صحبت‌های فغانی درباره خروج از قطر، داور کویتی و پنالتی جنجالی ایران!

علیرضا فغانی پس از حواشی متعدد جام ملتهای آسیا، اولین مصاحبه خود را در بازی ایران و قطر انجام داد.

صحبت‌های فغانی درباره خروج از قطر، داور کویتی و پنالتی جنجالی ایران!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ علیرضا فغانی، داور سرشناس ایرانی که قضاوتش در این دوره جام ملتها بسیار پرحاشیه شد، روز گذشته میهمان ویژه‌برنامه‌ای برای بازی ایران و قطر بود.

به گزارش ورزش سه، این اولین مصاحبه او بعد از حواشی متعددی است که از سر گذرانده است. اگرچه فغانی گفت که نمی‌تواند توضیحی در خصوص ماجرای اخراج آیمن حسین ارائه کند اما تحلیل او از اتفاقات داوری بازی ایران و قطر و داوری احمد العلی، داوری کویتی بسیار جالب توجه است.

فغانی در این گفت‌وگوی اسکایپی در خصوص بازگشتش از قطر بعد از دیدار عراق و اردن عنوان کرد: به طور کلی تصمیمات مهم بازی را تایید کردند ولی با آن اتفاقاتی که رخ داد و فشارهایی که ایجاد شد به صلاح نبود در قطر بمانم و شانس قضاوت دیگری نداشتیم. این حواشی باعث شد یکی، دو روز زودتر آنجا را ترک کنیم. اگر هم می‌ماندیم شانس قضاوت نداشتیم چون تیم ملی به مرحله بعد صعود کرد و نمی‌توانستیم قضاوت کنیم.

فغانی در پاسخ به اینکه کارت زرد دوم به آیمن حسین برای اتلاف وقت بود یا حرکت توهین آمیز، گفت: چون تورنمنت هنوز تمام نشده من اجازه صحبت در این خصوص را ندارم. توضیحی که ای‌اف‌سی داد جامع و کامل بود و من هم به خاطر ارادتی که به شما دارم اینجا حاضر شدم.

نکته جالب در صحبت‌های فغانی سوال از وی در مورد انتخاب داور کویتی بود که او در پاسخ چنین گفت: فقط در این قسمت از دنیا می‌توانید چنین چیزهایی را پیدا کنید. شما در جام جهانی می‌بینید دو تیم از اروپا و امریکای‌جنوبی بازی می‌کنند و یک داور اروپایی قضاوت می‌کند و هیچکس حرفی نمی‌زند. قضاوت داور کویتی نشان داد صحبت‌های قبلی ما چندان حساب و کتاب نداشته است.

علیرضا فغانی در مورد داوری‌های این دوره جام ملتها گفت: خداراشکر در این دوره از مرحله گروهی وی‌ای‌آر وجود داشت و عملکرد داوران خوب بود. روی هم رفته کسی از اشتباه داوری ضرر نکرد. سیستم آفساید نیمه اتوماتیک به کار گرفته شد و آنرا در گل سردار آزمون دیدیم که شانه‌اش در آفساید بود.

فغانی در مورد اینکه آیا به ایران بازخواهد گشت یا خیر، گفت: احتمال زیاد در یکی دو ماه آینده به ایران خواهم آمد.

نکته جالب در این بخش گفت‌وگو سوالی در مورد تغییر نگرش و رفتار ایران در اعتراض نکردن به داور پس از درس گرفتن از بازی دوره گذشته با ژاپن گفت که در بازی امارات کمی اعتراض وجود داشت اما اوضاع بهتر شده است‌. با این حال تنها پس از پایان 45 دقیقه اول بحث در برنامه آنتن در مورد خطا روی طارمی پیش از گل دوم و اعتراض نیمکت ایران پیش آمد.

فغانی در مورد اتفاقات داوری نیمه اول توضیح داد: روی هم رفته تصمیماتی که گرفت درست بود. اخطاری که به حاج صفی داد، موقعیت حمله حریف را گرفت که اخطار درست بود. در صحنه آقای طارمی، هنوز برای‌مان درس نشده، بازیکن قطری ابتدا توپ را می‌زند و داور هم با دست نشان می‌دهد که با توپ بازی شده و همین توضیح داور برای کمک داور ویدئویی کفایت می‌کند که بررسی کند. حتما توپ را زده که کمک داور ویدئویی هم تصمیم داور را قبول کرده است. در همین صحنه دیدیم کل کادر فنی داشتند اعتراض می‌کردند و این باعث شد بازیکنان هم اعتراض کنند که منجر شد که ترابی کارت بگیرد و این اتفاق باعث شد تمرکز بازیکنان در زمین هم برهم بخورد و دقیقا چند ثانیه بعد از آن گل خوردیم.

او در مورد اینکه آیا در صحنه گل دوم قطر خطایی پیش آمد یا خیر گفت: این صحنه را می‌گویند اتکینگ پوزیشن پاس یعنی وقتی توپ را گرفتند اگر در آن خطایی بوده باشد کمک داور ویدئویی به داور پیشنهاد می‌دهد که صحنه را ببیند و قطعا خطایی نبوده که کمک داور ویدئویی چیزی نگفت. این‌هایی که من می‌گویم نظر من است و به قول آقای گل محمدی فصل الخطاب نیست‌.

فغانی پس از پایان بازی، در شرایطی که فضای استودیو غم‌زده بود صحبت‌هایش را اینطور شروع کرد: دوست داشتم بحث‌مان را در شرایطی انجام می‌دادیم که تیم‌مان به فینال صعود کرده بود ولی متاسفانه برخلاف فضای مجازی و رسانه که در آن همه چیز خوب پیش می‌رفت اما در عمل این اتفاق نیفتاد.

او در مورد اعلام پنالتی به سود ایران گفت: دیدن زنده این صحنه برای داور سخت بود و آنالیز کمک‌داور ویدئویی هم این بود که دست پشت سر بوده و زمانی که توپ زده شده دست از پشت سر جدا شده و آن را هند تشخیص داد که من موافقش نبودم اما داور نظر کمک داور ویدئویی را قبول کرد اما به نظرم این صحنه هند نبود و اشتباه کردند.

فغانی راجع به اخراج شجاع گفت: در خصوص اخراج شجاع خلیل زاده هم که برای موقعیت آشکار گلزنی چهارتا فاکتور در نظر می‌گیرند. مسافتی که نسبت به دروازه داشتند، موقعیت مدافعان و مالکیت توپی که بازیکن قرمز می‌توانست داشته باشد و جهت به سمت دروازه، این صحنه باید با کارت قرمز جریمه می‌شد که در بازبینی اخراج کرد.

فغانی سپس از ماهینی، وریا و یحیی اینطور خواست که نظرشان را بگویند: من دوست دارم نظر دوستان فوتبالی را هم بدانم، بازیکنی که دستش در بدنش بود و شوت زده شد و توپ به آن دست خورد به نظرم خطا نیست و حالا اگر دوستان هم نظرشان را بگویند خوب است.
*یحیی: آقای فغانی از افتخارات داوری ایران هستند. نظرات ایشان کارشناسانه است و صحنه خیلی مشکوک بود و کارشناسان صحبت کنند بهتر است.
*ماهینی: ایشان همیشه افتخار کشورند. من اولش به وریا گفتم پنالتی نیست ولی گرفت و به نظرم می‌توانست نگیرد.
*وریا: به نظر پنالتی بود و باید دستش را جمع می‌کرد. ما آقای فغانی را خیلی دوست داریم و امیدوارم مدفق باشند.

فغانی راجع به اینکه شانس کدام داور برای سوت زدن فینال بیشتر است می‌گوید: داوران ازبکستانی، داور چینی، مانینگ و اماراتی که نیمه نهایی را قضاوت کرد عملکردش خوب بود و شانس قضاوت را دارند. مانینگ هم تجربه خوبی دارد و هم قضاوت‌هایش خوب بوده است.

او در مورد اینکه با توجه به سنش می‌تواند در جام جهانی بعدی باشد یا خیر با کنایه گفت: فقط در ایران بحث شرایط سنی است که بالای 45 سال را اجازه نمی‌دهند ادامه بدهند ولی در فیفا و ای‌اف‌سی مطرح نیست و تا زمانی که بتوانی تست های مدنظر را پاس کنی و در معیارها قبول شوی می‌توانی قضاوت کنی‌. برای جام جهانی اواخر فوریه یک کلاسی در قطر برگزار می‌شود و یک تعداد داور دعوت می‌شوند و تکلیف مشخص می‌شود.

258 258

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان