۶ مرجع تقلید مبلغ فطریه ۱۴۰۳ را چقدر اعلام کردند؟

مراجع اعظام تقلید در حالی که ماه رمضان به روز‌های پایانی خود نزدیک می‌شود و در آستانه عید سعید فطر قرار داریم، مبلغ فطریه سال ۱۴۰۳ را برای مقلدین خود اعلام کرده اند.

شش تن از مراجع عظام تقلید در آستانه فرا رسیدن عید سعید فطر، مبلغ زکات فطریه سال 1403 را برای مقلدین خود اعلام کرده اند.
 
به گزارش اقتصادنیوز، آیت‌الله سیدعلی سیستانی، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، آیت‌الله حسین نوری همدانی، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی و دفتر آیت‌الله یوسف صانعی تا بدین لحظه مبلغ زکات فطره را اعلام کرده اند که در ادامه به جزئیات آن به تفکیک هر مرجع خواهیم پرداخت.
 
در میان مراجع تنها دو مرجع مبلغ متفاوتی را نسبت به سایرین اعلام کرده اند، آیت الله سیستانی فطریه بدل از آرد را برای هر فرد 70 هزار تومان در نظر گرفته است و آیت الله یوصف صانعی هم فطریه بدل از برنج را 250 هزار تومان برای هر فرد اعلام کرده است.

پاسخ 6 تن از مراجع تقلید به مبلغ فطریه

مبلغ فطریه اعلام شده توسط آیت‌الله سیدعلی سیستانی
 
در اطلاعیه دفتر آیت‌الله سید علی سیستانی درباره مبلغ زکات فطره آمده است: از آنجا که میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد هفتاد (70) هزار تومان و برای فطریه بدل از برنج ایرانی صد و هشتاد (180) هزار تومان است.
 
آیت الله سیستانی مبلغی را برای کفاره اعلام نکرده اند.
 
اعلام زکات فطره 1403 توسط آیت‌الله مکارم شیرازی
 
آیت الله ناصر مکارم شیرازی هم مبلغ فطریه سال جدید را اعلام کرد و بر این اساس، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ 650 هزار ریال و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ یک میلیون و 800 هزار ریال برای هر نفر است.
 
همچنین فطریه بدل از برنج غیر ایرانی، صد و بیست (120) هزار تومان تعیین شده است.
 
مبلغ فطریه اعلام شده از سوی آیت الله خامنه‌ای
 
دفتر رهبر معظم انقلاب میزان فطریه سال 1445 را به شرح زیر اعلام کرده است. میزان فطریه قیمت گندم برای هر نفر 65 هزار تومان (شصت و پنج هزار تومان) و قیمت برنج برای هر نفر 180 هزار تومان (یکصد و هشتاد هزار تومان) است.
 
زکات فطره و کفاره از نگاه آیت الله صانعی
 
با توجه به فتوای حضرت آیت الله العظمی صانعی (قدس سرّه) مبنی بر کفایت و مجزی و مبری الذمه بودن پرداخت تقریباً سه کیلوگرم گندم، جو، خرما، کشمش و همچنین برنج که امروزه جزء قوت غالب مردم است و پرداخت قیمت هر کدام به قیمت بازار کفایت می‌کند؛ بنابراین با توجه استعلام قیمت گندم و برنج توسط دفتر مرحوم آیت الله العظمی صانعی (ره) میزان مبلغ کفاره و فطریه در سال 1403 بدین شرح است: «فطریه برای هر نفر به قیمت گندم مبلغ 65000 تومان و برای هر نفر به قیمت برنج ایرانی مبلغ 250 هزار تومان و به قیمت برنج خارجی مبلغ 135000 تومان در نظر گرفته شده است.»
 
کفاره غیر عمد برای هر روز مبلغ 15000 تومان و کفاره عمد برای هرروز مبلغ 900 هزار تومان است.
 
مبلغ فطریه 1403 اعلام شده توسط آیت الله نوری همدانی
 
دفتر آیت الله حسین نوری همدانی با صدور اطلاعیه‌ای مبلغ زکات فطره برای سال 1403 را اعلام کرد که بدین شرح است: «بر این اساس قیمت قوت غالب گندم 65 هزار تومان و قیمت قوت غالب برنج 180 هزار تومان می‌باشد که عزیزان در پرداخت آن مخیرند، در ضمن اگر در منطقه محل سکونت اجناس ذکر شده قیمت دیگری دارد باید به قیمت منطقه خود که از آنجا خرید و استفاده می‌نمایند محاسبه کنند.»
 
همچنین کفاره غیر عمد برای هر روز 16 هزارتومان و کفاره عمد برای هر روز 960 هزار تومان است.
 
اعلام فطریه 1403 از سوی آیت الله جوادی آملی
 
بنابر اعلام دفتر آیت الله جوادی آملی، مبلغ فطریه برای هر نفر برمبنای قوت غالب منطقه، سه کیلو گندم، برنج و مانند آن‌ها و یا معادل قیمت این‌ها به قیمت روز پرداخت گردد.
 
همچنین مبلغ مربوط به کفاره غیرعمد، به ازای هر روز 16 هزار تومان و کفاره عمدی روزه به ازای هر روز 960 هزار تومان تعیین شده است.
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان