دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ خبر جدید از مالیات‌ها

سامانه مودیان مالیاتی یکی از مهم‌ترین ابزارها برای برقراری عدالت مالیاتی است که از طریق آن ۳ میلیون مودی مالیاتی به نظام مالیاتی پیوسته‌اند.

دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ خبر جدید از مالیات‌ها

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یکی از چالش‌های بزرگ دولت‌ها در سال‌های اخیر تلاش برای افزایش درآمدهای مالیاتی و برقراری عدالت در وصول مالیات از مودیان از طریق شفاف‌سازی و جلوگیری از هرگونه فرار مالیاتی بوده است. سازمان امور مالیاتی همواره در جستجوی راه‌حل مناسبی جهت رفع این مشکل بود تا سرانجام با کمک ابزارها و راهکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات این مهم را محقق کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشی نوشت: واقع، دولت اقدامات متعددی برای رفع این چالش بزرگ انجام داد، که شاخص‌ترین آنها راه‌اندازی سامانه مودیان مالیاتی بود که بر اساس تکلیف قانونی محول‌شده به این سازمان انجام شد. با راه‌اندازی این سامانه، مودیان مالیاتی ملزم به ثبت‌نام در سامانه و ارسال صورتحساب‌های خود به صورت الکترونیکی شدند.

سامانه مودیان مالیاتی، که به اختصار سامانه مودیان گفته می‌شود، یک سیستم نرم افزاری آنلاین تحت وب است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور راه‌اندازی شده است. هدف از راه‌اندازی این سامانه، که با آدرس tp.tax.gov.ir در دسترس است، تسهیل و تسریع ثبت اطلاعات مودیان مالیاتی و تبادل مستندات مورد نیاز بین مؤدیان و سازمان نظیر صورتحساب‌ها یا اظهارنامه است.

سامانه مودیان مالیاتی و قانون پایانه های فروشگاهی در تاریخ 21مهر ماه 1398، به تصویب مجلس رسید. سامانه مودیان ، سامانه ای است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور طراحی و در دسترس فعالان اقتصادی و سایر مردم است تا تمامی امور مالیاتی بین مودیان و سازمان مالیاتی از طریق این سایت انجام شود.

ایجاد شفافیت در مالیات و عدالت ستانی در پرداخت مالیات از جمله درخواست های تمامی بخش ها از جمله کارمندان و حتی بازاریان است.

در همین رابطه، غفار زاده کارشناس اقتصادی گفت: اکثر مودیانی که در نظام مالیاتی ما ناراضی هستند در واقع از ناعادلانه بودن مالیات‌ها گله داشته اند در صورتی که بسیاری از افراد تصور می کنند این نارضایتی به دلیل بالا بودن میزان درآمد های مالیاتی بوده است.

وی افزود:سال 98 با تصویب قانون پایانه‌های فروشگاهی کوچ نظام مالیاتی سنتی به نظام مالیاتی هوشمند شروع شد اما در حال حاضر با راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی این شفافیت و عدالت مالیاتی برقرار شده است.

گام اتصال به کارتخوان ها برای پرونده های مالیاتی برداشته شد

همچنین پیش از این خاندوزی،سخنگوی اقتصادی دولت اعلام کرده بود :دولت سیزدهم زمانی آغاز به کار کرد که موعد قانونی تکمیل پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان به پایان رسیده بود.

وی افزود: در پایان سال 1400 اولویت گام اتصال کارتخوان ها به پرونده‌های مالیاتی برداشته شد.

عضو اقتصادی دولت همچنین در خصوص تحول در نظام مالیاتی نیز بیان کرد: مساله نظام مالیاتی یکی از مهم ترین اقدامات دولت به شمار می رود که گزارش‌های زیادی در این خصوص ارائه شده، اما مشخصا در خصوص عملکرد سازمان مالیاتی به صورت ویژه سامانه مودیان که نوآوری این دوره و از تکالیف بودجه نیز هست قابل ذکر است.

خاندوزی تاکید کرد: مالیات بر مجموع درآمد یکی دیگر از گام های اصلی در اقتصاد به شمار می رود که با تصویب این لایحه در دولت و ارائه به مجلس بود که زیرساخت‌های این لایحه را از حالا آماده کردیم که مجلس هر زمان مصوب کرد، آمادگی اجرا داشته باشیم.به طور کلی PIT به عنوان یکی از کلید واژه‌های مالیاتی در دنیا در این دوره باید اجرایی شود.

خاندوزی اضافه کرد: تمرکز بیشتر بر مودیان جدید و نیز مبارزه با فرارهای مالیاتی شده است. تا شهریور 1400 دو میلیون و 800 هزار نفر مودی در کشور وجود داشت که این عدد اکنون به بیش از 10 میلیون نفر افزایش یافته و قرار است تا ماه‌های آینده این رقم بیشترمی شود که یک رکورد بی سابقه در شناسایی مودیان و کاهش فرارهای مالیاتی بوده است.

همچنین در خصوص این سامانه محرمیان،معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه برنامه ریزی ها برای بهبود و اجرای عدالت مالیاتی برقرار شده است گفت: هر دستگاه پوز جدیدی که به مردم ارائه شده هر درگاه اینترنتی که به مردم داده شد حتما سامانه مودیان به آن وصل بود.

محرمیان بیان کرد: با آماده شدن زیرساخت‌ها سامانه مودیان در تیرماه 1401 بصورت رسمی راه اندازی شد و فعالان اقتصادی تدریجا به آن فراخوان شدند.

سامانه مودیان مالیاتی شناسایی مودیان مالیاتی را سهل تر کرده است

موحدی بک نظر سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: براساس قانون تسهیل تکالیف مودیان مالیاتی باید تمامی پایانه های فروشگاهی به سامانه مودیان مالیاتی متصل شوند ‌.

وی با بیان اینکه از طریق سامانه پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، علاوه بر جلوگیری از فرار های مالیاتی باید بتوانیم مودیان جدید را هم شناسایی کنیم گفت: این قانون تمام مودیان مالیاتی و فعالان اقتصادی را ملزم می‌کند تا در سامانه مودیان عضو شده و با تشکیل یک پرونده مالیاتی، نسبت به صدور صورت حساب الکترونیکی در این سامانه اقدام کنند در غیر این صورت، شامل جریمه خواهند شد.

وی با بیان اینکه برخی از این افراد و صاحبان مشاغل افرادی هستند که تا پایان شهریور 1402 میزان فروش خالص کالا و خدمات آنها بیش از 18میلیارد تومان باشد گفت: سامانه مودیان قرار است که جای برخوردهای سلیقه ای و کشمکش های سازمانی با مودیان را بگیرد نیمه‌های امسال تقریبا تکمیل گردید .

در کمتر از یک دقیقه مودیان مالیاتی صورت‌حساب الکترونیکی صادر می کنند

براساس این گزارش هادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه با اجرای قانون سامانه مودیان مالیاتی مالیات ستانی هوشمند می شود افزود: با اجرای این طرح ارتباط ممیزان مالیاتی بطور کامل قطع خواهد شد.

وی افزود: در حوزه ارزش افزوده تاکنون بیش از 1میلیارد صورتحساب الکترونیکی در سامانه مودیان صادر شده است اما صاحبان بعضی مشاغل به این سامانه متصل نشده اند امیدواریم مهلت زمستان که پایان اسفندماه است کمک کند سال 1403 با تکمیل سامانه مودیان و پایانه فروشگاهی همراه باشد. در تلاش هستیم تکالیف مالیاتی مودیان در ساده‌ترین، راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین شکل با آرامش و همدلی که به نفع خود آنها هم هست، انجام شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: اکنون مودیان مالیاتی با یک دستگاه کارت‌خوان اندرویدی در کمتر از یک دقیقه می‌توانند صورت‌حساب الکترونیکی ارسال کنند.

به گفته سبحانیان، تنها دغدغه فعالان اقتصادی باید کسب‌وکار خودشان باشد و ما در نظام مالیاتی تلاش حداکثری داریم تکالیف آنان به بهترین شکل ممکن و از طریق توسعه خدمات الکترونیکی تسهیل شود.

او تاکید کرد: رویکردهای مالیاتی باید برای فعالان اقتصادی پیش‌بینی‌پذیر باشد. اکنون قبل از اینکه بخشنامه و آیین‌نامه‌ای تدوین شود از طریق سامانه در اختیار ذی‌نفعان قرار می‌گیرد.

با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی بیش از 3میلیون مودی مالیاتی که پیشتر از مالیات دادن فراری بودند به نظام مالیاتی ستانی اضافه شدند.

گفتنی است مودیانی که فروش آنها تا پایان پاییز سال 1402 به 180 میلیارد ریال (18 میلیارد تومان) رسیده، باید از ابتدای فروردین ماه سال 1403 در سامانه مودیان مالیاتی، صورتحساب الکترونیکی نوع 1 و یا 2 صادر کنند.

پیش از این از ابتدای دی ماه سال گذشته همه اشخاص حقوقی به این سامانه فراخوان شده بودند.

223225

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان