چرا سکه ۷ میلیون تومان گران شد؟

«بازار طلا و سکه هنوز نیمه‌تعطیل است و به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نکرده است، اما با این حال از ابتدای سال شاهد هستیم که حدود ۷ میلیون تومان قیمت سکه بالا رفته است. هر گرم طلای ۱۸عیار هم حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان گران شده است.»

رییس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد: توصیه من این است که مردم سعی کنند در این شرایط بازار‌ها ورود نکنند و وقتی که قیمت‌ها به ثبات نسبی رسید و بازار آرامش پیدا کرد، خرید و فروش را انجام دهند.
 
به گزارش خبرآنلاین، افزایش قیمت طلا و سکه در بازار عجیب شده است. اگرچه روند قیمت طلا در بازار جهانی جهشی بوده، اما آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، سرعت رشد قیمت طلا و سکه نسبت به رشد اونس طلا طبیعی نیست.
 
گزارش‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر سکه امامی در ابتدای کریدور 46 میلیون تومان ایستاده و طلا نیز بیش از 3 میلیون و 631 هزار تومان قیمت پیدا کرده است. این در حالی است که در آغاز معاملات سال جدید، هر قطعه سکه امامی 38 میلیون و 806 هزار تومان و هر گرم طلای 18عیار در حدود 3 میلیون و 353 هزار تومان قیمت داشت و این قیمت‌ها تقریبا تا روز دهم فروردین‌ماه نیز مشاهده می‌شد. اما در سه روز گذشته، بازار طلا و سکه شاهد رشد عجیب قیمت‌ها بوده؛ به طوری که سکه بیش از 7 میلیون تومان و طلا نزدیک به 300 هزار تومان گران شده است.

رشد قیمت‌ها تا کجا ادامه دارد؟

نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر درباره دلایل افزایش قیمت‌ها و این‌که رشد قیمت طلا و سکه تا کجا ادامه دارد؟ می‌گوید: ما شاهد افزایش مجدد قیمت دلار بودیم. در عین حال، قیمت جهانی طلا هم رشد داشت. بر همین اساس، نوسانات و افزایش قیمت ارز و اونس طلا و همچنین خبر‌ها و بحران‌های سیاسی خاورمیانه، روی بازار اثر گذاشته و باعث افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه شده است.
 
وی می‌افزاید:، اما نکته این‌جاست که میزان افزایش قیمت‌ها دور از انتظار بوده و امکان دارد به صورت حباب و تخلیه باشد. در حال حاضر بازار در تکاپو افزایش قیمت‌ها نیست و بازار خیلی ملتهب است.
 
رییس اتحادیه طلا و جواهر با بیان این‌که خرید و فروش تغییر نکرده است، متذکر می‌شود: من اعتقاد دارم قیمت‌هایی که امروز درباره طلا و سکه دیده می‌شود، کاذب است و توصیه می‌کنیم که مردم خرید را برای زمانی بگذارند که قیمت‌ها، ثبات نسبی داشته باشند.
 
بذرافشان عنوان می‌کند: بازار که در حال حاضر التهاب و افزایش قیمت دارد، ممکن است با یک خبر سیاسی اقتصادی یا با کاهش قیمت ارز و کاهش اونس جهانی طلا، ریزش قیمت‌ها اتفاق بیفتد.
 
وی در ادامه می‌گوید: بالاخره افزایش شدید قیمت اونس جهانی طلا و در عین حال، نوسان قیمت ارز و نیز خبر‌های سیاسی و اقتصادی در سطح دنیا در روز‌های گذشته، باعث شده که میزان افزایش قیمت طلا و سکه در بازار ایران یک مقدار بیشتر از اونس جهانی طلا باشد.
 
رییس اتحادیه طلا و جواهر می‌افزاید: بر همین اساس من اعتقاد دارم که این رشد قیمت‌ها ممکن است موقت باشد و التهاب، با یک خبر تخلیه شود و قیمت‌ها بریزد.

بهتر است برای خرید دست نگه دارید

بذرافشان در پاسخ به این پرسش که شما اعتقاد دارید که در شرایط فعلی بهتر است که مردم خرید نکنند و دست نگه دارند، عنوان می‌کند: توصیه من این است که مردم در بازار‌های التهابی ورود نکنند و سعی کنند زمانی که بازار، ثبات نسبی دارد، نسبت به خرید اقدام کنند.
 
وی تصریح می‌کند: بازار طلا و سکه هنوز نیمه‌تعطیل است و به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نکرده است، اما با این حال از ابتدای سال شاهد هستیم که حدود 7 میلیون تومان قیمت سکه بالا رفته است. هر گرم طلای 18عیار هم حدود 250 تا 300 هزار تومان گران شده است.
 
رییس اتحادیه طلا و جواهر ادامه می‌دهد: این افزایش قیمت‌ها در مقابل رشد قیمت اونس جهانی، خیلی مطابقت ندارد و افزایش قیمت‌ها بیشتر از اونس طلا بوده است.
 
بذرافشان متذکر می‌شود: این می‌شود یک التهاب و حاشیه که ممکن است با یک خبر، قیمت‌ها کاهشی شود.

خرید و فروشی در بازار وجود دارد؟

رییس اتحادیه طلا و جواهر در پاسخ به این سوال خبرآنلاین که آیا در حال حاضر خرید و فروشی در بازار وجود دارد؟ می‌گوید: بازار به دلیل این‌که تازه شروع به فعالیت کرده است، یک تعدادی از اصناف فعالیت دارند، ولی خب تعدادی هم هنوز در مسافرت هستند و بازار به طور رسمی فعالیت ندارد.
 
بذرافشان با بیان این‌که 80 درصد اصناف در حوزه صنعت طلا باز هستند و بقیه هنوز در کش و قوس مسافرت‌ها هستند، می‌افزاید: در کل قیمت‌هایی که در حال حاضر در بازار دیده می‌شود، ناشی از التهاب است و توصیه من این است که مردم سعی کنند در این شرایط بازار‌ها ورود نکنند و وقتی که قیمت‌ها به ثبات نسبی رسید و بازار آرامش پیدا کرد، خرید و فروش را انجام دهند.
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان