شاهکار عجیب در جدول‌های بودجه درباره مستمری بگیران

در جدول شماره ۱۴ بودجه که به «منابع و مصارف هدفمندسازی یارانه‌ها» اختصاص دارد، میزان بودجه پیش‌بینی شده برای «پرداخت مستمری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)»، ۴۲هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان و برای «پرداخت مستمری خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور»، ۲۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

شاهکار عجیب در جدول‌های بودجه درباره مستمری بگیران

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «مابه‌ازای بودجه‌های میلیاردی؟»، نگاهی به جدول «سنجه عملکردی» در بودجه 1403 داشته است که بخشی از این گزارش را در ادامه می‌خوانید؛

از جمله پیش‌بینی‌هایی که انجام شده، برای کمیته امداد امام‌خمینی و سازمان بهزیستی است؛ از این جهت که چه تعداد خانوار در 1403 از این دو نهاد کمک‌کننده، مستمری دریافت خواهند کرد.

طبق این جدول، پیش‌بینی شده که 2 میلیون و 500 هزار خانوار، شامل «مستمری مددجویان تحت پوشش» کمیته امداد خواهند بود.

در رابطه با سازمان بهزیستی هم، یک میلیون و 450 هزار خانوار، پیش‌بینی شده که شامل «پرداخت مستمری خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور» قرار بگیرند.

مجموع این دو سنجه عملکردی 3 میلیون و 950 هزار خانوار ایرانی مشمول دریافت مستمری از سوی دو نهاد حامی اقشار ضعیف می‌شوند. باتوجه به اینکه طبق اعلام آمارها از سوی برخی مسوولین، 26 میلیون خانوار در حال حاضر در ایران مشغول زندگی هستند، بیش از 2/15درصد خانوارهای ایرانی در سطحی از فقر و ضعف مالی به سر می‌برند که نیازمند دریافت مستمری از دو نهاد عام‌المنفعه حاکمیتی هستند.

متوسط مستمری؛ یک میلیون و 380 هزار تومان در ماه!

در جدول شماره 14 بودجه که به «منابع و مصارف هدفمندسازی یارانه‌ها» اختصاص دارد، میزان بودجه پیش‌بینی شده برای «پرداخت مستمری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)»، 42هزار و 100 میلیارد تومان و برای «پرداخت مستمری خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور»، 23 هزار و 400 میلیارد تومان اختصاص داده شده است؛ یعنی مجموعا 65 هزار و 500 میلیارد تومان برای مستمری 3 میلیون و 950 هزار خانوار ایرانی تحت پوشش این دو نهاد کنار گذاشته شده است؛ به طور متوسط یعنی هر خانوار تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، 16 میلیون و 500 هزار تومان در سال مستمری دریافت می‌کنند که معادل یک میلیون و 380 هزار تومان در ماه می‌شود؛ رقمی که در شرایط تورم‌های سرسام‌آور و جابه‌جایی رکوردهای تورم و گرانی توسط دولت، مشخص نیست یک خانواده از قشر محروم جامعه چگونه باید حداقل‌های زندگی را برای خود تامین کند.

این درحالی است که مجموع بودجه‌های عمومی و اختصاصی و کمکی برای سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، رقمی حدود 29 هزار میلیارد تومان می‌شود و به عبارت دیگر، بودجه صدا و سیما از بودجه‌ای که برای پرداخت مستمری به مستمری‌بگیران سازمان بهزیستی تخصیص یافته، کمتر است. البته صدا و سیما تنها دستگاه و نهادی نیست که بودجه‌ای بیش از بودجه مستمری‌بگیران دارد؛ هستند نهادهایی که بودجه‌شان از مجموع بودجه پرداخت مستمری توسط کمیته امداد و بهزیستی بیشتر است.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان