اردوغان بعد از شکست انتخاباتی: پیام مردم را دریافت کردیم / اشتباهات خود را تصحیح می کنیم

اردوغان : کاستی های خود را اصلاح می کنیم / پیام های ارسال شده از سوی مردم را بررسی خواهیم کرد.

اردوغان در نخستین واکنش بعد از اعلام نتایج انتخابات شهرداری ها در ترکیه، شکست را قبول کرد.

به گزارش عصرایران، در انتخابات شهرداری ها در یکشنبه (دیروز)، حزب مخالف "جمهوری خلق"  از 81 استان ترکیه، در 36 استان پیروز شد. این شکست بزرگ برای حزب حاکم (حزب عدالت و توسعه) به رهبری اردوغان رئیس جمهوری است.

در سه شهر بزرگ و مهم ترکیه یعنی استانبول ، آنکارا (پایتخت) و ازمیر، گزینه های حزب مخالف توانستند رقبا از حزب حاکم را شکست دهند و سمت شهردار را حفظ کنند.

پیام مردم را دریافت کردیم

اردوغان در سخنانی در جمع هوادارنش در ساختمان حزب عدالت و توسعه به "شکست انتخاباتی" اعتراف کرد و گفت حزبش در مناطق مختلف ترکیه به نتایج مطلوب دست نیافت.

وی افزود مردم "پیام خود را رساندند" و حزبش این پیام را از طریق ورود به خود انتقادی شجاعانه، تحلیل خواهد کرد.

اردوغان افزود: "متأسفانه 9 ماه پس از پیروزی ما در انتخابات 28 می 2013 ، نتوانستیم در آزمون انتخابات محلی به نتیجه ای که می خواستیم برسیم... اشتباهات مان را اصلاح می کنیم. کاستی های خود را اصلاح می کنیم. پس از نتایج انتخابات محلی، خود را تحت بازخواست قرار می دهیم و پیام های ارسال شده از سوی مردم را بررسی خواهیم کرد".

سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم)  در جمع هواداران در مقر مرکزی حزب و بعد از اعلام نتایج انتخابات - آناتولی

اردوغان

او متعهد شد برنامه اقتصادی ارائه شده در سال گذشته که هدف آن مبارزه با تورم است را پیش خواهد برد.

به گزارش آناتولی، اردوغان اضافه کرد: ما انتخابات را به شکلی که شایسته دموکراسی خودمان است به پایان رساندیم.
اردوغان توضیح داد مردم ترکیه پیام خود را از طریق صندوق های رای به سیاستمداران رساندند.

رهبر حزب حاکم (عدالت و توسعه) گفت: خدا را شکر انتخابات محلی را به نحوی که در خور دموکراسی ما بود به پایان رساندیم. بدون توجه به نتایج، پیروز این انتخابات مردم سالاری و اراده ملی ماست.

اردوغان انتخابات جدید در 31 مارس را نقطه تحول دانست و گفت: 31 مارس، برای ما پایان نیست، بلکه در واقع نقطه تحول است.

اردوغان ادامه داد همه رای دهندگان برنده انتخابات شدند، چه آنهایی که حزب عدالت و توسعه را انتخاب کردند یا "ائتلاف عمومی" (احزاب همپیمان عدالت و توسعه) و چه کسانی که با استفاده از حق رای دموکراتیک خود، قدرت صندوق های رای را تقویت کردند.

رئیس جمهور ترکیه افزود: حزب عدالت و توسعه به آنچه که در نتایج انتخابات محلی امیدوار بود، نرسید.

اردوغان تاکید کرد که حزب تحت رهبری او همیشه به دموکراسی و آنچه از صندوق های رای بیرون می آید احترام می گذارد.

وی گفت: امروز نیز با همین احساس مسئولیت عمل می کنیم و هیچ نیرویی را بالاتر از اراده مردم نمی شناسیم.

 

تبلیغات حزب اردوغان برای کاندیدای شهرداری استانبول  

تبلیغات اردوغان

 

انتخابات شهرداری ها

 

 در سه شهر بزرگ و مهم ترکیه یعنی استانبول ، آنکارا (پایتخت) و ازمیر، گزینه های حزب مخالف توانستند رقبا از حزب حاکم را شکست دهند. حزب اردوغان در پس گرفتن این شهرها از حزب مخالف، ناکام ماند.

با شمارش بیش از 90 درصد صندوق‌های رأی، شهردار فعلی استانبول، اکرم امام اوغلو، عضو حزب مخالف "جمهوری‌خواه خلق" در بزرگترین شهر و مرکز اقتصادی ترکیه پیشتاز است.

نتایج نشان داد "منصور یاوش" شهردار آنکارا از حزب مخالف، با اختلاف قابل توجهی تا 25 درصد نسبت به نامزد رقیب از حزب حاکم، موفق شد کرسی خود را حفظ کند.

تبلیغات اکرم امام اوغلو شهردار فعلی استانبول و کاندیدای حزب جمهوری خلق (رقیب اصلی حزب حاکم) که به پیروزی رسید -رویترز

اکرم امام اوغلو

بر اساس نتایج اولیه غیررسمی، حزب مخالف جمهوری خواه خلق با کسب بیش از 37 درصد آرا در سراسر کشور پیروزی در انتخابات را به دست آورد و حزب حاکم ( عدالت و توسعه) با کسب بیش از 35 درصد آرا، در رتبه دوم قرار گرفت.

به گفته ناظران، پیروزی حزب مخالف، " جمهوری خلق (مردم)" CHP در انتخابات شهرداری آنکارا و استانبول در سال 2019 هاله شکست ناپذیری اردوغان را در هم شکست.

میدان اصلی نبرد رئیس جمهور 70 ساله ترکیه، استانبول بود، شهری با جمعیت 16 میلیونی، جایی که او متولد و بزرگ شد و فعالیت سیاسی خود را به عنوان شهردار در سال 1994 آغاز کرد.

"اوزگور اوزیل" رهبر حزب مخالف، " جمهوری خلق (مردم)"  CHP در جمع هوادارانش گفت: "رای دهندگان تصمیم گرفته اند یک نظام سیاسی جدید در ترکیه ایجاد کنند".
وی افزود: امروز رای دهندگان تصمیم گرفتند تصویری را که به مدت 22 سال در ترکیه وجود داشت تغییر دهند و درها را به فضای سیاسی جدیدی در کشور ما باز کردند.

"مجازات حزب حاکم"

جمعیت زیادی در بیرون شهرداری آنکارا برای جشن پیروزی یاواش تجمع کردند. فریادهایی مانند «آنکارا به تو افتخار می کند» بلند شد.

به گزارش یورونیوز، "سینان اولگن" مدیر مرکز تحقیقات ادام مستقر در استانبول گفت که "نتیجه شگفت انگیز" به دلیل تمایل رای دهندگان به مجازات حزب حاکم به دلیل "شرایط سخت اقتصادی" بود. نرخ بالای تورم باعث شده بسیاری از خانواده های ترکیه در خرید کالاهای اساسی با مشکل مواجه شوند.

اولگن افزود حامیان حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) ترجیح دادند از مراکز رای گیری دور بمانند یا به احزاب دیگر رای دادند.

انتخابات ترکیه

وی با اشاره به اینکه میزان مشارکت نسبت به انتخابات گذشته کمتر بود، گفت: در این انتخابات، در نگاه احزاب، تغییراتی رخ داد. این اتفاق به دلیل ارتباطات ایدئولوژیک قوی، در انتخابات قبلی ( ریاست جمهوری و پارلمانی) رخ نداد. این بار اقتصاد بر هویت، غلبه داشت.

حدود 61 میلیون نفر، از جمله بیش از یک میلیون رای دهنده جدید، واجد شرایط شرکت در انتخابات شهرداری ها بودند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، نرخ مشارکت در این انتخابات، حدود 76 درصد بوده است، در حالی که این میزان در انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته 87 درصد بود.

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان