قیمت دلار به ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد؟

در صورت تداوم روند رشد ۴ درصدی ماهانه نرخ ارز در دولت دوازدهم، قیمت دلار در اواسط سال ۱۴۰۳ از ۱۰۰ هزار تومان عبور می‌کرد و در پایان سال ۱۴۰۳ به ۱۳۰ هزار تومان و در پایان سال ۱۴۰۴ به ۲۰۰ هزار تومان می‌رسید. در حالی که با فرض تداوم روند رشد ۲.۸ درصدی ماهانه نرخ دلار در دولت سیزدهم، تا پایان این دولت هم قیمت دلار به ۱۰۰ هزار تومان نخواهد رسید.

متوسط افزایش ماهانه نرخ ارز در دولت سیزدهم تاکنون 2.8 درصد بوده در حالی که در دولت دوازدهم این رقم 4 درصد بود.

بررسی مدیریت بازار ارز در دولت سیزدهم بیانگر بهبود چشمگیر آن نسبت به دولت دوازدهم است.

به گزارش ایرنا، قیمت دلار در بازار غیررسمی در ابتدای دولت دوازدهم 3811 تومان بود که در ماه پایانی و در آستانه تحویل به دولت سیزدهم به 25530 تومان افزایش یافت. به عبارتی قیمت دلار در دولت دوازدهم 6.7 برابر شد.

متوسط رشد ماهانه قیمت دلار در دولت دوازدهم 4 درصد بود و بازار ارز با بیشترین افزایش تاریخی به دولت سیزدهم تحویل داده شد.

در 2 سال و نیم نخست دولت سیزدهم قیمت دلار در بازار غیررسمی 2.3 برابر شده و متوسط رشد ماهانه آن 2.8 درصد بوده است. اما همانطور که ذکر شد متوسط رشد ماهانه قیمت دلار در دولت دوازدهم 4 درصد بود که به معنای کاهش 30 درصدی آهنگ رشد قیمت دلار در دولت سیزدهم است.

در صورت تداوم روند رشد 4 درصدی ماهانه نرخ ارز در دولت دوازدهم طی 2 سال و نیم اخیر، قیمت دلار در پایان سال 1402 به 80 هزار تومان می‌رسید در حالی که در دولت سیزدهم کمتر از 60 هزار تومان ثبت شد.

همچنین در صورت تداوم روند رشد 4 درصدی ماهانه نرخ ارز در دولت دوازدهم، قیمت دلار در اواسط سال 1403 از 100 هزار تومان عبور می‌کرد و در پایان سال 1403 به 130 هزار تومان و در پایان سال 1404 به 200 هزار تومان می‌رسید. در حالی که با فرض تداوم روند رشد 2.8 درصدی ماهانه نرخ دلار در دولت سیزدهم، تا پایان این دولت هم قیمت دلار به 100 هزار تومان نخواهد رسید.

دامنه نوسان ماهانه قیمت دلار در دولت سیزدهم بسیار کمتر از دولت دوازدهم بوده است. در دولت گذشته در ماه‌های متعددی شاهد افزایش بیش از 10 درصدی قیمت دلار بودیم حتی در 5 ماه هم قیمت دلار بیش از 20 درصد فقط در یک ماه افزایش یافت.

بالاترین افزایش ماهانه قیمت دلار در دولت گذشته مربوط به مرداد 1397 با 26 درصد بود. این در حالی است که در دولت سیزدهم بالاترین افزایش ماهانه قیمت دلار مربوط به اسفند 1401 با 13 درصد است. به عبارتی بالاترین افزایش قیمت دلار در دولت سیزدهم تاکنون نصف رکورد دولت دوازدهم بوده است.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان