بخشیدگی مالیاتی تا سقف ۵۰۰ میلیون و ۲ میلیارد تا پایان بهمن

رییس کل سازمان امور مالیاتی: برای اشخاص حقیقی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان و اشخاص حقوقی دو میلیارد تومان است. این اقدام را انجام دادیم تا پرونده ها مختومه شود.

رییس کل سازمان امور مالیاتی گفت: در لایحه بودجه سال 1403 سقف معافیت مالیاتی برای اصناف نسبت به گذشته سه برابر افزایش یافته که از 47 میلیون تومان قبل به حدود 144 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.
 
به گزارش ایسنا، محمدهادی سبحانیان امروز در نشستی خبری اظهار کرد: تقریبا 9 ماه از حضور بنده در سازمان امور مالیاتی کشور می‌گذرد. آنچه تلاش داریم برای استقرار یک نظام مالیاتی مبتنی برعدالت به پیش رفته و امیدواریم برنامه تغییر ریل از مسیر یک نظام سنتی مالیات‌ستانی به یک نظام مبتنی بر داده برویم.
 
وی افزود: یکی از مصادیق بارزعدالت، تمرکز نظام مالیاتی بر دانه درشت‌ها و کسانی است که از حجم بیشتری از فعالیت‌های اقتصادی استفاده می‌کنند و در عین حال بار مالیاتی را از گرده مودیان کوچک برداریم.
 
سبحانیان با بیان اینکه یکی از مصادیق این مهم در لایحه بودجه 1403 دیده می شود، گفت: سقف معافیت مالیاتی برای اصناف نسبت به گذشته سه برابر افزایش یافته که از 47 میلیون تومان قبل به حدود 144 میلیون تومان در حال حاضر افزایش پیدا کرده است.
 

فراریان مالیاتی با حساب‌های غیر تجاری شناسایی شدند

 
رییس کل سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: امروز نورافکن های بزرگی در مسیرهای فرار مالیاتی افکنده شده و برای نیل به این هدف، احکامی را در قانون بودجه 1403 درج کردیم که این امکان را برای فراریان بزرگ مالیاتی محدود کرد. کسانی که با حساب‌های غیرتجاری اقدام به فرار مالیاتی می‌کنند، شناسایی شدند.
 

بدهی مالیاتی را از حساب ابربدهکاران بانکی برداشت می‌کنیم

 
وی گفت: کسانی تلاش می کردند با اطاله فرآیند شکایت و اعتراض به مالیات حداکثر استفاده را از کاهش ارزش پول می بردند که حکم خوبی در مجلس در این زمینه تصویب شد که برای بدهی های قطعی شده مالیاتی که فرآیند دادرسی را طی کرده، به اندازه بدهی که طی شده از حساب ابربدهکاران بانکی برداشت کنیم.
 
سبحانیان در ادامه با اشاره به ابلاغ مصوبه‌ای که روز گذشته توسط مجلس به تصویب رسید، گفت: تغییر پارادایم از نظام سنتی مالیات به نظام مدرن نیازمند اقتضائاتی است که اگر مودی وارد سامانه مودیان شد و صورت حساب الکترونیکی صادر کرد دیگر ما نتوانیم تغییری در آن ایجاد کنیم که این اقدام در دستور کار است.
 
رییس کل سازمان امور مالیاتی بیان کرد: کف بازار حضور پیدا کردیم. اگر اصناف بدانند سامانه مودیان چقدر برایشان سودمند است استقبال بسیار خوبی نسبت به صدور صورت حساب در سامانه خواهند داشت. ما باید برخورد با مودیان را یکسان کنیم که اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در این جهت است.
 

بخشیدگی مالیاتی تا سقف 500 میلیون و 2 میلیارد تا پایان بهمن 

 
وی با اشاره به بخشودگی دهه فجر گفت: اگر مودیان مالیاتی بدهی های خود را تا انتهای بهمن پرداخت کنند جرایم‌شان به صورت 100 درصدی بخشوده می شد. برای اشخاص حقیقی تا سقف 500 میلیون تومان و اشخاص حقوقی دو میلیارد تومان است. این اقدام را انجام دادیم تا پرونده ها مختومه شود. همچنین امکان بخشودگی 100 درصدی را برای کسانی که نسبت به مالیات اعتراض داشتند ایجاد کردیم. اگر انصراف الکترونیکی را تایید کند ما تخفیف 100 درصد را اعمال می کنیم. هدف این است که افراد با آسودگی خاطر به کسب و کار خود بپردازند.
 
سبحانیان گفت: میز خدمت را ایجاد کردیم که تحولی برای راحتی و آسودگی مویان است. همچنین مرکز پاسخگویی را ایجاد کردیم که از عدد 163 هزار تماس به 440 هزار تماس رسیدیم.
 
وی با اشاره به مالیات خانه های لوکس و خودروهای لوکس گفت: آنچه در قانون تعیین شده اخذ مالیات از خانه ها یا خودروهای بالای یک رقمی است. مثلا سال گذشته خانه های 10 میلیارد تومان مشمول مالیات می‌شد که با نرخ تورم افزایش یافت و در سال 1402 این عدد به 20 میلیارد تومان و در سال 1403 به 35 میلیارد تومان افزایش یافت.
 

وصول 150 میلیارد تومان مالیات خانه‌های لوکس

 
رییس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به سال 1400 گفت: در سال 1400 تعداد 12 هزار واحد مسکونی لوکس شناسایی شد که 400 میلیارد تومان مالیات تعیین شد. در سال 1401 تعداد 40 هزار واحد لوکس شناسایی شد که 1200 میلیارد تومان بود. در سال 1402 تعداد 160 هزار واحد شناسایی شد که مالیات تعیین شده آنها حدود 7000 میلیارد تومان است. این مالیات در فرآیند وصول است و تا بهمن ماه فرصت پرداخت این مالیات وجود دارد. اگر افرادی مالیات را پرداخت نکنند عملیات اجرایی را آغاز می‌کنیم.
 
سبحانیان اعلام کرد: تا امروز حدود 150 میلیارد تومان مالیات از محل خانه های گران قیمت وصول شده است.
 

وصول 1500 میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس

 
وی درباره مالیات خودروهای گران قیمت نیز گفت: در سال 1400 برای 177 هزار خودرو گران قیمت 2000 میلیارد تومان مالیات تعیین شد. در سال 1401 برای حدود 252 هزار خودرو 2300 میلیارد تومان مالیات در نظر گرفتیم و در سال 1402 برای 162 هزار خودرو 2800 میلیارد تومان مالیات تعیین شد که تا انتهای بهمن مهلت پرداخت دارند. تاکنون از کل این ارقام 1500 میلیارد تومان وصول شده است، زیرا نقل و انتقال خودرو سریع‌تر از مسکن انجام می‌شود.
 

تعیین 4800 میلیارد تومان مالیات از خانه‌های خالی

 
رییس کل سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی باید هر ساله اطلاعات خانه های خالی را به ما اعلام کند. اطلاعات خانه‌های خالی 1401 باید تا خرداد 1402 به دست ما می‌رسید که با تاخیر به ما واصل شد. ابتدا 19 هزار واحد مسکونی خالی در آذرماه سال جاری ارائه کردند و ششم دی ماه نیز 59 هزار واحد خالی را معرفی کردند. حدود 4800 میلیارد تومان برای این واحدها مالیات تعیین شده است. البته دشوارهایی برای شناسایی خانه های خالی برای وزارت راه و شهرسازی وجود دارد که با اصلاحات چند باره در مکانیزم شناسایی همراه می‌شود.
 
رییس کل سازمان امورمالیاتی درباره نگرانی‌ها از مالیات اصناف در سال آینده گفت: ما اصناف را رتبه‌بندی می‌کنیم. قدم اول این است که تعامل مثبتی با مودیان از جمله اشخاص حقیقی داشته باشیم. هیچ موقع تا این حد سطح تعامل بین سازمان امور مالیاتی و اصناف تا این حد گسترده نبوده است. قانون‌گذار در پی آن است که دایره شمول افرادی که به سامانه مودیان متصل می‌شوند افزایش دهد اما قصد نداریم کسانی که علاقه مند به انجام تکالیف خود هستند را جریمه کنیم. اطلاع رسانی را هم در دستور کار داریم. البته برای برخی صنوف مثل پزشکان و طلافروشان استدعا کردیم که از این ابزارهای نوین مالیاتی استفاده کنید.
 

از اشخاص و مشاغل برای کسری بودجه دولت کیسه ندوختیم

 
سبحایان یادآور شد: از اشخاص و مشاغل برای کسری بودجه دولت کیسه ندوختیم. ما فقط 35 تا 36 هزار میلیارد تومان مالیات برای مشاغل در نظر گرفتیم. حدود 90 درصد مالیات‌ها زیر 20 میلیون تومان است.
 
وی درخصوص مالیات سلبریتی ها گفت: طبق قانون، باید از هر فردی که درآمدی کسب می‌کند که بیش از حد مجاز معافیت مالیاتی باشد مالیات بگیریم. برای ما فرقی نمی کند که این فرد یک تاجر، پزشک است یا از فضای مجازی درآمد کسب می‌کند. قانون گذار، سازمان امور مالیاتی را مکلف کرده کسانی که از یک تعدادی بیشتر دنبال کننده دارند مالیات بگیرد. این بدان معنا نیست که اگر از کسانی که تعداد کمتری دنبال کننده داشتند مالیات نگیریم. بلکه باید از این افارد نیز اخذ شود.
 

اخذ 7.6 میلیارد تومان مالیات از بلاگرها و اینفلوئنسرها

 
رییس کل سازمان امور مالیاتی درخصوص آمار اخذ مالیات از بلاگرها و اینفلوئنسرها گفت: در سال 1399 و 1400 کسانی که بالاتر از 500 هزار دنبال کننده داشتند مورد بررسی مالیات بر درآمد قرار گرفتند که 551 کاربر شناسایی شدند. از این تعداد مجموع تراکنش مالی بیش از 123 اینفلوئنسر 2300 میلیارد تومان بود که در سال 1400 نسبت به صدور 149 برگه تشخص مالیات با مجموع 119 میلیارد تومان اقدام شد. در سال 1399 تعداد 64 برگه مالیات با مجموع دو میلیارد تومان صادر شد. تا کنون 7.6 میلیارد تومان مالیات از این محل وصول شده است.
 
سبحانیان درباره پیشرفت سامانه مودیان بیان کرد: همانطور که رسانه‌ها در تسهیل صدور مجوزها اقدام کردند امروز هم نیازمند این هستیم درخصوص تغییر رویکرد سازمان امور مالیاتی در جهت داده محور شدن مالیات همراهی رسانه‌ها را داشته باشیم.
 
وی گفت: هم‌اکنون در سامانه مودیان 9 میلیون و 500 هزار کارپوشه وجود دارد. تعداد صورت حساب الکترونیکی 979 میلیون و تعداد صورت حساب نوع یک حدود 238 میلیون بوده است. تعداد کل اتصال مودیان به سامانه نیز حدود 99 هزار مودی است که عدد قابل توجهی محسوب می‌شود. امکان وصول مالیات بالغ بر 88 درصد مالیات مودیانی که متصل به سامانه مودیان هستند وجود دارد و حدود 457 میلیون صورت حساب توسط خود مودیان صادر شده است.
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان