خرچنگ عنکبوتی چیست؟ با غول پیکرترین خرچنگ آشنا شوید (+عکس)

خرچنگ عنکبوتی بزرگ ترین گونه شناخته شده از خانواده خرچنگ ها می باشد که بومی آب های ژاپن است. در این مقاله قصد داریم به صورت اختصاصی به این آبزی غول پیکر که از خانواده بند پایان می باشد بپردازیم. با ما همراه باشید.

خرچنگ عنکبوتی ژاپنی حیوانی است آبزی که xول پاهای او به 5.5 متر و عرض بدن او به 40 سانتی متر می رسد. وزن او می تواند به حدود 18 کیلوگرم نیز برسد. این خرچنگ دارای 8 عدد پا و 2 بازو می باشد.

به گزارش هپی پت، بدن این خرچنگ نارنجی رنگ است و لکه های سفید بر روی بدنش دیده می شود. بر خلاف ظاهر ترسناکی دارد، خیلی محتاطانه با اطرافش برخورد می کند.

غذا خرچنگ عنکبوتی چیست؟

در ابتدا بهتر است بدانید که خرچنگ عنکبوتی ژاپنی گونه‌ ای خرچنگ دریایی بومی آب‌ های اطراف ژاپن است که به طور معمول در عمق 50 تا 300 متری اقیانوس زندگی می‌ کند. حال این موضوع را هم باید افزود که رژیم غذایی آن ها شامل ماهی های مرده و یا در حال پوسیدگی، بی مهرگان و هم چنین جلبک ها می باشد.

جالب است بدانید که این موجودات بیشتر چیزی که می خورند مرده است. گاهی اوقات آن ها نرم تنان را باز می کنند، جلبک های زنده را پاره می کنند و می خورند. هم چنین بی مهرگان دریایی کوچک را نیز می گیرند و می خورند.

نگاهی به انواع خرچنگ عنکبوتی

همان طور که در قسمت قبل بیان کردیم خرچنگ عنکبوتی ژاپنی در آب‌ های اطراف ژاپن یافت می‌ شود. حال این موضوع را هم باید افزود که خرچنگ عنکبوتی ژاپن دارای انواعی می‌ باشد که در ادامه می‌ خواهیم به بررسی آن بپردازیم. از این رو پیشنهاد می‌ کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

Loxorhynchus

Loxorhynchus سرده ای از خرچنگ های شرق اقیانوس آرام از خانواده خرچنگ عنکبوتی است. معمولاً این گونه بزرگترین خرچنگ موجود در سواحل است. رژیم غذایی آن ها نیز شامل ماهی های مرده، بی مهرگان و هم چنین جلبک ها می باشد. حال این موضوع را هم باید افزود که می توانید برای آشنایی بیشتر با این گونه تصاویر این حیوانات را در اینترنت جستجو و مشاهده نمایید.

Pugettia

از یکی دیگر از انواع خرچنگ عنکبوتی می توان به گونه Pugettia اشاره کرد. گفتنی است که این خرچنگ ها جلبک هایی مانند: Fucus، Macrocystis، Sargassum، Egregia، Pterygophora و هم چنین جلبک های قرمز را می خورد. بهتر است بدانید که در جاهایی که جلبک ها کمیاب هستند. این جانوران ممکن است ماهی های خراطین، صدف ها، هیدرووئیدها و یا حتی بریوزوآرها را بخورند.

دلیل نام گذاری این جانور چیست؟

خرچنگ عنکبوتی بزرگ و خرچنگ عنکبوتی کوچک هر دو به این دلیل نام گذاری شدند که کشیدگی پاهای او آبزی دقیقا شبیه به عنکبوت بوده و ظاهر او از دور شبیه به عنکبوتی غول پیکر است. به همین دلیل این جانور را به این نام می شناسند.

آیا خرچنگ عنکبوتی می تواند انسان را بکشد؟

این بندپا در ظاهر می تواند نشان دهد که چقدر چنگال های او قوی است. او می تواند به راحتی با یک ضربه صدمات بسیار جدی‌ را به انسان وارد کند. پس به طور کلی اگر او را مشاهده کردید تا وقتی که سر به سر او نگذاشته اید، خیالتان راحت باشد. او قصد حمله به شما را ندارد. اما با آزار رساندن به او ممکن است جان خودتان در خطر بی افتد.

رنگ های خرچنگ عنکبوتی

رنگ کلی بدنی این حیوان نارنجی می باشد. تا این قسمت تفاوتی با دیگر خرچنگ ها به لحاظ رنگی نداشته. اما در تمامی قسمت های بدنی این حیوان شما لکه های سفید رنگی را مشاهده می کنید. رنگ بدنی این حیوان نارنجی با لکه های سفید می باشد.

خرچنگ عنکبوتی چند سال عمر میکند؟

طول عمر این خرچنگ بسیار بالا است. او می تواند به اندازه یک قرن یعنی صد سال زندگی کند در صورتی که طول عمر یک خرچنگ معمولی تنها 50 سال می باشد.

خرچنگ عنکبوتی چیست؟ با غول پیکرترین خرچنگ آشنا شوید (+عکس)

خرچنگ عنکبوتی در ایران وجود دارد؟

این خرچنک بومی آب های ژاپن می باشد و نمی تواند در آب های ایران مانند خلیج فارس، دریای عمان و یا دریای خزر زندگی کند. نوع درجه حرارت این آب ها و هم چنین ترکیب زیستگاه این خرچنگ باعث می شود تا تنها در آب های ژاپن به چشم بخورد.

خرچنگ عنکبوتی خوردن درست و حلال است؟

برای این که بدانید خوردن گوشت خرچنگ حرام می باشد یا حلال بهتر است از مرجعه تقلید خود سوال بپرسید. هر مرجع تقلیدی در این باره نظرتان گوناگونی را ارائه داده است. به طور کلی گوشت خرچنگ در شهر های جنوبی ایران مصرف می شود و خرچنگ عنکبوتی نیز زیر مجموعه این خرچنگ ها می باشد.

خرچنگ عنکبوتی غول آسا وجود دارد؟

چندی قبل پیدا شدن خرچنگ عنکبوتی غول آسا باعث شد تا اخبار متعددی در رابطه با این خرچنگ در رسانه‌ ها منتشر شود. پس از آن نیز عده ای کنجکاو شدند تا در این باره اطلاعات بیشتری را بدست آورند.

بهتر است بدانید مدتی قبل گونه ای از این جانور با طول پای عظیم او را به بزرگترین خرچنگ زنده دنیا تبدیل کرد. کاراپاس (حفره اصلی بدن) خرچنگ عنکبوتی ژاپنی 12 اینچ (30 سانتی متر) است. اما پاهای این جانور که حتی پس از رسیدن به سن بلوغ به رشد خود ادامه می‌ دهند می‌ توانند از پنجه تا پنجه تا 12 فوت (3.8 متر) بچرخند.

حال اگر تمایل دارید تا به مشاهده تصاویر خرچنگ عنکبوتی غول آسا بپردازید و بیشتر با این گونه آشنا شوید. پیشنهاد می‌ کنیم تا به اینترنت مراجعه نمایید و عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید. به این گونه خرچنگ عنکبوتی عکس آن برای شما نمایش خواهد یافت.

خوردن خرچنگ عنکبوتی ضرر دارد؟

به طور معمول خرچنگ ها علیرغم این که خوردن دردسرسازی دارند. اما به دلیل طعم و بافت منحصر به فرد و هم چنین تطبیق پذیری آن ها در غذاهای دیگر همچنان در سطح جهان محبوب هستند.

حال خیلی از افراد کنجکاو هستند تا بدانند که می‌ توانند به خوردن خرچنگ عنکبوتی بپردازند و یا این که خوردن این نوع خرچنگ ضرر دارد. بهتر است بدانید خرچنگ های عنکبوتی از همه گونه ها کاملاً خوراکی هستند. آن ها طعمی مانند سایر خرچنگ ها دارند و در رستوران های دریایی سرو می شوند.

خرچنگ عنکبوتی چیست؟ با غول پیکرترین خرچنگ آشنا شوید (+عکس)

بررسی نژاد ایرانی این حیوان

گفتنی است که خیلی از گونه های این خانواده پاهای شبیه خرچنگ دارند و در کشور ایران به خرچنگ عنکبوتی ایرانی شهرت دارند. به طور معمول آن ها بر روی گل هایی که به رنگ بدنشان هستند خود را اسستار می کنند.

به این گونه در انتظار شکاری که بر روی گل می نشینند می مانند. این احتمال هم وجود دارد که برخی از این گونه ها می توانند خود را با محیط وفق دهند. بدین معنی که به رنگ آن محیط خود را در آورند.

گونه های این خانواده را در گروه عنکبوت های تارتن قرار داده اند. اما با این حال با کمین کردن شکار خود را بدست می آورند. این حیوانات به محض نشستن شکار بر روی گل آن ها را شکار می کنند.

خرچنگ عنکبوتی چیست؟ با غول پیکرترین خرچنگ آشنا شوید (+عکس)

سوالات متداول

این خرچنگ بومی کدام آب ها می باشد؟

در آب های ژاپن می توانید این دسته از خرچنگ ها را مشاهده کنید. ناگفته نماند که او تنها در آب های ژاپن زندگی می کند و در دیگر اقیانوس های مشاهده نمی شود.

آیا خوردن گوشت خرچنگ عنکبوتی حلال می باشد؟

خوردن گوشت این آبزی به طور کلی از نظر برخی از مراجع تقلید حرام و برخی نیز حلال می باشد. در شهر های جنوبی کشور ایران گوشت خرچنگ ها سرو می شود و مشکل شرعی‌ای ندارد.

به چه دلیل به این حیوان لقب عنکبوتی را داده اند؟

پاهای کشیده این حیوان و هم چنین بسیار بلند او و از سویی تعداد زیاد پاهای او باعث شده تا از دور حیوان شبیه به عنکبوت غول پیکر باشد.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان