کاروان کشتی ایران با ۱۱ سهمیه راهی پاریس شد؛ سهمیه ۵۷ کیلوگرم از دست رفت

با پایان رقابت‌های گزینشی المپیک کشتی در استانبول، تکلیف سهمیه‌های ایران در این دو رشته مشخص شد. در مجموع ۱۱ کشتی‌گیر ایرانی جواز حضور در المپیک ۲۰۲۴ پاریس را کسب کردند که ۵ سهمیه مربوط به کشتی آزاد و ۶ سهمیه به کشتی فرنگی اختصاص دارد.

 با بسته شدن پرونده مسابقات گزینشی المپیک در رشته کشتی، تکلیف 288 سهمیه توزیع شده المپیک مشخص شد. خان آخر گزینشی المپیک در سطح جهانی به میزبانی استانبول ترکیه و در رشته آزاد برگزار شد که طی آن 18 سهمیه المپیک توزیع شد.

به گزارش ایرنا، بالاخره پرونده مسابقات کسب سهمیه کشتی آزاد برای حضور در المپیک 2024 پاریس بسته شد؛ آن هم با برگزاری آخرین مرحله گزینشی جهانی به میزبانی استانبول (22 و 23 اردیبهشت ماه). رقابتی که طی آن 3 سهمیه المپیک در هر وزن توزیع شد تا این بار 2 فینالیست و برنده نفرات سوم مشترک بلیت پاریس را برای خود اوکی کنند.

در پایان این رقابت‌ها 18 کشتی‌گیر -در هر کدام از رشته‌های آزاد، فرنگی و زنان - موفق به کسب سهمیه المپیک شدند. با این حال دست علیرضا سرلک نماینده ایران به سهمیه 57 کیلوگرم در این رقابت‌ها نرسید تا شاگردان محسن کاوه به همان 5 سهمیه المپیکی که پیش‌تر گرفته بودند بسنده کنند.

رحمان عموزاد (65)، حسن یزدانی(86)، امیرحسین زارع(125) نخستین آزادکاران کشورمان بودند که موفق شدند در اولین گزینشی المپیک که مسابقات جهانی 2023 بلگراد بود، صاحب سهمیه المپیک شوند.

در دومین گزینشی المپیک در قاره آسیا، یونس امامی (74) و امیرعلی آذرپیرا (97) المپیکی شدند اما احمد محمدنژاد جوان در 57 کیلوگرم دست خالی برگشت تا تکلیف سهمیه این وزن برای ایران به اما و اگر کشیده شود و کار به خان آخر یعنی گزینشی جهانی المپیک در استانبول برسد؛ این بار اما علیرضا سرلک نتوانست کار نیمه تمام کشتی آزاد را تمام کند تا سهمیه این وزن از دست برود. هرچند که پیش‌بینی‌ها هم روی سختی کار سرلک و حساب باز نکردن روی سهمیه در این وزن بود. به این ترتیب بود که جمهوری آذریجان، روسیه و آمریکا تنها کشورهایی لقب گرفتند که با سهمیه کامل در کشتی آزاد راهی پاریس می‌شوند.

کشتی فرنگی ایران اما با هدایت حسن رنگرز پازل 6 تایی سهمیه‌ها را به‌موقع تکمیل کرد تا ایران و مصر تنها کشورهای دارای سهمیه کامل در کشتی فرنگی المپیک پاریس باشند.

مهدی محسن‌نژاد (60)، محمدرضا گرایی (67)، محمدهادی ساروی (97) و امین میرزازاده (130) فرنگی‌کارانی بودند که مرحله اول گزینشی جهانی در بلگراد صاحب سهمیه المپیک شدند.

در دو وزن 77 و 87 کیلوگرم هم با تصمیم کادر فنی، امین کاویانی‌نژاد و علیرضا مهمدی به گزینشی المپیک در قاره آسیا اعزام شدند تا کار ناتمام کشتی فرنگی را تمام کنند.

با بسته شدن پرونده مسابقات انتخابی کشتی در دو رشته آزاد و فرنگی، تکلیف 288 سهمیه المپیک در این دو رشته مشخص شد. در آخرین گزینشی جهانی که به میزبانی استانبول برگزار شد 18 آزادکار به شرح زیر موفق به کسب سهمیه شدند:

57 کیلوگرم:

فینال: اسپنسر لی (آمریکا) – امان (هند)

برنده نفرات سوم مشترک: وانگ هو ژو (چین)

65 کیلوگرم:

فینال: اسماعیل دودایف (آلبانی) – تولگا تومور اوچیر (مغولستان)

برنده نفرات سوم مشترک: زین رترفورد (آمریکا)

74 کیلوگرم:

فینال: ویکتور راسادین (تاجیکستان) – تیموراز سالکازانوف (اسلواکی)

برنده نفرات سوم مشترک: چرمن والیف (آلبانی)

86 کیلوگرم:

فینال: داورن کوراگلیف (یونان) – ماگومد رمضان اف (بلغارستان)

برنده نفرات سوم مشترک: ولادمیر گامکرلیدزه (گرجستان)

97 کیلوگرم:

فینال: اریک تیله (آلمان) – زبگنیو بارانوفسکی (لهستان)

برنده نفرات سوم مشترک: آوسایمان هابیلا (چین)

125 کیلوگرم:

فینال: آیال لازاریف (قرقیزستان) – ژیوی دنگ (چین)

برنده نفرات سوم مشترک: دانیل لیگتی (مجارستان)

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان