محققان : برای عمری طولانی‌ تر در هر سنی که هستید سیگار را ترک کنید

افرادی که سیگار را در هر سنی ترک می‌کنند ۱۰ سال پس از ترک سیگار به حد بقای افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، می‌رسند. در واقع حدود نیمی از این مزیت ها تنها در مدت سه سال پس از ترک سیگار حاصل می شود.

مطالعه جدید محققان دانشگاه تورنتو حاکی است افرادی که سیگار را ترک می‌کنند تنها پس از چند سال با مزایای مهمی در زمینه بهبود طول عمر مورد انتظار رو به رو می‌شوند.
 
به گزارش ایرنا از «مدیکال اکسپرس»، این مطالعه نشان می دهد افراد سیگاری که پیش از 40 سالگی سیگار را ترک می‌کنند، می‌توانند انتظار طول عمری معادل افرادی داشته باشند که هرگز سیگار مصرف نکرده‌اند.
 
افرادی که سیگار را در هر سنی ترک می‌کنند 10 سال پس از ترک سیگار به حد بقای افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، می‌رسند. در واقع حدود نیمی از این مزیت ها تنها در مدت سه سال پس از ترک سیگار حاصل می شود.
 
«پرابات جها» استاد دانشگاه تورنتو کانادا در این خصوص گفت: ترک کردن سیگار برای کاهش خطر مرگ بسیار موثر است و مردم می‌توانند خیلی سریع (بعد از ترک سیگار) از این مزایا بهره‌مند شوند.
 
این مطالعه مشاهداتی شامل 1.5 میلیون فرد بزرگسال در چهار کشور آمریکا، انگلیس، کانادا و نروژ بوده و با داده‌هایی در طول مدت 15 سال انجام شده است. افراد سیگاری بین 40 تا 79 ساله با خطر مرگ سه برابر بیشتر نسبت به غیرسیگاری‌ها رو به رو هستند. به این معنی که این سیگاری‌ها بطور میانگین 12 تا 13 سال از عمر خود را فدای سیگار می‌کنند.
 
این خطر سه برابری مرگ بعد از ترک سیگار به 1.3 برابر کاهش می‌یابد. ترک سیگار در هر سنی با عمر بیشتر مرتبط است و حتی کسانی که برای مدت کمتر از سه سال سیگار را ترک کنند تا حد 6 سال عمر مورد انتظار آنها بیشتر می شود.
 
این محققان کشف کردند که ترک سیگار بطور خاص موجب کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان و بیماری‌های قلبی می شود.
 
این در حالی است که در جهان حدود یک میلیارد فرد سیگاری وجود دارد هر چند که میزان استعمال دخانیات از سال 1990 تاکنون به میزان 25 درصد کاهش یافته اما تنباکو همچنان یکی از علل اصلی مرگ‌ و میر قابل پیشگیری است.
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان