پیش بینی تورم نزولی تا پایان سال / تورم چقدر می‌شود؟

نرخ تورم سالانه در پایان اسفند ۱۴۰۲ به ۴۰.۷ درصد رسید و انتظار می‌رود که امسال سطح عمومی قیمت‌ها در کانال ۳۰ درصد نوسان داشته باشد و اگر بانک مرکزی سیاست ضدتورمی خود را ادامه دهد رسیدن به نرخ تورم سالانه زیر ۳۰ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه به حوالی ۲۰ درصد دور از انتظار نخواهد بود.

پیش بینی تورم نزولی تا پایان سال / تورم چقدر می‌شود؟

به گزارش خبرآنلاین ،تازه‌ترین برآورد مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه از 55.5 واحد درصد در ابتدای فروردین سال 1402 با کاهش محسوس 23.2 واحد درصدی به 32.3 واحد درصد در پایان اسفندماه رسیده که پیش‌بینی می‌شود شاخص تغییر سبد مصرفی خانوارهای ایرانی در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل در محدوده 20 درصد نوسان داشته باشد.

منظومه پولی 1403

همشهری در خبری نوشت:رئیس کل بانک مرکزی در نخستین روز فروردین سال 1403 از تداوم کاهش تورم و نقدینگی تا رسیدن به نقطه مطلوب خبر داد و اظهار کرد: تحقق این اهداف قطعا با مشارکت مردم و در کنار تقویت دیپلماسی اقتصادی و سیاسی به ویژه در منطقه، دستاوردهای مهمی را در عرصه اقتصادی برای مردم رقم می‌زند.

محمدرضا فرزین با تبیین منظومه پولی بانک مرکزی در سال جدید اذعان کرد که هدف تعیین شده سال 1402 مبنی بر بر قرار گرفتن نرخ تورم نقطه به نقطه در پایان سال گذشته در کانال 30 درصد محقق شد که این روند تا رسیدن به نقطه مطلوب ادامه دارد و سال 1403 را در شرایطی آغاز می‌کنیم که همچنان با وضعیت مطلوب اقتصادی مورد انتظار فاصله داریم و بر این اساس سیاست‌های گذشته را با رفع کاستی ها و اخذ بازخوردها پیگیری خواهیم کرد.

این اظهارنظر مرد شماره یک بانک مرکزی نشان می‌دهد که سیاست‌گذار پولی همچنان بر کنترل تورم تاکید دارد چه اینکه او هدف مشخصی را برای امسال ترسیم کرده است که شامل رساندن رشد نقدینگی به 23 درصد با دامنه نوسان مثبت و منفی 2 درصد است با این امید که امسال نرخ تورم در پایان سال به محدوده 30 درصدی برسد.

پیش بینی تورم نزولی تا پایان سال ؛ تورم چقدر می‌شود؟

رشد تولید و مهار تورم

کاهش نرخ تورم در سالی که گذشت البته به مدد رشد ماهانه شاخص تورم در محدوده بالای 2 درصد در 11 ماه از سال بود که اگر این اتفاق در سال جدید تکرار شود، رسیدن به نرخ تورم نقطه به نقطه حدود 20 درصدی محتمل خواهد بود و این یکی از اهداف بانک مرکزی می‌تواند باشد. اما سوال این است که رسیدن به چنین هدفی با توجه به شعار سال 1403 چگونه ممکن خواهد بود؟ جعفر مهدی‌زاده، مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی با اعلام سیاست کنترل تورم نقطه به نقطه در کانال 20 درصد برای پایان سال 1403 است می‌گوید: بانک مرکزی برنامه های متنوعی برای حمایت از تولید در دستور کار دارد که بسته تامین مالی 350 هزار میلیارد تومانی از طریق ابزارهای تامین مالی زنجیره‌ای صورت می‌گیرد که و بر حسب شرایط می‌تواند این سقف افزایش یابد.

استمرار سیاست تثبیت اقتصادی با کنترل نرخ ارز در محدوده مشخص، مدیریت تقاضا و کنترل رشد نقدینگی از جمله سیاست‌های بانک مرکزی است که به گفته اگر عوامل غیر اقتصادی و شوک های پیش بینی نشده سیاسی اتفاق نیفتد، دستیابی به کانال 20 درصدی هدفگذاری شده امکان پذیر است و اقدامات دستگاه‌های دیگر همچون دستگاه‌های دیپلماسی و بهبود روابط در کشورهای منطقه و افزایش سطح تجارت خارجی هم اثر خود را در کاهش انتظارات تورمی نشان خواهد داد.

روایت مرکز آمار از کاهش تورم

مرکز آمار ایران می‌گوید: در اسفند ماه ١٤٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوارهای ایرانی به 40.7 درصددرصد رسیده که نسبت سال گذشته ١.٨ واحد درصد کاهش یافته است. با این حساب مردم ایران به طور میانگین در سال گذشته با نرخ تورم نقطه به نقطه 32.2 درصدی مواجه شده‌اند. این نهاد آماری نرخ تورم نقطه به نقطه سال 1402 را در مناطق شهری 32.8 و در مناطق روستایی 29.1 درصد برآورد کرده و می‌گوید: نرخ تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی و آشامیدنی به همراه دخانیات در کل کشور 25.2 درصد بوده در حالی که نرخ تورم نقطه به نقطه کالاهای غیرخوراکی و خدمات به 36.1 درصد رسیده است.

 • تورم نقطه به نقطه در 12 گروه کالایی و خدمات در سال 1402
 • شاخص کل تورم نقطه به نقطه: 32.3 درصد
 • خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها: 25 درصد
 • دخانیات: 37.8 درصد
 • پوشاک و کفش: 38.6 درصد
 • مسکن و حامل‌های انرژی: 41.2 درصد
 • مبلمان و لوازم خانگی: 29.7 درصد
 • بهداشت و درمان: 31.1 درصد
 • حمل و نقل: 24.3 درصد
 • ارتباطات: 17.8 درصد
 • تفریح و فرهنگ: 36.4 درصد
 • آموزش: 41.4 درصد
 • هتل و رستوران: 49 درصد
 • کالاها و خدمات متفرقه: 34.8 درصد

217

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان