۲۰ درصد دختران دهه ۶۰ مجرد می‌مانند

مدیرگروه جمعیت شناسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: برآورد می‌شود در سال ۱۴۳۰ خورشیدی یک پنجم دختران دهه ۶۰ یعنی حدود ۲۰ درصد این قشر که از سن ۵۰ سال عبور کرده‌اند، مجرد خواهند بود.

20 درصد دختران دهه 60 مجرد می‌مانند

تحریریه زندگی آنلاین : مدیرگروه جمعیت شناسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: برآورد می‌شود در سال 1430 خورشیدی یک پنجم دختران دهه 60 یعنی حدود 20 درصد این قشر که از سن 50 سال عبور کرده‌اند، مجرد خواهند بود. حوزه دستیار رییس جمهور در پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی نشستی با عنوان «بررسی تجربه زیسته دختران دهه 60 با نگاهی بر قوانین مصوب مرتبط» را با حضور کارشناسان حوزه جمعیت و خانواده در نهاد ریاست جمهوری برگزار کردند تا به واکاوی مشکلات دختران مجرد متولد دهه 60 بپردازد. سکینه سادات پاد دستیار رییس جمهور در پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی در این نشست از اینکه برخی از قوانین برای دختران دهه 60 نسبتی با عدالت ندارد، انتقاد کرده بود.

محمدرضا زهرایی عضو کارگروه مسائل اجتماعی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، احمد غیاث وند، جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، احمد دراهکی عضو هیات علمی و مدیرگروه جمعیت شناسی دانشگاه علامه طباطبایی، رقیه سادات مومن، دکتری مطالعات زنان و هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع)، حجت الاسلام مهدی عباسی، هیات علمی پژوهشگاه قرآن و حدیث و رئیس میز تحکیم خانواده و تبلیغات حوزه علمیه قم، الهه خدادادی، دکتری مطالعات زنان و پژوهشگر حوزه خانواده، خدیجه زارعی، دانش پژوه فلسفه تعلیم و تربیت از کارشناسان حاضر در این نشست بودند: بخش چهارم این نشست به اظهارات احمد دراهکی عضو هیات علمی و مدیرگروه جمعیت شناسی دانشگاه علامه طباطبایی اختصاص دارد که معتقد است الگوی همسرگزینی در ایران دستخوش تغییر شده است: احمد دراهکی عضو هیات علمی و مدیرگروه جمعیت شناسی دانشگاه علامه طباطبایی در این نشست گفت: در موضوع تجرد دختران، بحث عمومیت ازدواج برای جوانان مجرد مطرح می‌شود و اینکه چه مسایلی باعث شده ازدواج از عمومیت بیفتد.

وی با بیان اینکه وقتی از واژه ازدواج استفاده می‌شود، واژه دیگری به نام بازار ازدواج به ذهن می رسد، اظهار داشت: بازار ازدواج مشخصه معلول است و اینکه بازار جایی است که عرضه و تقاضا شکل می گیرد. ازدواج هم بازاری است که در آن عرضه و تقاضا است. عرضه در جامعه ما اینطور است که زن عرضه می کند و مرد تقاضا می کند؛ یعنی تا تقاضای مرد وجود نداشته باشد، زن نمی تواند اقدامی کند. این استاد جمعیت شناسی با طرح این موضوع که باید بررسی شود چه تغییراتی در بازار ازدواج رخ داده که در آینده می تواند از نظر جمعیتی و حمایت های اجتماعی برای جامعه مسئله ساز شود، گفت: در علم جمعیت‌شناسی دنیا 30 سالگی به عنوان یک برش شناخته شده است؛ سی سالگی برشی به لحاظ جمعیتی است که به محض عبور از سی سالگی، بخصوص دختران، شانس ازدواج آنها یا احتمال ازدواج آنها به شدت کاهش پیدا می‌کند.

دراهکی توضیح داد: احتمال اینکه یک دختر در سن 30 تا 34 سالگی ازدواج کند، نصف احتمال ازدواج دختر در سن 25 تا 30 سالگی است یا احتمال اینکه دختری در سن 35 تا 40 سالگی ازدواج کند، یک پنجم دختری است که در سن 25 تا 30 سالگی است.

 

در دهه 50 خورشیدی80 درصد دختران ایرانی تا سن 25 سالگی ازدواج کرده بودند

مدیر گروه جمعیت شناسی دانشگاه علامه طباطبایی با طرح این پرسش که چه اتفاقی افتاده که الگوی همسرگزینی در ایران تغییر پیدا کرده است، اظهار داشت: ما باید دنبال علل باشیم؛ داده‌های آماری نشان می‌دهند در دهه 50 خورشیدی80 درصد دختران ایرانی تا سن 25 سالگی ازدواج کرده بودند در حالی که در سال 1395 یعنی آخرین سرشماری رسمی یک میلیون و 430 هزار نفر از دختران ایرانی تا سن 25 سالگی ازدواج نکرده بودند.

 

مردان تمایلی به ازدواج با همسن خود ندارند

مدیرگروه جمعیت شناسی دانشگاه علامه طباطبایی در بیان دلایلی که ازدواج دختران را به تاخیر می اندازد اظهار داشت: امروز آن تقاضایی که از سوی مردان باید صورت پذیرد، کاهش یافته است. مردان، نه در ایران که در دنیا، با دخترانی ازدواج می‌کنند که از آنها جوان‌تر هستند؛ با دخترانی ازدواج می‌کنند که چهار تا پنج سال از مردان کوچکتر هستند.

دراهکی با بیان اینکه مردان تمایلی به ازدواج با همسن خود ندارند، افزود: مردی که سن او افزایش یافته با دختری ازدواج نمی‌کند که در گروه سنی 30 سالگی به بالاست و به همین دلیل عبور از مرز 30 سالگی شانس ازدواج را برای دختران کاهش می‌دهد.

این استاد جمعیت شناسی یادآور شد: نکته‌ای که اینجا اهمیت دارد، این است که در گذشته به لحاظ جمعیتی مرگ مادران بالا بود و در کنار آن زنان بیوه نیز در جامعه وجود داشتند؛ هرچند آمار طلاق پایین بود ولی زنان بیوه تمایلی به ازدواج مجدد نداشتند و اگر بچه داشت و بیوه می‌شد با همین شرایط می‌ماند و فرزند خود را بزرگ می‌کرد.

وی افزود: در گذشته مردانی که بیوه می‌ماندند، با دخترانی ازدواج می‌کردند که در گروه سنی سی سال به بالا بودند.

 

تغییر در الگوی سنی ازدواج مردان ریسک ازدواج یا مخاطره ازدواج را برای زنان پایین می آورد

وی با یادآوری اینکه همانقدر که طلاق افزایش پیدا کرده ازدواج مجدد هم افزایش پیدا کرده است، افزود: البته باید گفت یک مسئله فرهنگی نیز در جامعه رخ داده و آن ازدواج با زنانی است که طلاق گرفتند؛ یعنی ازدواج مجدد هم افزایش یافته است که موجب می شود عمومیت ازدواج کاهش یابد.

دراهکی ادامه داد: مواردی از این دست باعث می شود شانس ازدواج برای دخترانی که از مرز 30 سالگی عبور کرده اند، پایین بیاید و این شانس در گروه های دیگر افزایش یابد.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت:‌ یکی از جمعیت‌شناسان بیان می کند تغییر در الگوی سنی ازدواج مردان ریسک ازدواج یا مخاطره ازدواج را برای زنان پایین می آورد.

 

روابط پیش از ازدواج سبب تقدس زدایی از امر ازدواج شده است

مدیرگروه جمعیت شناسی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه به تحولات فرهنگی در جامعه طی دهه های اخیر اشاره کرد و گفت: مطالعات نشان می‌دهد روابط دختر و پسر قبل از ازدواج بخصوص روابط پیشرفته دو سال میانگین سن ازدواج را افزایش داده است.

دراهکی تاکید کرد: روابطی که در بین دختر و پسر در حال شکل گیری است، سبب تقدس زدایی از ازدواج در جامعه می شود در حالی که معتقدم برخی مفاهیم باید مقدس باشد همانطور که ازدواج یا مادری مقدس بوده است.

این استاد جمعیت شناسی با بیان اینکه فرهنگ جدید، چنین مفاهیمی را از حالت عرف و مقدس بیرون می آورد، اظهار داشت:‌ اگر از نسل جوان بپرسید، می‌گویند چرا باید ازدواج مقدس باشد؟ چه کسی گفته مادری مقدس است؟ این باعث می شود این روابط خارج از ازدواج تمایل مردان را به ازدواج کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه شاید دخترانی که وارد این روابط می شوند تمایل به ازدواج داشته باشند، گفت: دختر و پسری با هم روابط دوستی می‌گیرند که همسن هستند اما در زمان ازدواج مردها با دخترانی ازدواج می کنند که از نظر سنی کوچکتر هستند و در اینجا سن ازدواج دختر افزایش می یابد و مرز 30 سالگی را رد می کند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: نکته اصلی در سیاست ها این است که به برش سی سالگی برای دختران توجه کنیم و اینکه چه چیزی باعث می‌شود که سن ازدواج برای دختران افزایش می یابد.

دراهکی افزود: نخستین تاثیری که افزایش سن ازدواج بخصوص برای دختران در آینده دارد، افزایش تجرد است که شانس ازدواج دختران 30 سال به بالا را افزایش می دهد.

وی توضیح داد: وقتی الگوهای همسرگزینی را بر اساس شانس ازدواج بررسی می کنیم، احتمال اینکه در سال 1430 خورشیدی یک پنجم دختران دهه 60 که از سن 50 سالگی عبور کرده اند مجرد باشند، زیاد است. یعنی احتمال اینکه بیش از 20 درصد اینها مجرد بمانند وجود دارد.

این استاد جمعیت شناسی تاکید کرد: ما نباید مردان و زنان را در بازار ازدواج از هم جدا ببینیم. اینها دو چیز به هم پیوسته هستند. ازدواج مثل بازار است و باید مشخصه های آن را بدانیم تا بتوانیم سیاست گذاری درستی داشته باشیم.

 

عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دخیل در امر ازدواج

خدیجه زارعی دانش پژوه فلسفه تعلیم و تربیت در این نشست، موضوع دختران دهه 60 را یک موضوع مغفول مانده دانست و گفت: در سال 99 پروژه‌ای در این خصوص دنبال کردیم که فراتحلیل 70 پایان نامه و مقاله است.

وی افزود: در موضوع جامعه شناسی تجرد قطعی به گروهی از دختران و پسران گفته می شود که به لحاظ فرهنگی و محیط اجتماعی که دارند نتوانستند ازدواج کنند که شاخص آن برای دختران سن 45 سالگی و برای پسران سن 50 سالگی است.

وی با بیان اینکه عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در بروز تجرد قطعی در ایران موثر بوده است، اظهار داشت: در عوامل اجتماعی سه عامل مهم و موثر بود که عدم تعادل جمعیتی، بی عدالتی اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی در راس آن قرار دارد.

فرصت جمعیتی ایران با تجرد قطعی دختران به تهدید تبدیل شد

این دانش پژوه ادامه داد: بررسی علل جمعیت شناختی در این موضوع اهمیت دارد زیرا نشان می دهد که چون این موضوع باعث بازمانده شدن یکسری از دختران از ازدواج بخصوص در نیمه دوم دهه 50 و نیمه اول دهه 60 شده است.

زارعی ادامه داد: دگرگونی سن ازدواج به ظاهر یک عامل فردی است ولی در واقعیت یک عامل ساختاری است که به عوامل زیادی از جمله جمعیت و ترکیب جنسی و جنسیتی بستگی دارد به طوری که اگر نسبت جنسیتی نامتوازن به ضرر زنان باشد، علاوه بر مشکلات فرهنگی و فساد اخلاقی باعث زمینه تجرد قطعی هم می شود.

این کارشناس حوزه تعلیم و تربیت یادآور شد: در بازه زمانی 1355 تا سال 1365 بیشترین نرخ رشد جمعیتی در ایران ثبت شده به طوری که رشد جمعیت 3.6 بوده است.

وی با بیان اینکه این فرصت جمعیتی که قرار بود فرصتی برای کشور باشد، با تجرد قطعی رسیدن دختران به تهدید تبدیل شد، اظهار داشت: یکی از علل جمعیت شناختی دخیل در این حوزه موضوع جنگ تحمیلی است به طوری که بررسی سن شهدای این جنگ نشان می دهد اغلب این شهدا متولدین سال‌های 48 تا 51 بودند.

زارعی در عین حال موضوع اثرگذاری جنگ تحمیلی بر تجرد دختران اواخر دهه 50 و اوایل دهه 60 را محدود دانست و گفت: اگرچه این عامل اثرگذار نبوده اما می تواند باعث تجرد قطعی شود.

وی عدم آمادگی پسران برای ازدواج را عامل دوم برشمرد و اظهار داشت: در بازه زمانی سال های 75 تا 85 دختران متولد 55 تا 65 به سن ازدواج می رسند ما در این بازه بیشترین مقدار رشد جمعیتی را داشتیم ولی زیرساخت های اقتصادی و اجتماعی برای ازدواج این دختران آماده نبود چون پسران آماده ازدواج نبودند لذا شماری از دختران در سن ازدواج که متولدین دهه 55 تا 65 بودند نمی توانند همسر مناسبی برای خود پیدا کنند.

تشدید تجرد دختران با پدیده جوان همسری

این پژوهشگر، جوان همسری را عامل سوم ایجاد تجرد قطعی برشمرد و گفت: طبق آمارها از سال 55 تا دهه 60 ساختارهای اجتماعی نسبت مردان آماده ازدواج از تعداد زنان کمتر است؛ این عدم تناسب مضیقه ازدواج را برای دختران فراهم می کند و واقعاً دهه 60 دخترانی که ازدواج کردند با مضیقه دست و پنجه نرم می کردند.

سنت فرهنگی ایران مبنی بر اینکه مردان تمایل به ازدواج با زنان چند سال کوچکتر از خود دارند، باعث می شود جوان همسری اتفاق افتد.

زارعی به عوامل فرهنگی موثر در شکل گیری پدیده دختران مجرد نیز اشاره داشت و افزود: سنت فرهنگی ایران مبنی بر اینکه مردان تمایل به ازدواج با زنان چند سال کوچکتر از خود دارند، باعث می شود جوان همسری اتفاق افتد. همچنین ما به لحاظ فرهنگی قدرت انتخاب گری را تنها به مردان واگذار کردیم و این عوامل در پیوستگی با یکدیگر یک فشار اجتماعی ایجاد کرده که ازدواج را برای دختران دور از دسترس کرد.

وی با یادآوری اینکه با افزایش سن ازدواج اتفاقاً جوان همسری در بین مردان تشدید می شود، اظهار داشت:‌ وقتی پسری به سن 30 تا 34 می رسد با اختلاف سنی 10 سال ازدواج می کند. بیشتر پسرهای دهه 60 که در این بازه سنی ازدواج کرده باشند به لحاظ مشکل اقتصادی با دختران دهه 70 ازدواج کردند و دختران دهه 60 از فرصت ازدواج بازماندند.

زارعی ادامه داد: وقتی سن ازدواج پسران به 35 سال می رسد، اختلاف سنی به بیش از 15 سال افزایش پیدا می کند؛ بنابراین 80 درصد مردان همسرانی کم سن و سال تر از خود انتخاب می کنند و وقتی فاصله سنی ازدواج افزایش پیدا می کند لذا گروهی از دختران فرصت ازدواج را از دست می دهند.

این کارشناس حوزه تعلیم و تربیت با بیان اینکه در چنین شرایطی ازدواج تابع سن ازدواج مردان است، توضیح داد: وقتی پسران دیر به سن ازدواج رسیدند و دیر فرصت اشتغال پیدا کردند، بنابراین دختران فرصت ازدواج را از دست دادند.

وی با یادآوری اینکه همسان گزینی تنها در گروه های سنی پایین رخ می دهد، افزود: به طور معمول همسان گزینی در دوره سنی زیر 25 سال رخ می دهد و بالای این سن همسان گزینی کاهش پیدا می کند.

بی‌عدالتی اجتماعی تجرد دختران در مناطق روستایی و حاشیه نشین را تشدید کرد

این پژوهشگر حوزه خانواده یادآور شد: آماری که در سال 1390 داشتیم نشان می داد 15.4 درصد از دختران در گروه سنی 30 تا 34 ساله و 9.1 درصد در گروه 35 تا 39 ساله مجرد بودند.

زارعی ادامه داد: طبق این آمار، میزان تجرد دختران در گروه سنی 40 تا 44 ساله برابر 5.1 درصد و در گروه سنی 45 تا 49 ساله 3.4 درصد بوده است.

وی با انتقاد از اینکه از سال 1390 تا به امروز این مساله پیگیری نشده و 12 سال از این آمار می گذرد، بی عدالتی اجتماعی را یکی دیگر از عوامل موثر بر تجرد دختران دانست.

وی ادامه داد: وقتی توسعه جامعه ما نامتوازن است و به صورت مرکز - پیرامونی دنبال توسعه هستیم، این موضوع زمینه تجرد قطعی برای دختران مناطق کم برخوردار، حاشیه نشین و روستایی را فراهم می کند.

دانش پژوه فلسفه تعلیم و تربیت تاکید کرد: وقتی نگاه اجتماعی شهرمحور و اهمیت درجه دومی به مناطق کم برخوردار و روستایی داریم، مهاجرت پسران، نخبگان، تحصیل کرده‌های روستایی باعث می شود دختران فرصت ازدواج در مناطق پایین دست را نداشته باشند.

زارعی در این رابطه به آماری در دهه هشتاد خورشدی (22 سال پیش) استناد کرد که بر اساس آن در گروه سنی 35 تا 39 سال در مقابل هر 100 زن فقط 85 مرد در مناطق روستایی وجود داشته است؛ این نشان می دهد کاهش قابل ملاحظه ای از شانس ازدواج برای دختران در مناطق روستایی و کم برخوردار را داریم.

بی عدالتی اجتماعی زمینه ازدواج را برای دختران از بین برده است

وی در این رابطه به یک تحقیق صورت گرفته از سوی کارگروه مسائل اجتماعی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی استناد کرد که مناطق حاشیه نشین جمکران را مورد بررسی قرار داده و نشان می دهد تعداد زنان مجرد و مردان مجرد مناطق حاشیه نشین بیشتر است در صورتی که در کل کشور اگر مرد مجرد ما 34 درصد است، در مناطق حاشیه نشین جمکران 39.5 درصد و زنان مجرد بالای 10 سال در کل کشور 26 درصد و در مناطق حاشیه نشین 31 درصد بوده است.

این دانش پژوه تاکید کرد: این آمار نشان می دهد عامل بی عدالتی اجتماعی زمینه ازدواج را برای دختران از بین برده است.

زارعی اظهار داشت: طبق آخرین سرشماری در سال 1395 در کشور که هفت سال پیش انجام شد، یک میلیون و 430 هزار نفر دختر مجرد در رده سنی 30 تا 50 سال داشتیم و 500 هزار دختر بالای 40 سال بودند.

وی با بیان اینکه آمار دختران مجرد در روستاها به نسبت جمعیت دو برابر بوده است، افزود: این آمار بدان معناست که اگر برای کل کشور تجرد قطعی 4 بود، برای جمعیت شهری 3 بود و برای جمعیت روستایی 5 بوده است.

این کارشناس حوزه تعلیم و تربیت آسیب‌های اجتماعی را از زمینه های بروز تجرد قطعی دانست و گفت:‌ بی اعتمادی، طلاق، فساد اخلاقی، روابط جنسی و عاطفی خارج از چارچوب این زمینه را بوجود آورده که دختران از ازدواج بازبمانند به طوری که در پژوهش هایی که بررسی کردیم، مشخص شد بی اعتمادی و روابط خارج از چارچوب و تمایل به تجرد قطعی در بین مردان رابطه مستقیمی وجود داشت.

عوامل اقتصادی بیش از عوامل فرهنگی بر افزایش سن ازدواج اثرگذارند

زارعی به عامل اقتصادی به عنوان دومین عامل تاثیرگذار بر تجرد دختران اشاره کرد و گفت:‌ دگرگونی سن ازدواج به طور قطعی با مسائل مختلفی در ارتباط است؛ یکی از آنها مسئله اقتصاد است که ازدواج را تسهیل کند یا مشکل کند؛ عوامل اقتصادی بیشتر از عوامل فرهنگی در این حوزه دخیل بودند و سن ازدواج را تحت تاثیر قرار دادند.

این پژوهشگر حوزه خانواده اظهار داشت: در پژوهش هایی که بررسی کردیم، 40 درصد پسران نداشتن شغل را مانع اصلی ازدواج می دانستند و نداشتن درآمد کافی هم یک عامل دیگری بود که نتوانستند ازدواج کنند. وقتی مردان نتوانند ازدواج کنند طبیعتاً باید دختران به تجرد برسند.

زارعی به عوامل فرهنگی موثر بر تجرد دختران نیز اشاره کرد و گفت:‌ سیاست گذاری های فرهنگی ما در تاخیر سن ازدواج و تجرد دختران عامل مهمی بود. با اینکه متولیان فرهنگی جامعه ما متکثر و متنوع هستند اما هیچ کدام برنامه واحد و منسجمی درتنظیم زیست جنسی جامعه ندارند.

40 درصد پسران نداشتن شغل را مانع اصلی ازدواج می دانند. وقتی مردان نتوانند ازدواج کنند طبیعتاً باید دختران به تجرد برسند.

این کارشناس حوزه تعلیم و تربیت یادآور شد: نهاد تربیت با مشارکت حداکثری کودک و نوجوان یکی از تاثیرگذارترین نهادهاست که پیرامون نقش خود یعنی رابطه تعلیم و تربیت و تنظیم زیست جنسی جامعه هیچ برنامه منسجم و قابل ارائه ای تاکنون نداشته است.

وی ادامه داد: نبود مطالعات بین رشته ای و دانش بنیان و نظریه پردازی پیرامون سبک زندگی ایران-اسلامی که به آموزش عمومی گذاشته شود که مردم آموزش ها را ببینند موثر است و اگر آموزش بوده در مقالات، کتاب ها بوده و به دست مردم چیزی نرسیده است.

تحصیلات و رشد و شکوفایی دختران عامل تجرد نیست

زارعی دامه داد: سومین عامل فرهنگی که باعث تجرد شده، مدرنیته بود؛ نفوذ سبک زندگی مبتنی بر مدرنیسم در بدنه اجتماعی و نهادهای دولتی ما و دخالت دادن در حوزه برنامه ریزی باعث شده که زمینه تجرد برای دختران فراهم شود.

وی خاطر نشان کرد: یکی از اسناد بالادستی که در سال 1994 میلادی امضا کردیم، سند پکن بود؛ این سند دقیقا در زمانی بود که دختران متولد سال های 55 تا 65 در سن ازدواج بودند یعنی در بازه سنی 18 تا 21 سالگی قرار داشتند.

وی با بیان اینکه در آن دوره نهاد حکمرانی و دولتی ما در واقع خود دچار مدرنیته شده بود، افزود: در یافته های پژوهشی که اثرگذاری مدرنیته را در بدنه اجتماعی و سبک زندگی مردم آشکار کرده این بود که در سال 1379، 17 درصد جوانان موافق تک زیستی بودند و تک زیستی را به زیستی می دانستند ولی در سال 1384 یعنی دقیقاً بعد از 5 سال این آمار 3 درصد رشد می کند.

این دانش پژوه افزود: عوامل فرهنگی و تغییر ارزش های فرهنگی جامعه و نگرش ابزاری به ازدواج، بازنگری ارزشی جامعه، نگرش منفی به ازدواج، تضعیف ارزش های دینی جامعه خود عامل تجرد بود و مورد بعدی مدارای اجتماعی با تجرد پسران بود که با تجرد پسران مدارا شده اما با تجرد دختران برخورد خوبی صورت نگرفته است لذا این زمینه تجرد را برای دختران هم فراهم کرده است.

زارعی اظهار داشت: بسیاری تحصیلات، رشد و شکوفایی دختران را عامل تجرد می دانند در صورتی که فرصت برای جامعه بود اما به رسمیت نشناختن رشد و شکوفایی و استعداد هویت جدید زنان در نظام سنتی خانواده و اینکه نتوانستیم برای این سیاست گذاری و استفاده کنیم، سبب تجرد دختران شد.

این کارشناس حوزه خانواده ادامه داد: عوامل تجرد قطعی در ایران بیشتر عوامل ساختاری بوده، جمعیت شناختی، اقتصادی، فرهنگی و بازه کوچکی از تجرد قطعی را عوامل خانوادگی و فردی رقم زده است.

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان