۸۱۳ کشته و ۲۱ هزار مصدوم ؛ آمار اولیه تصادفات نوروز ۱۴۰۳

از بین ۱۰۰ هزار تصادف در نوروز، ۶۶۷ مورد تصادفاتی بوده که منجر به فوت ۸۱۳ نفر شده است. البته این آمار مربوط به جانباختگان صحنه تصادفات است و آمار قطعی توسط پزشکی قانونی اعلام خواهد شد.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا از پایان اجرای طرح نوروزی پلیس در جاده‌های کشور خبر داد و اعلام کرد که در طول اجرای این طرح 813 تن در صحنه تصادفات جان خود را از دست دادند.
 
به گزارش ایسنا، سرهنگ احمد شیرانی در تشریح جزئیات این خبر گفت: طرح نوروزی پلیس در جاده‌های سراسر کشور از 24 اسفند آغاز شده و تا 14 فروردین ماه ادامه داشت. در این مدت تمامی نیرو‌های پلیس در آماده‌باش کامل قرار داشتند و در سطح جاده‌ها مستقر شدند.  
 
وی با بیان اینکه در طول اجرای این طرح  حدود 100 هزار تصادف رانندگی رخ داده است، گفت: از بین این 100 هزار تصادف، 667 مورد تصادفاتی بوده که منجر به فوت شده است. در جریان این تصادفات نیز 813 نفر جان خود را از دست داده‌اند. البته این آمار مربوط به جانباختگان صحنه تصادفات است و آمار قطعی متوفیان تصادفات توسط پزشکی قانونی اعلام خواهد شد؛ لذا آمار اعلامی، آمار اولیه محسوب می‌شود.
 
رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا همچنین درباره تعداد آسیب‌دیده در تصادفات نیز گفت: از مجموع 100 هزار تصادفات رخ داده در این مدت 17 هزار و 56 فقره تصادف جرحی به وقوع پیوسته است که در این تصادفات 21 هزار و 441 نفر نیز دچار مصدومیت شدند که مصدومیت برخی از این افراد شامل قطع عضو و ... است.
 
به گفته شیرانی در این مدت 83 هزار و 939 فقره تصادف خسارتی نیز ثبت شده است.
 
وی افزود: البته با توجه به اینکه درصدی از مسافران نوروزی بازگشت خود را به پایان هفته موکول کرده بودند، آماده‌باش ماموران ادامه دارد.
 
روز گذشته، سردار محمدباقر سلیمی، معاون عملیات پلیس راهور فراجا  نیز درباره علل وقوع تصادفات نوروزی گفته بود: تحلیل تصادفات امسال نشان می‌دهد که 44 درصد تصادفات به خاطر عدم توجه به جلو است. این مسئله ریشه در خستگی و خواب آلودگی رانندگان دارد و ادامه رانندگی با این شرایط منجر به وقوع تصادفات می‌شود.   20 درصد از تصادفات ناشی از عدم توانایی کنترل وسیله نقلیه است که این مسئله نیز ناشی از سرعت غیرمجاز است. هشت درصد از تصادفات، مربوط به سبقت غیرمجاز و انحراف و تجاوز به چپ در راه‌های دوطرفه است که باعث تصادفات بسیار شدید و پرتلفات می‌شود که این تخلفات نیز سومین علل تصادف‌های جاده‌ای است.  
 
معاون عملیات پلیس راهور فراجا ادامه داد: شش درصد از تصادفات ناشی از تغییر مسیر ناگهانی و عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، عدم رعایت حق تقدم‌ها و گردش‌ها است. در مجموع چهار عامل اصلی عدم توجه به جلو،  عدم توانایی کنترل وسیله نقلیه،  سبقت غیرمجاز و تغییر مسیر ناگهانی؛ 78 درصد علت تصادفات را شامل می‌شوند.  
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان