بررسی عملکرد تسلیحات مدرن غربی و شرقی در جنگ اوکراین (۸)؛

نگاهی به عملکرد تانک‌ لئوپارد۲ در جنگ اوکراین/ وقتی بهترین تانک جهان در میادین مین روسیه تحقیر می‌شود +تصاویر

موج اولیه قوای زرهی پیشرو ارتش اوکراین قبل از آنکه حتی به خطوط دفاعی روسیه در استان زاپوریژیا نزدیک شوند اسیر میادین مین گسترده ارتش روسیه شدند.

سرویس دفاع و امنیت مشرق _ حمله ارتش روسیه به اوکراین در فوریه 2022 میلادی و ارسال حجم انبوهی از تجهیزات مدرن غربی توسط کشورهای عضو ناتو برای کی‌یف، موجب شد تا نخستین بار پس از فروپاشی شوروی، جهان نظاره گر تقابل برترین تسلیحات ساخته شده توسط شرق و غرب در یک میدان نبرد با شرایط برابر باشد؛ علی رغم برتری فاحش تجهیزاتی روسیه در ابتدای جنگ، با گذشت زمان کشورهای غربی به رهبری ناتو دست به تجهیز ارتش اوکراین با تسلیحات مدرن خود کردند تا امروز تقریبا دو کشور در شرایطی نسبتا برابر به نبرد با یکدیگر در جنوب و شرق اوکراین بپردازند.

در سلسله گزارشات زیر قصد داریم به معرفی مهمترین تجهیزات به کار رفته توسط روسیه و اوکراین در جنگ اخیر و جزئیات عملکرد آنها بپردازیم.

لئوپارد2؛ فخر صنایع زرهی آلمان

پس از پایان جنگ جهانی دوم و آغاز دوران جنگ سرد، بلوک غرب و ائتلاف ناتو تا اواخر دهه 1970 میلادی همواره در زمینه رزم زمینی و به ویژه تانک های اصلی میدان نبرد از رقیب خود یعنی بلوک شرق به رهبری اتحاد جماهیر شوروی عقب بودند.

در این زمان بهترین تانک امریکایی تحت خدمت در کشورهای ناتو از مدل ام60 و بهترین تانک آلمانی نیز لئوپارد1 بودند که هر دو در بسیاری از فاکتورهای مقایسه نظیر قدرت آتش، رانش به وزن و حفاظت زرهی از رقبای آن زمان خود نظیر تی64 و تی72 عقب بودند؛ تانک آلمانی لئوپارد2 طرحی انقلابی بود به منظور جبران فاصله کیفی قوای زرهی بلوک غرب در برابر جدیدترین ساخته های شوروی.

نگاهی به عملکرد تانک‌ لئوپارد2 در جنگ اوکراین/ وقتی بهترین تانک جهان در میادین مین روسیه تحقیر می‌شود +تصاویر
تانک لئوپارد2

لئوپارد2 نخستین تانک آلمانی مجهز به توپ L44 با کالیبر 120 میلی متری بود که به این تانک توان آتش در فاصله 4 کیلومتری در روز و 2500 متری در شب را می داد؛ بر اساس تجاربی که ارتش اسرائیل در نبرد یوم کیپور در سال 1973 در برابر ارتش مصر مجهز به بهترین تانک های ساخت شوروی در آن زمان کسب کرده بود، لئوپارد2 به انواع سیستم های کنترل آتش مدرن، مسافت یاب های لیزری، سایت دید در شب و موتور قدرتمند 1500 اسب بخاری مجهز شد و نسل جدید زره کامپوزیتی این تانک نیز حفاظت بسیار بالایی در برابر انواع پرتابه های انرژی جنبشی و شیمیایی به آن می داد.

لئوپارد در تعداد زیادی از ارتش های اروپایی نظیر سوئد، یونان، ترکیه، لهستان، اسپانیا، پرتغال و ... وارد خدمت شده و تبدیل به یکی از بهترین نمونه های صادرات تسلیحاتی آلمان شد.

نگاهی به عملکرد تانک‌ لئوپارد2 در جنگ اوکراین/ وقتی بهترین تانک جهان در میادین مین روسیه تحقیر می‌شود +تصاویر
لئوپارد2 ارتش اسپانیا

در اواخر سال 2022 میلادی ارتش اوکراین از ناتو درخواست ارسال تجهیزات سنگین زرهی برای آغاز ضد حمله بزرگ خود علیه ارتش روسیه را صادر کرد و ائتلافی از چند کشور اروپایی به رهبری آلمان موافقت خود را با ارسال تانک های لئوپارد2 برای اوکراین اعلام کردند.

وقتی بهترین تانک جهان در میادین مین روسیه تحقیر می‌شود

به ادعای بسیاری از کارشناسان نظامی غربی، تانک لئوپارد2 از نسخه های جدید و به روز آن برترین تانک عملیاتی دنیا حتی بالاتر از آبرامز امریکایی یا چلنجر انگلیسی است (که دو مورد فوق نیز برای اوکراین ارسال شدند).

نگاهی به عملکرد تانک‌ لئوپارد2 در جنگ اوکراین/ وقتی بهترین تانک جهان در میادین مین روسیه تحقیر می‌شود +تصاویر


با اعلام ارسال ده ها دستگاه تانک لئوپارد توسط کشورهای آلمان، لهستان، سوئد، اسپانیا و ... و همچنین ارسال صدها دستگاه نفربر و خودروی رزمی غربی دیگر برای ارتش اوکراین، بسیاری تصور می‌کردند که کی‌یف قادر خواهد بود با حملات انبوه زرهی خطوط دفاعی روسیه را پشت سر گذاشته و پیشروی عمیق صورت بگیرد.

اما در هفته نخست ژوئن 2023 (آغاز رسمی ضد حمله اوکراین) نا امیدی بزرگی برای اوکراین و متحدین غربی رقم خورد؛ موج اولیه قوای زرهی پیشرو ارتش اوکراین قبل از آنکه حتی به خطوط دفاعی روسیه در استان زاپوریژیا نزدیک شوند اسیر میادین مین گسترده ارتش روسیه شدند.

نگاهی به عملکرد تانک‌ لئوپارد2 در جنگ اوکراین/ وقتی بهترین تانک جهان در میادین مین روسیه تحقیر می‌شود +تصاویر
تانک‌های منهدم شده لئوپارد2 در روز نخست ضد حمله اوکراین

استفاده گسترده از تجهیزات مین روب نیز گره گشا نبود و خود این تجهیزات از اهداف حملات بالگردهای کاموف52 و پهپادهای لنست3 روسی بودند؛ حتی پس از عبور قوای اوکراین از میادین مین و کاهش حضور بالگردهای کاموف به دلیل فعالیت پدافند هوایی روسیه، باز هم استفاده گسترده از کوادکوپترهای انتحاری FPV و موشک های ضد زره کورنت مستقر در سنگرهای دفاعی ارتش روسیه خسارات گسترده ای به ناوگان لئوپارد2 و سایر ادوات زرهی ارتش اوکراین وارد کرد.


هدف قرار گرفتن لئوپراد2 اوکراینی توسط مهمات پرسه زن لنست


از مجموع 71 عراده تانک لئوپارد2 ارسال شده توسط کشورهای اروپایی برای اوکراین، 33 عراده از آنها بر اساس مدارک قطعی تصویری در میدان نبرد، منهدم شده یا دچار آسیب شدید شده اند.


لئوپارد2 اوکراینی (از نسخه اهدایی سوئد) که بر اثر حمله پهپادهای روسی منهدم شده است


در واقع حدود نیمی از ناوگان این تانک مدرن آلمانی پیش از آنکه اثر خاصی در میدان نبرد داشته باشند یا شاهد رویارویی مستقیم آنها با تانک های مدرن روسی نظیر تی80 و تی90 باشیم در میادین مین ارتش روسیه یا حملات پهپادی و بالگردی این کشور منهدم شده یا از کار افتاده اند.


از معدود نبردهای زرهی تانک لئوپارد با تانک های روسی در جبهه زاپوریژیا


فاجعه رخ داده برای تانک آلمانی موجب شد تا کشورهای امریکا و انگلیس که تانک های آبرامز و چلنجر2 را به اوکراین تحویل داده بودند از متحد اوکراینی خود بخواهند تا از استفاده از این تانک ها در خط مقدم و احتمال بروز فاجعه مشابه برای سایر محصولات زرهی مدرن غربی جلوگیری کند.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان