‌تونه به طور موثری در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قابل پیشگیری و مرتبط با دوره بارداری، سلامت مادر و جنین کمک کنه. همچنین، برنامه‌های واکسیناسیون پس از تولد نوزاد نیز باید به دقت رعایت بشه تا نوزاد در مقابل بیماری‌های قابل پیشگیری محافظت بشه. همچنین، در صورت بروز هرگونه سوال یا نگرانی در مورد واکسیناسیون قبل از بارداری، بهتره با پزشک خود مشورت کنین.

منبع
13abanpharmacy.tums.ac

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان