اسپانیا تا چند ماه دیگر کشور فلسطین را به رسمیت می شناسد

چنین اظهاراتی توسط «پدرو سانچز» نخست‌وزیر اسپانیا در جریان سفرش به «خاورمیانه» عنوان شده است.

طبق گزارش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌های اسپانیایی، نخست‌وزیر اسپانیا گفت مادرید تا ماه ژوئیه کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

به گزارش ایسنا، چنین اظهاراتی توسط «پدرو سانچز» نخست‌وزیر اسپانیا در جریان سفرش به «خاورمیانه» عنوان شده است.

خبرگزاری دولتی EFE در اسپانیا، روزنامه «ال پائیس» و «لا ونگوردیا» به نقل از نخست‌وزیر اسپانیا نوشتند که این کشور تا ماه ژوئیه کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت. او ظاهرا این اظهارات را در اولین روز سفرش در امان، پایتخت اردن عنوان کرده است.

پدرو سانچز ضمن تاکید بر گفت‌وگوهای جاری و مداوم در سازمان ملل متحد گفت امیدوار است که جنگ غزه پیش از انتخابات پارلمان اروپا در اوایل ماه ژوئن به اتمام برسد.

طبق آنچه خبرگزاری EFE اسپانیا گزارش کرده است، نخست‌وزیر این کشور انتظار دارد اسپانیا تا ماه ژوئیه کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد و هم‌چنین «توده بحرانی» در اتحادیه اروپا وجود خواهد داشت که چندین کشور عضو را جهت اتخاذ موضعی مشابه تحت فشار قرار دهد.

طی نشست شورای اروپا در تاریخ 22 مارس (3 فروردین) سانچز گفت که با رهبران ایرلند، مالت و اسلونی برای «برداشتن اولین گام‌ها» جهت به رسمیت شناختن کشوری که فلسطینیان در کرانه باختری تحت اشغال اسرائیل و نوار غزه اعلام کرده‌اند، توافق کرده است.

از طرفی، کشورهای عربی و اتحادیه اروپا طی جلسه‌ای در اسپانیا در ماه نوامبر توافق کردند که راهکار 2 دولتی برای درگیری فلسطین-رژیم صهیونیستی کارساز است.

از سال 1988، از 193 عضو سازمان ملل، 139 عضو، کشور فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند.

از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی به غزه در هفتم اکتبر 2023 که بیش از 100 هزار شهید و زخمی بر جای گذاشته و موجب تخریب گسترده زیرساخت‌ها و بروز فاجعه انسانی بی‌سابقه‌ای شده، در میان کشورهای اتحادیه اروپا، اسپانیا بیشترین انتقاد را از این رژیم داشته است.

در پی موضع‌گیری مادرید نسبت به جنگ در غزه، روابط میان رژیم صهیونیستی و اسپانیا دچار تنش شد و نوامبر گذشته پس از آنکه سانچز در خصوص مشروعیت این جنگ ابراز تردید کرد، تل‌آویو سفیر خود در مادرید را فراخواند اما در نهایت این سفیر به مادرید بازگشت.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان