حسین عموته؛ مربی شگفتی‌ساز اردن کیست؟

عموته حرفه مربیگری را از ۲۰۰۳ شروع کرد و در سال ۲۰۰۷ به باشگاه اولش خمیس رفت و قهرمان لیگ شد. در سال ۲۰۱۱ مدیر فنی السد شد و در سال ۲۰۱۲ با برکناری خورخه فوساتی مربی این تیم شد و موفق شد که السد را بعد از ۶ سال ناکامی قهرمان قطر کند. او راهی مراکش شد تا جای ولید رکراکی را در وداد پر کند و حتی در همان فصل نخست، قهرمان لیگ قهرمانان آفریقا شد.

تیم ملی اردن با شکست کره جنوبی راهی فینال جام ملت‌های آسیا 2023 شد و باید با قطر میزبان رقابت کند.

حسین عموته سرمربی مراکشی تیم ملی اردن پس از این که برای نخستین مرتبه در تاریخ «جوانمردها» را به فینال جام ملت‌های آسیا رساند، نام خودش را بیش از پیش مطرح کرد.

دوران بازی حسین عموته

عموته فعالیت حرفه‌ای خود را به عنوان بازیکن در باشگاه زادگاهش خمیس در سال 1988 آغاز کرد و در سال 1997 به السد پیوست و در دومین فصل حضورش به آن‌ها کمک کرد تا جام امیر و جام ولیعهد را به دست آورند و در آن فصل بهترین گلزن لیگ شد. او همچنین دوره‌هایی را در امارات متحده عربی با الشارجه و در عربستان سعودی با الریاض گذراند.

دوران مربیگری حسین عموته

عموته حرفه مربیگری را از 2003 شروع کرد و در سال 2007 به باشگاه اولش خمیس رفت و قهرمان لیگ شد. در سال 2011 مدیر فنی السد شد و در سال 2012 با برکناری خورخه فوساتی مربی این تیم شد و موفق شد که السد را بعد از 6 سال ناکامی قهرمان قطر کند. او راهی مراکش شد تا جای ولید رکراکی را در وداد پر کند و حتی در همان فصل نخست، قهرمان لیگ قهرمانان آفریقا شد. عموته 1 سال بعد به عنوان سرمربی تیم مراکش A (تیمی متشکل از بازیکنان شاغل در لیگ داخلی) انتخاب شد و آن‌ها را بعد از مدت‌ها قهرمان ملت‌های آفریقا (مسابقات با حضور بازیکنان داخل هر لیگ) کند و خیلی زود بار دیگر به وداد بازگشت، اما تصمیم به استعفا گرفت تا راهی رباط مراکش شود. حضور او باز هم طولانی نبود و پس از هفت بازی خودش کناره‌گیری کرد.


عموته در 27 ژوئن 2023 به عنوان مربی تیم ملی اردن منصوب شد. اردن در جام ملت‌های آسیا 2023 به عنوان یکی از بهترین تیم‌های سوم مرحله گروهی به مرحله حذفی راه یافت. آن‌ها عراق را 3–2 در دور یک‌هشتم نهایی شکست دادند و در یک‌چهارم نهایی تاجیکستان را 1–0 بردند. اردن در نیمه نهایی با شکست 2–0 کره جنوبی به پیروزی قابل توجهی دست یافت و برای اولین بار حضور در فینال جام ملت‌های آسیا را تجربه خواهد کرد.

جالب است بدانید تیم ملی اردن در دوران حضور عموته تنها 33 درصد بازی‌ها را برده و با چنین آمار ضعیفی به فینال مهم‌ترین تورنمنت آسیا رسیده است. اردن در 15 بازی تحت هدایت حسین عموته 5 برد، 3 تساوی و 7 شکست داشته.

تیم ملی اردن در دیدار نهایی جام ملت‌های آسیا 2023 روز شنبه از ساعت 18:30 به مصاف قطر میزبان خواهد رفت.

منبع: خبر ورزشی

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان