گزارش مشرق از آخرین تحولات سرزمین‌های اشغالی/ روز ۱۱۴

نیویورک تایمز: اسرائیل قادر به برآورد توانمندی های حماس نبوده است

وزارت بهداشت فلسطین در غزه اعلام کرد ارتش رژیم صهیونیستی در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴ کشتار و جنایت دیگر را در این باریکه مرتبک شده است. این وزارتخانه افزود در این جنایات ۲۱۵ نفر شهید و ۳۰۰ نفر هم زخمی شدند.

سرویس جهان مشرق - رئیس سابق شین بت، کرمی گیلون، که پس از ترور اسحاق رابین، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی از سمت خود استعفا داد، برای اولین بار از پس از شکست 7 اکتبر به عواملی که باعث شکست از حماس در هفت اکتبر شد، اشاره کرد.

گیلون در مصاحبه ای با اخبار 12 گفت: من هیچ داده و جزئیات اطلاعاتی در این رابطه ندارم. من فکر می کنم با ادامه جنگ و فاش شدن حقایق بیشتر در مورد تدارکات حماس برای این شروع این جنگ، بیشتر آشکار می شود که شکست اطلاعاتی ما بسیار بزرگ بوده است.

وی در رابطه با عملکرد رئیس شین بت گفت: او باید در این مدت به فعالیت خود ادامه دهد و جنگ با حماس را ادامه خواهد داد. سینوار را با تانک نمیتوان یافت مگر در یک عملیات تخصصی. گیلون در رابطه با جنگ غزه گفت: فکر می‌کنم جنگ تمام شده است. به نظر من تنها دلیلی که ارتش اسرائیل باید در منطقه غزه بماند، بازگرداندن اسرا است. فشار نظامی در نوار تنها چیزی است که می تواند ربوده شدگان را به خانه بازگرداند.

به گفته وی، ما وارد جنگ انتقام‌جویانه شدیم و این با توجه به آنچه که از سر گذرانده‌ایم کاملاً موجه است. دلیل جنگ امروز تنها بازگرداندن اسرا است. حماس ضربه خورده است و تا زمانی که خلاء وجود داشته باشد و کسی آن را پر کند، حماس به عنوان حزب حاکم در نوار باقی خواهد ماند. در حال حاضر همه از غزه فرار کرده اند. ممکن است پنج یا شش سال آتش بس شود و سپس تهدید راکت و موشک ها مجددا مطرح شود. با این حال، به نظر من داستان آنچه در 7 اکتبر رخ داد، تکرار نخواهد شد.»

او با حمله به دولت نتانیاهو گفت: اسرائیل روز به روز به سمت راست‌گرایانه‌تر شدن می رود. یک راست مذهبی وجود دارد که می‌خواهد با اثبات‌شده‌ترین و قوی‌ترین ابزار موجود، زندگی همه شهروندان اسرائیل را تسخیر کند. درست مانند اخوان المسلمین در مصر و مانند داعش در عراق و سوریه.


تحولات سرزمین های اشغالی - صد و چهاردهم روز جنگ

نیویورک تایمزک اسرائیل قادر به برآورد توانمندی های حماس برای دستیابی به سلاح نبوده است

نیویورک تایمز در گزارشی تاکید کرد: "اسرائیل" همانطور که نتوانست از مقاصد حماس قبل از حمله هفتم اکتبر باخبر شود، قادر به برآورد توانمندی‌های این جنبش برای دست‌یابی به سلاح نیز نبود.

منابع محلی اعلام کردند که تانک‌های ارتش رژیم صهیونیستی بیمارستان شفا در شهر غزه را محاصره کردند. این منابع تاکید کردند صهیونیست‌ها به سمت هر کس که خارج از این بیمارستان تردد داشته باشد، تیراندازی می‌کنند.

نیویورک تایمز: اسرائیل قادر به برآورد توانمندی های حماس نبوده است/ طاهر النونو: توقف جنگ در غزه شرط و مقدمه‌ای اساسی برای هر اقدام بعدی است/ قطر: مذاکرات در مورد اسرای اسرائیلی نسبت به هفته‌های گذشته پیشرفت‌هایی داشته است+ عکس و فیلم
ضربات نیروهای مقاومت به ارتش رژیم صهیونیستی

توپخانه ارتش رژیم صهیونیستی صبح امروز دوشنبه مناطقی را در شهر غزه هدف قرار داد. ارتش رژیم صهیونیستی منزل خانواده شهید رفیق دغمش را در نزدیکی مسجد ایمان در محله صبره در شهر غزه هدف قرار داد که طی آن شماری شهید و مجروح شدند.

ارتش رژیم صهیونیستی از طریق پهپادهای خود به ساکنان مناطق مجاور بیمارستان ناصر در غرب خان یونس در جنوب نوار غزه اخطار داده سریعا این منطقه را تخلیه کنند زیرا قصد تخریب کامل آن را دارند.

طاهر النونو: توقف جنگ در غزه شرط و مقدمه‌ای اساسی برای هر اقدام بعدی است

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد در حمله موشکی از جنوب لبنان به پایگاه برانیت در الجلیل در شمال فلسطین اشغالی، دو نظامی اسرائیلی زخمی شدند. همچنین منابع عبری زبان اعلام کردند که دو موشک از جنوب لبنان به سمت شهرک المطله در شمال فلسطین اشغالی شلیک شده است.

مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس تاکید کرد که توقف جنگ در غزه شرط و مقدمه‌ای اساسی برای هر اقدام بعدی است. طاهر النونو تصریح کرد که به دنبال توقف جنگ و آتش‌بس، مبادله اسرا و بازسازی غزه انجام خواهد گرفت. النونو افزود که نکته اصلی توقف جنگ و تجاوز علیه غزه است و زمانی که این امر محقق شد، مابقی جزئیات هم قابل بحث و مذاکره است.

نیویورک تایمز: اسرائیل قادر به برآورد توانمندی های حماس نبوده است/ طاهر النونو: توقف جنگ در غزه شرط و مقدمه‌ای اساسی برای هر اقدام بعدی است/ قطر: مذاکرات در مورد اسرای اسرائیلی نسبت به هفته‌های گذشته پیشرفت‌هایی داشته است+ عکس و فیلم
تصویر یک خانواده فلسطینی که اعضای آن به شهادت رسیدند

گروهان‌های قدس اعلام کرد گروهی از نیروهای تک‌تیرانداز ارتش رژیم صهیونیستی را در داخل خانه‌ای در محله أمل در شهر خان یونس با موشک هدایت شونده هدف قرار داده است. حزب الله لبنان اعلام کرد نیروهای اشغالگر اسرائیلی را در پایگاه جل العلام در شمال فلسطین اشغالی هدف قرار داده و تلفاتی قطعی به آن‌ها وارد کرد.

ساعتی بعد منابع عبری زبان از حمله موشکی از جنوب لبنان به یک پایگاه نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در نزدیکی شهرک کریات شمونا در شمال فلسطین اشغالی خبر دادند. در پی این حمله، صدای انفجارهایی در این منطقه شنیده و آژیر خطر هم به صدا درآمده است.

گردان‌های قسام اعلام کرد یک بولدوزر اسرائیلی از نوع D9 را در حالی که گروهی از نظامیان اسرائیلی در اطراف آن بودند، در منطقه جوره العقاد در غرب خان یونس در جنوب نوار غزه با راکت ضدزره یاسین 105 هدف قرار داده است. منابع خبری گزارش دادند که درگیری‌های بسیار شدیدی بین مبارزان مقاومت و اشغالگران اسرائیلی در منطقه جحر الدیک در شرق استان مرکزی نوار غزه در جریان است.

وزارت بهداشت فلسطین: از هفتم اکتبر گذشته تاکنون 26637 فلسطینی در غزه به شهادت رسیده است

وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد ارتش رژیم صهیونیستی در 24 ساعت گذشته 14 کشتار و جنایت دیگر را در این باریکه مرتبک شده است. این وزارتخانه افزود در این جنایات 215 نفر شهید و 300 نفر هم زخمی شدند. اشرف القدره سخنگوی وزارت بهداشت غزه تصریح کرد که هنوز نزدیک به 7000 نفر مفقود یا زیر آوار هستند و نیروهای امدادگر موفق به بیرون کشیدن آن‌ها نشدند. القدره اظهار داشت که از هفتم اکتبر گذشته تاکنون 26637 فلسطینی در غزه به شهادت رسیده و 65387 نفر هم زخمی شدند.

انهدام ادوات زرهی ارتش رژیم صهیونیستی

گردان‌های قسام شاخه نظامی حماس اعلام کرد در پاسخ به ادامه کشتار غیرنظامیان در غزه، شهر اشغالی تل آویو را هدف حمله موشکی قرار داده است. صهیونیست‌ها اعلام کرده بودند توقف حملات موشکی حماس به اراضی اشغالی یکی از اهداف این جنگ است اما قسام در 115امین روز جنگ همچنان با قدرت به حملات موشکی خود ادامه دارد و تل آویو را به لرزه درآورد تا به صهیونیست‌ها ثابت کند این جنگ هر اندازه هم ادامه داشته باشد، این رژیم به پیروزی نخواهد رسید.

به دنبال حمله موشکی قسام به تل آویو، منابع عبری زبان از شنیده شدن صدای انفجارهایی مهیب در این شهر خبر دادند. در همین حال، آژیر خطر در مناطق وسیعی از اراضی اشغالی از جنوب گرفته تا تل آویو در مرکز به صدا درآمده است. منابع عبری زبان گزارش دادند که آژیر خطر در تل آویو، گوش دان، اللد، رمله و مودیعین در قدس اشغالی به صدا درآمده است.

شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی از اصابت مستقیم موشک‌های قسام به ریشون لتسیون در نزدیکی تل آویو خبر داد و اعلام کرد تعدادی خودرو هدف قرار گرفته و خسارت دیدند.

ادامه بمباران مناطق فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی

تحلیلگر شبکه 11 تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد آخرین باری که شاهد حمله موشکی قسام به شهرهای اسرائیلی بودیم، 20 روز پیش بود و امروز می‌بینیم که این گردان‌ها از شهر خان یونس که درگیری‌های شدیدی در آن جریان دارد، اقدام به حمله موشکی به تل آویو کرده است. این تحلیلگر اسرائیلی بیان کرد که ظاهرا اقدامات غافلگیرکننده بیشتری از سوی حماس برای ما آماده شده و باید منتظر بمانیم.

توپخانه ارتش رژیم صهیونیستی تعدادی از شهرک‌های مرزی جنوب لبنان را هدف حمله قرار داد. حزب الله لبنان اعلام کرد نظامیان اشغالگر اسرائیلی را در قلعه هونین در شمال فلسطین اشغالی هدف حمله موشکی قرار داده و تلفاتی قطعی به اشغالگران وارد کرده است.

قطر: مذاکرات در مورد اسرای اسرائیلی نسبت به هفته‌های گذشته پیشرفت‌هایی داشته است

نخست وزیر و وزیر خارجه قطر در رابطه با مذاکرات آتش بس گفت: نقش اصلی ما به عنوان میانجی این است که طرفین و مواضع آن‌ها را به هم نزدیک کنیم. تنش و درگیری‌های جاری در غزه به هیچ پیشرفتی در زمینه بازگرداندن اسرای اسرائیلی منجر نخواهد شد. مذاکرات در مورد اسرای اسرائیلی نسبت به هفته‌های گذشته پیشرفت‌هایی داشته است. روز گذشته به پیشرفت‌هایی در رابطه با زمینه‌سازی به منظور پیشبرد پرونده اسرا دست یافتیم. مرحله بعدی مذاکرات ممکن است به آتش‌بس کلی در غزه در آینده منجر شود. ما طرفی از این درگیری نیستیم و تلاش ما برای کاهش شکاف و اختلافات بین دو طرف است.

نیویورک تایمز: اسرائیل قادر به برآورد توانمندی های حماس نبوده است/ طاهر النونو: توقف جنگ در غزه شرط و مقدمه‌ای اساسی برای هر اقدام بعدی است/ قطر: مذاکرات در مورد اسرای اسرائیلی نسبت به هفته‌های گذشته پیشرفت‌هایی داشته است+ عکس و فیلم
حملات راکتی مقاومت به سرزمین های اشغالی

سازمان حقوق بشر اروپا مدیترانه اعلام کرد که بیش از 25 هزار کودک در غزه والدین خود یا یکی از آن‌ها را در جنگ از دست دادند. از آغاز جنگ در غزه نزدیک به 12 هزار کودک فلسطینی هم در حملات صهیونیست‌های جنایتکار به شهادت رسیده و هزاران نفر دیگر نیز زخمی شدند.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان