بارندگی‌های اخیر، کمبود بارش در ۴ سال اخیر را جبران کرد/ این سه استان در شرایط نامطلوب آبی هستند

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: به‌طور میانگین از ابتدای فروردین تاکنون بیش از ۸۳ میلی متر بارش در کشور ثبت شده که نیمی از آنها در سه هفته نخست اردیبهشت ماه دریافت شده است. این بارندگی‌ها سبب شد تا سه حوضه از ۶ حوضه آبریز اصلی کشور از کم‎‌بارشی خارج شود و میانگین بارش آنها به محدوده نرمال برسد.

بارندگی‌های اخیر، کمبود بارش در 4 سال اخیر را جبران کرد/ این سه استان در شرایط نامطلوب آبی هستند

به گزارش خبرآنلاین، از سازمان هواشناسی کشور، «سحر تاج بخش مسلمان» اظهار داشت: میزان بارش کشور از ابتدای سال زراعی تا کنون اندکی بیشتر از 200 میلی متر بوده که فقط سه درصد کمتر از شرایط نرمال در این موقع از سال است؛ این کمترین کسری بارش کشور در حدود چهار سال اخیر نسبت به بارش یک سال آبی است.

ایرنا نوشت: معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: از ابتدای بهار تاکنون نزدیک به 15 سامانه بارشی موثر و قوی کشور را فرا گرفته و بارش های قابل توجهی در برخی پهنه ها به همراه داشته که این بارندگی ها سهم زیادی در جبران کم بارشی های پاییز و زمستان گذشته داشته است.

تاج بخش ادامه‌داد: به‌طور میانگین از ابتدای فروردین تاکنون بیش از 83 میلی متر بارش در کشور ثبت شده است که نیمی از آنها در سه هفته نخست اردیبهشت ماه دریافت شده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: بارندگی های اردیبهشت ماه سبب شد تا سه حوضه از 6 حوضه آبریز اصلی کشور از کم بارشی خارج شده و میانگین بارش آنها به محدوده نرمال برسد.

وی اضافه‌کرد: یکی از این حوضه ها، «فلات مرکزی» ایران است که وسیع ترین حوضه بشمار می‌رود و حوزه حدود نیمی از مساحت کشور را شامل می شود.

تاج بخش مسلمان گفت: 2 حوضه دیگر اصلی که اردیبهشت امسال از کم بارشی خارج شد، حوضه های «مرزی شرق» و «خلیج فارس و دریای عمان» است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: همچنان سه حوضه آبریز اصلی کشور شامل «دریاچه ارومیه، دریای خزر و قره قوم» با کم بارشی مواجه هستند، اما به طور میانگین بیش از نیمی از مساحت کشور از کم بارشی سالیانه خارج شده است.

وی تاکید کرد: اگرچه بارندگی های اخیر سبب بهبود نسبی شرایط سالیانه بارش کشور شده است، اما کم بارشی های انباشته از گذشته و ادامه خشکسالی کشاورزی و هیدرولوژی در بسیاری از مناطق کشور، همچنان شرایط نگران کننده ای محسوب می شود.

تهران، سمنان و قزوین در شرایط نامطلوب آبی

این مقام مسئول اظهار داشت: در حال حاضر میانگین بارش استان های تهران، سمنان و قزوین بین 35 تا 40 درصد کمتر از نرمال است و هنوز در شرایط نامطلوب آبی قرار دارند.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: همچنان بر ضرورت مدیریت بهینه منابع آب و صرفه جویی در مصرف تاکید می شود تا در فصل گرم سال با تنش آبی مواجه نشویم.

47232

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان