بررسی سن یائسگی در زنان و نشانه های آغاز یائسگی

یکی از مراحل مهم زندگی خانم ها ورود به دوران یائسگی می باشد که عواملی مانند ژنتیک در شروع آن موثر هستند. این مطلب به سن یائسگی در زنان اشاره دارد.

بررسی سن یائسگی در زنان و نشانه های آغاز یائسگی

یائسگی یکی از مراحل زندگی هر خانمی به شمار می رود که با تغییرات هورمونی شروع شده و در سن خاصی قدرت باروری زنان با یائسگی تحلیل می رود. برای اطلاع از سن یائسگی در زنان با ادامه مطلب همراه ما باشید.

سن یائسگی در زنان

مهمترین علائم یائسگی در خانم ها گرگرفتگی و آشفتگی می باشد. اگر فردی 12 ماه متوالی دوران قاعدگی را سپری نکند و دیگر به طور طبیعی نتواند باردار شود، یائسگی روی داده است. سن یائسگی در خانم ها متفاوت است و معمولا بین سنین 45-55 سال روی می دهد.

ولی ممکن است قبل یا بعد از این طیف سنی نیز زن یائسه شود. بیشتر خانم ها برای این امر طبیعی به درمان نیاز ندارند. معمولا اولین علامت یائسگی 4 سال قبل از آخرین پریودی بروز می کند. این علائم اغلب تا 4 سال بعد از آخرین قاعدگی دیده می شود.

معدود خانم هایی یک دهه قبل از قاعدگی علائم یائسگی را تجربه می کنند و از هر ده زن یک نفر تا 12 سال بعد از آخرین قاعدگی علائم یائسگی را مشاهده می کند. میانگین سن یائسگی 51 می باشد ولی در برخی زنان امریکایی و افریقایی دو سال زودتر روی می دهد.

البته تحقیقات بیشتری نیاز است که شروع یائسگی در خانم های غیر سفید پوست را دقیقا مشخص نماید. شایان ذکر است عوامل متعددی نظیر ژنتیک و سلامت رحم به تشخیص زمان شروع یائسگی کمک می کنند. پیش یائسگی سبب تغییرات هورمونی شده تا زمینه برای یائسگی فراهم شود.

این مدت از چند ماه تا چند سال طول می کشد. بیشتر خانم ها پس از چهل سالگی به تدریج علائم یائسگی را تجربه می کنند و برخی بدون تجربه این مرحله به صورت ناگهانی یائسه می شوند. مطالعات نشان می دهد تقریبا 5 درصد خانم ها بین سنین 45-40 سال و یک درصد قبل از 40 سالگی وارد مرحله یائسگی می شوند.

پزشکان به این فرایند یائسگی زود رس اطلاق می کنند. به طور کلی این که یائسگی از چه سنی شروع می شود از فردی به فرد دیگر متفاوت است ولی اکثرا در حوالی سن 50 سالگی آن را تجربه می کنند.

یائسگی با چه علائمی همراه است؟

باید اشاره کرد تجربه هر خانمی از یائسگی متفاوت است. وقتی یائسگی به طور ناگهانی یا طی مدت کوتاه تری روی می دهد معمولا علائم شدیدتر می شود. مواردی مانند سرطان، مصرف سیگار بر سلامت رحم تاثیر می گذارند و شدت و مدت زمان علائم یائسگی را تحت تاثیر قرار می دهند.

جدا از تغییرات پریودی، علائم قبل از یائسگی، یائسگی و بعد از آن عمدتا مشابه می باشند. از شایع ترین علائم زودهنگام پیش یائسگی عبارت است از:

  • کاهش تناوب پریودی
  • ضعیف یا شدیدتر شدن پریودی نسبت به حالت نرمال
  • گر گرفتگی و تعریق شبانه

گزارش شده حدود 75 درصد خانم ها گر گرفتگی را در این مرحله تجربه می کنند. در ضمن با نزدیک شدن به یائسگی تغییرات فیزیکی و روانی متعددی روی می دهد که منجر به بروز علائم می گردد. بعضی از این علائم پیش از یائسگی شروع شده و برخی تا پس از آن نیز ادامه دارند.

معمولا چند سال قبل از رسیدن به این سن سطح هورمون های استروژن و پروژسترون تغییر می کند. به این ترتیب چرخه پریودی نامنظم شده و به تدریج علائم شروع یائسگی تجربه می شود.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان