این کشور کوچک پدرخوانده هوش مصنوعی است

شرکت‌های تایوانی بازار سرورهای هوش مصنوعی را قبضه کرده‌اند و حدود ۹۰ درصد از تولیدات این حوزه در تایوان انجام می‌شود.

این کشور کوچک پدرخوانده هوش مصنوعی است

به گزارش خبرآنلاین، دولت تایوان جلسه‌ای با 20 رهبر حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در یکی از پارک‌های فناوری شمال این کشور برگزار کرد. بر اساس اطلاعات منتشرشده در این جلسه، تایوان بازار سرورهای هوش مصنوعی را به تصرف خود درآورده است.

به نقل از زومیت، شرکت‌های تایوانی توانسته‌اند 90 درصد از بازار جهانی سرورهای AI را در اختیار بگیرند. گفته می‌شود تقریباً همه‌ی سرورهای هوش مصنوعی که با برندهای آمریکایی عرضه می‌شوند، به تولیدکنندگان تایوانی وابسته هستند.

گزارش نشان می‌دهد که هدف از دیدار دولت‌مردان تایوان با نمایندگان و صاحبان صنایع الکترونیک و ICT، بررسی وضعیت فعلی و پتانسیل‌های رشد و گسترش صنعت بوده است. از دیدگاه شرکت‌کنندگان، هنوز فرصت‌های بزرگی در بازار سرورهای AI وجود دارد و تقاضا برای این محصولات رو به افزایش است.

طبق گزارش دیجی‌تایمز، اجزای کلیدی سرورهای AI نسبت‌به آنچه برای سرورهای عمومی خریداری می‌شود گران‌تر هستند؛ به‌عنوان مثال، گفته می‌شود که زیرلایه‌ی مورد استفاده در تراشه‌ی AI تقریباً 10 برابر گران‌تر از زیرلایه‌ای است که برای ساخت تراشه‌ی سرور معمولی به‌کار می‌رود. ضرایب مشابهی نیز درباره‌ی قیمت پاور های متصل به سرورهای AI، تجهیزات خنک‌کننده و موارد دیگر مطرح شده است.

به‌نقل از وزارت اقتصاد تایوان، این کشور 83 درصد از کل سرورهای جهان را تولید می‌کند. دررابطه‌با سرورهای AI، این میزان به 90 درصد افزایش می‌یابد و زمانی که تأمین‌کنندگان با برند آمریکایی نیز در نظر گرفته شود، به 100 درصد می‌رسد.

اعداد یادشده برای دولت و صاحبان صنایع تایوانی بسیار خوشایند است، اما می‌تواند برای کشورهای دیگر نگران‌کننده باشد. به‌همین دلیل آمریکا و دولت‌های اروپایی شروع به سرمایه‌گذاری عظیمی برای توسعه‌ی صنعت نیمه‌هادی بومی خود کرده‌اند تا از هرگونه شوک اقتصادی ناشی از یک جنگ نظامی احتمالی در تنگه‌ی تایوان پیشگیری کنند.

تایوان در تلاش است تا تمرکز صنایع مختلف را از داخل خاک این کشور کاهش دهد، مانند آنچه اخیراً با سرمایه‌گذاری‌های TSMC در آمریکا، ژاپن و آلمان دیده‌ایم. علاوه‌بر این، در جلسه‌ی مذکور بر ورود شرکت‌های تایوانی به کشورهای مختلفی مانند آلمان، مجارستان، هند، تایلند، اندونزی، ویتنام، مالزی، آمریکا، مکزیک، و برزیل تأکید شد.

آمار جالب دیگری از وزارت اقتصاد تایوان این بود که تولیدکنندگان تایوانی 78 درصد لپ‌تاپ‌ها و 55 درصد کامپیوترهای جهان را تولید می‌کنند. دولت و صاحبان صنعت راجع‌به موضوعاتی مانند شبکه‌ی 6G، کاهش انتشار کربن در صنایع تولیدی، انرژی سبز و جذب استعدادهای برتر به تایوان بحث کردند.

5858

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان