هشدار بیل کلینتون درباره به قدرت رسیدن ترامپ: آمریکایی ها نباید اشتباه سال ۲۰۱۶ را تکرار کنند

بیل کلینتون با تاکید بر ضرورت حمایت از بایدن برای جلوگیری از راه یابی دوباره ترامپ به کاخ سفید، هشدار داد که مردم آمریکا نباید اشتباه سال ۲۰۱۶ را با اعتماد دوباره به ترامپ تکرار کنند.

باراک اوباما و بیل کلینتون روسای جمهور سابق دموکرات آمریکا روز پنجشنبه گذشته در مراسمی با حضور جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در شهر نیویورک حضور یافتند تا برای ستاد انتخاباتی بایدن کمک های مالی جمع آوری کنند.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، کلینتون و اوباما در این مراسم به موضوعی پرداختند که اقتصاددانان، استراتژیست های سیاسی دموکرات و کاخ سفید را آزار می دهد و آن سوال این است که اگر آمار و وضعیت اقتصادی ایالات متحده در دوره 3 سال گذشته جو بایدن بسیار خوب بوده، چرا آمریکایی ها از اقتصاد اینقدر ناراضی هستند؟

اوباما و کلینتون در مراسم جمع آوری کمک های مالی برای جو بایدن در سالن "رادیو سیتی موزیک" شهر نیویورک، از هزاران نفر خواستند که برای دور دوم ریاست جمهوری از دموکرات ها حمایت کنند.

هشدار بیل کلینتون درباره خطر به قدرت رسیدن دوباره ترامپ: آمریکایی ها نباید اشتباه سال 2016 را تکرار کنند

همزمان این دو رییس جمهوری سابق دموکرات در سخنان خود تلاش کردند که چرایی نارضایتی بسیاری از آمریکایی ها از وضعیت اقتصادی را با وجود آمارهای خوب اقتصادی دوران بایدن از جمله رشد اشتغال، افزایش بودجه نظام سلامت و نیز رشد بیش از انتظار تولید ناخالص داخلی آمریکا شرح دهند.

اوباما در این مراسم در سخنان خود گفت "مشکلاتی ساختاری" وجود دارد که مردم را ناامید می کند، از جمله سرکوب اتحادیه ها؛ اما به گفته رییس جمهوری سابق آمریکا این چیزی است که بایدن به طور خاص با آن مبارزه کرده است.

اوباما گفت: "اگر سخت کار می‌کنید، ولی هزینه های شما بر خلاف درآمدتان بالاتر می رود و نگران اجاره خانه و قیمت بنزین هستید، قابل درک است."

او افزود: چیزی که بایدن و افرادی که از او حمایت می کنند باید با هم ارتباط برقرار کنند این است: به نظر شما چه کسی واقعا به فکر دخل و خرج شما خواهد بود؟" 

اوباما در ادامه تصریح کرد که فکر نمی‌کند دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری سابق و نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری، از پس انجام این آزمون برآید.

ترامپ و جمهوری‌خواهان طی ماه های گذشته به طور مرتب بایدن را به دلیل قیمت‌های بالای مواد غذایی و بازار مسکن که به سایر بخش‌های اقتصاد آسیب می زند، مورد سرزنش قرار می دهند. بایدن نیز در مقابل استدلال کرده است که تورم در حال کاهش است اما هنوز کار بیشتری برای انجام دادن وجود دارد.

کلینتون، که از سال 1993 تا سال 2001 رئیس جمهوری آمریکا بوده، به نظر می رسید از ادامه وضعیت فعلی نگران است و انتخابات این دوره را با انتخابات سال 2016 مقایسه می کند که همسرش، هیلاری کلینتون از ترامپ شکست خورد.

کلینتون گفت، بحران مالی سال 2008 آنچه را که اوباما می‌توانست انجام دهد مخدوش و محدود کرد. به گفته کلینتون، بایدن، در زمانی که معاون اوباما بود، "کار خوبی" انجام داد و در آن زمان قانون بهبودی سال 2009 را اجرا کرد، زیرا آن دو (اوباما و بایدن) برای پر کردن حفره 3 تریلیون دلاری در اقتصاد تلاش می کردند. اما در پایان دوره اوباما، مردم هنوز نتوانستند پیشرفت اقتصادی را به طور کامل احساس کنند و اثرات این پیشرفت بعدها در دوره ترامپ نمایان شد.

کلینتون در مورد اقتصادی که ترامپ از سلف خود به ارث برد، گفت: " صادقانه بگوییم رییس جمهور ترامپ، چند سال خوب را پشت سر گذاشت، زیرا زمینه آن سال های خوب اقتصادی در دوره اوباما پایه گذاری شده بود و در واقع ترامپ نتایج مثبت آن سیاست ها را از باراک اوباما دزدید و به نام خود زد.

کلینتون افزود: من به سخنان او گوش می دادم که دایم می گفت اقتصاد آمریکا در سال 2016 چقدر وحشتناک بود و سپس تا ژانویه 2017 و پس از تحلیفش، به طرز معجزه آسایی یک شبه همه چیز فوق العاده شد!"

کلینتون  افزود که کشور نباید دوباره اشتباه سال 2016 را مرتکب شود و به ترامپ اعتماد کند.

طبق گزارش ها، در مراسم پنجشنبه شب در سالن "رادیو سیتی موزیک" نیویورک که بزرگ ترین مراسم جمع آوری کمک های مالی برای یک نامزد دموکرات در ادوار مختلف انتخابات آمریکا بوده و مراسمی با حضور ستاره های پرشمار و سرمایه داران حامی مالی حزب دموکرات بود، 25 میلیون دلار پول برای ستاد انتخاباتی بایدن جمع آوری شد. 

هشدار بیل کلینتون درباره خطر به قدرت رسیدن دوباره ترامپ: آمریکایی ها نباید اشتباه سال 2016 را تکرار کنند

گفتنی است عملکرد بایدن در مقایسه با ترامپ در زمینه جمع آوری کمک های مالی بسیار بهتر بوده و بایدن بیش از دوبرابر ترامپ کمک های مالی برای ستاد خود جمع آوری کرده است. بسیاری با مقایسه عملکرد بهتر هیلاری کلینتون در انتخابات سال 2016 در زمینه جمع آوری کمک های مالی بیشتر از ترامپ معتقدند این عامل هر چند مهم است اما با تجربه انتخابات سال 2016 هیچ تضمینی برای پیروزی در انتخابات محسوب نمی شود.

طبق نظر سنجی ها دونالد ترامپ تاکنون بر بایدن برتری دارد؛ هر چند که تا زمان برگزاری انتخابات بیش از 7 ماه زمان مانده و طی این مدت وقایع زیادی می تواند ورق انتخابات را له یا علیه دو نامزد اصلی برگرداند.

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان