تاجگردون به مجلس بازگشت، وزرای احمدی نژاد ماندگار شدند /خط قرمز روی اسم نماینده تندرو مخالف برجام +جدول

با اعلام رسمی نتایج دوازدهمین دوره انتخابات مجلس برخی چهره‌های باسابقه پارلمان چون پزشکیان، حاجی بابایی و جعفر قادری در سمت نمایندگی مجلس ابقا شدند.

تاجگردون به مجلس بازگشت، وزرای احمدی نژاد ماندگار شدند /خط قرمز روی اسم نماینده تندرو مخالف برجام +جدول

نیلوفر مولایی: جمعه‌ای که گذشت -21 اردیبهشت ماه 1403- یکی دیگر جمعه‌های انتخاباتی در سیاست بود و تکلیف 45 کرسی بلاتکلیف مجلس دوازدهم مشخص شد. انتخاباتی که دور اول آن، با حضور حداقلی اعتدالیون و اصلاح‌طلبان و حضور چشمگیر اصولگرایان و نورسیدگان این جریان در 11 اسفندماه سال گذشته برگزار شد و سرنوشت 245 کرسی آن مشخص شده بود.

نتایج انتخابات دور دوم با حضور 90 کاندیدا، از نخستین ساعات پایان رأی گیری (ساعت 22 روز 21 اردیبهشت)، ابتدا به صورت غیررسمی و با فاصله کوتاه به صورت رسمی در رسانه‌ها منتشر شد و بر همین اساس، 12 نماینده دیگر مجلس دوازدهم توانستند با کسب آرای مردم در سمت نمایندگی ابقا شوند، تا 119 نماینده مجلس یازدهم، شانس حضور دوباره در پارلمان آینده را داشته باشند.

فرهنگی و میرتاج‌الدینی حذف شدند، مخالف صیانت ماندگار شد

بررسی تغییرات در استان آذربایجان شرقی نشان از آن دارد که چهره هایی چون علیرضا منادی‌سفیدان، غلامرضا نوری قزلجه، مسعود پزشکیان و روح الله متفکر آزاد توانستند با پیروزی بر رقبای خود بار دیگر ردای نمایندگی بر تن کنند. در این میان، حذف چهره‌هایی چون محمدحسین فرهنگی و محمدرضا میرتاج‌الدینی که سال‌ها سابقه نمایندگی در کارنامه خود دارند، از شگفتی های این انتخابات بود.

غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مردم بستان آباد در مجلس یازدهم، از چهره‌های منتقد دولت سیزدهم به شمار می‌رود و حتی در پارلمان یازدهم نیز با تصمیمات پرحاشیه‌ای چون طرح صیانت، لایحه عفاف و حجاب و .. مخالفت کرده بود. نوری قزلجه اگر چه ابتدا توسط هیأت اجرایی در انتخابات مجلس ردصلاحیت شده بود اما توانست با عبور از سد شورای نگهبان، بار دیگر بر کرسی بهارستان تکیه کند.

علیرضا منادی‌سفیدان، از نمایندگان پرحاشیه مجلس یازدهم بود، خاصه آنکه فیلمی از او در آبان‌ماه سال گذشته منتشر شد که با اعتراضات زیادی در میان مردم، چهره‌های سیاسی و حتی از سوی رسانه‌هایی حامی دولت مواجه شد. چنانچه روزنامه ایران درباره او نوشت: «علیرضا منادی‌سفیدان نماینده برخی شهرهای استان آذربایجان شرقی که مردمانش به اخلاق و آداب‌دانی شهره‌اند در یک جلسه دیدار مردمی در کمتر از دو دقیقه انواع و اقسام رفتارهای خلاف شأن حضور در جمع را از خود بروز داد. او در حالی که موظف بود مطابق دستور کار جلسه (دیدار مردمی) به مشکلات مردم گوش بدهد با رفتارهایی همچون دست کردن در دهان و تمیز کردن دندان‌ها، خوردن تنقلات، باد زدن خود، لم دادن و بی‌توجهی به مخاطب، اینگونه نشان داد که گویا نه تنها قصدی برای گوش دادن به سخنان آن فرد ندارد که حتی احترام او و مردمی را که در اطراف میزش ایستاده بودند ضروری ندیده است.»

نیکزاد و بانکی‌پور ابقا شدند /رأی منتخب کرج چند برابر شد

از هفت کرسی استان اردبیل در مجلس فقط علی نیکزاد و صدیف بدری توانستند در جایگاه خود ابقا شوند. در اصفهان نیز اگر چه میزان مشارکت در انتخابات دور اول مجلس، 37.4 درصد بوده است اما با مقایسه آرای افرادی چون امیرحسین بانکی پور و عباس مقتدایی، با آرای کسب شده در انتخابات مجلس یازدهم، می توان دریافت که آرای آنان به شدت ریزش داشته است.

امیرحسین بانکی پور، یکی از نمایندگان حاشیه‌ساز در مجلس یازدهم به شمار می‌رود که در روزهای اخیر اظهارات او بر سر جریمه‌های بی حجابی و روابط جنسی مردان ترکیه با زنان جنجال ساز شده است.

همچنین در استان البزر علیرضا عباسی و علی حدادی توانستند در سمت خود ابقا شوند. در این میان، علیرضا عباسی که در انتخابات دور دوم مجلس در سال 99 توانسته بود 27 هزار رأی کسب کند در انتخابات مجلس دوازدهم آرای او به 108 هزار تا افزایش پیدا کرد.

تغییر چهره تهران در مجلس دوازدهم

از حوزه انتخابیه تهران فقط 13 نفر از نمایندگان مجلس یازدهم توانستند حضور دوباره خود را در پارلمان آینده تثبیت کنند، محمدباقر قالیباف، محمود نبویان، مرتضی آقاتهرانی، مالک شریعتی نیاسر، علی خضریان، اسماعیل کوثری، سید علی یزدی خواه، روح الله ایزدخواه و رضا تقی پور، سمیه رفیعی، زهره لاجوردی، احمد نادری و بیژن نوباوه وطن نمایندگانی بودند که توانستند بار دیگر در جایگاه خود ابقا شوند.

همچنین علیرضا سلیمی، نماینده محلات در مجلس یازدهم و ابراهیم عزیزی، نماینده کرمانشاه در مجلس یازدهم، در جریان رقابت‌ها برای پارلمان دوازدهم، حوزه انتخابیه خود را تغییر داده و از تهران وارد بهارستان شدند.

دیگر نمایندگان تهران در مجلس یازدهم یا به دلیل شرایط سنی اجازه ثبت‌نام در انتخابات را نداشتند، یا انصراف دادند و یا نتوانستند آرای مردم را به دست بیاورند.

اما یکی از مهم‌ترین نکات، ریزش شدید آرای نمایندگان پایتخت است؛ به طوری که محمدباقر قالیباف که در انتخابات سرد مجلس یازدهم توانسته بود با کسب 1.265.287 رأی پا به ساختمان هرمی شکل بهارستان گذاشته و به صندلی ریاست آن تکیه کند، در ماراتن انتخاباتی پارلمان دوازدهم حتی نتوانست 450 هزار رأی را از تهرانی‌ها بگیرد. هر چند که حواشی قالیباف در طی 4 سال حضور در پارلمان کم نبود، از افشای فایل صوتی علیه او و ماجرای سیسمونی گیت تا انتقادات از مدیریت پادگانی و افشای حواله‌های پولی گرفته شده توسط مشاورش.

از سوی دیگر برخلاف انتخابات مجلس یازدهم که لیست شانا - پایداری یکدست رأی آورده بود در این دوره نمایندگان تهران برخواسته از لیست های متعدد هستند و اختلافات شدید در ایام انتخابات بین آنها مشهود بود، برهمین اساس نیز پیش بینی می شود در عمر چهارساله مجلس آینده شاهد اختلافات و درگیری های سیاسی بین 30 نماینده پایتخت در پارلمان باشیم.

کریمی قدوسی‌ حذف شد /اتفاق جالب در استان خوزستان

در انتخابات استان خراسان رضوی 6 نماینده فعلی این استان در مجلس آینده نیز حضور دارند. اتفاق مهم در مشهد رقم خورد که به جز پژمانفر بقیه نمایندگان این شهر حذف شده اند که بارزترین آن حذف جواد کریمی‌قدوسی در جریان این انتخابات بود.

در خراسان شمالی هم یک نماینده این استان صندلی خود را حفظ کرده است.

اتفاق جالب در استان خوزستان رقم خورده است که 4 نماینده این استان با آرایی بالاتر از انتخابات مجلس یازدهم راهی مجلس دوازدهم شده‌اند و فقط آرای سید محمد مولوی بود که با ریزش 15 هزارتایی مواجه شده است. همچنین در 2 استان سیستان و بلوچستان و فارس به ترتیب 7 و 6 نماینده توانستند در سمت خود ابقا شوند.

حضور حسینعلی شهریاری در کرسی نمایندگان زاهدان بازهم در این انتخابات تکرار شد. او سابقه چندین دوره حضور در پارلمان را دارد و یکی از مسن ترین نمایندگان مجلس دوازدهم خواهد بود.

تاج‌گردون برگشت؛ آرای ذوالنور ریخت

در استان قم نیز مجتبی ذوالنوری، که در جایگاه نائب رئیس دوم مجلس یازدهم قرار دارد، توانست بار دیگر وارد مجلس شود، هر چند که بررسی آرای او با انتخابات 98، نشان از ریزش شدید رأی او در این استان دارد.

مجتبی ذالنوری که این روزها سکوت کرده، یکی از همان نمایندگانی است که در خط مقدم جریان سازی تندروها ایفای نقش می‌ کند و رفتارش تا آنجا پیش رفت که در توئیتی خطاب به رئیس جمهور سابق نوشته بود: «رهبر انقلاب باید دستور بدهند هزاربار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود». تهدیدی که با واکنش صریح رهبر انقلاب مواجه شد و ایشان در دیدار حضوری با حسن روحانی و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، فرمودند: «هتک حرمت حرام است و انتقاد با هتک حرمت تفاوت دارد ضمن اینکه امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به همکاری و اتحاد و انسجام نیاز دارد.»

در استان کهگیلویه و بویر احمد حوزه انتخابیه گچساران نیز غلامرضا تاجگردون توانست بار دیگر با عبور از سد شورای نگهبان در انتخابات حضور داشته و پیروز رقابت ها شود. رأی او بیشتر از میزان رأیی است که در سال 98 بدست آورد. تاجگردون اگر چه در انتخابات مجلس یازدهم توانست پیروز شده و در پارلمان حضور داشته باشد اما اعتبارنامه او توسط نمایندگان تایید نشد و سید ناصر حسینی پور جایگرین او در انتخابات میان دوره ای شد. سیدمحمد موحد نماینده کهکیلویه نیز رأی بیشتری نسبت به انتخابات مجلس یازدهم کسب کرد.

پورابراهیمی حذف شد، وزرای احمدی نژاد ماندگار شدند

در نتیجه انتخابات استان کرمان چهره هایی چون باهنر و پورابراهیمی کاندیداهای شهر کرمان رأی نیاوردند اما در برخی شهرهای این استان از جمله بم مدافع سرسخت لایحه عفاف و حجاب باردیگر در این سمت ابقا شد.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس یازدهم و از وزرای احمدی نژاد نیز در مرحله دوم بالاخره رأی مردم کرمانشاه را گرفت و باردیگر حضورش در پارلمان را تمدید کرد. اما او تنها وزیر احمدی نژاد در پارلمان دوازدهم نیست و شمس الدین حسینی نیز از نمایندگان استان مازندران و حوزه انتخابیه رامسر است که بر نمایندگی مجلس همچنان تکیه خواهد زد. حمیدرضا حاجی بابایی هم همچنان در مجمع نمایندگان استان همدان حضور خواهد داشت و مقصد اصلی رفت و آمدهای او بهارستان خواهد بود. رضا تقی پور و نیکزاد نیز دیگر وزرای احمدی نژاد هستند که از حوزه های انتخابیه تهران و اردبیل در پارلمان دوازدهم حضور دارند.

اتفاق جالب در استان همدان حضور محمدمهدی مفتح در مجلس آینده است. او رکوددار حضور در ادوار مختلف مجلس است.

رأی اقلیت های مذهبی به یک زن برای اولین بار

در جریان انتخابات مجلس دوازدهم که روز جمعه 11 اسفندماه برگزار شد، آرا شاوردیان، شارلی انویه تکیه، همایون سامیه‌یح نجف آبادی، از نمایندگان اقلیت‌های مذهبی مجلس یازدهم، توانستند بار دیگر در پارلمان دوازدهم نیز حضور داشته باشد. همچنین برای اولین بار یک زن در میان اقلیت‌های مذهبی توانست وارد بهارستان شود.

در جدول زیر اسامی نمایندگان ابقا شده مجلس یازدهم و مقایسه آراء آنها آمده است؛

استان

حوزه انتخابیه

نماینده مجلس یازدهم

آراء

منتخب مجلس دوازدهم

آراء

آذربایجان شرقی

بستان آباد

غلامرضا نوری قزلجه

17.127

غلامرضا نوری قزلجه

17.018

بناب

محمد باقری بناب

23.544

محمد باقری بناب

23.343

تبریز، اسکو و آذرشهر

مسعود پزشکیان

112.231

مسعود پزشکیان

95.993

روح الله متفکر آزاد

105.449

روح الله متفکر آزاد

109.899

علیرضا منادی‌سفیدان

89.567

علیرضا منادی‌سفیدان

80.014

مهدی اسماعیلی

16.866

مهدی اسماعیلی

22.761

آذربایجان غربی

ارومیه

سید سلمان ذاکر

138.436

سید سلمان ذاکر

115.761

خوی و چایپاره

عادل نجف زاده

68.498

عادل نجف زاده

49.134

سردشت و پیرانشهر

کمال حسین پور

35.697

کمال حسین پور

44.502

سلماس

یعقوب رضازاده

24.767

یعقوب رضازاده

19.133

اردبیل

اردبیل، نمین، سرعین

علی نیکزاد

117.612

علی نیکزاد

83.984

صدیف بدری

53.708

صدیف بدری

53.443

اصفهان

اصفهان

امیرحسین بانکی پور

245.629

امیرحسین بانکی پور

152.291

عباس مقتدایی

228.038

عباس مقتدایی

118.96

خمینی شهر

مهدی طغیانی

188.003

مهدی طغیانی

111.968

محمد تقی نقدعلی

36.055

محمد تقی نقدعلی

45.767

خوانسار و گلپایگان

سید مسعود خاتمی

21.471

سید مسعود خاتمی

13.273

شاهین شهر، برخوار و میمه

حسینعلی حاجی دلیگانی

63.77

حسینعلی حاجی دلیگانی

46.728

نائین، خور و بیابانک

الهام آزاد

8.570

الهام آزاد

6.472

نجف آباد

ابوالفضل ابوترابی

57.700

ابوالفضل ابوترابی

40.250

البرز

ساوجبلاغ، طالقان، هشتگرد و نظرآباد

علی حدادی

43.233

علی حدادی

24.901

کرج

علیرضا عباسی

27.010

علیرضا عباسی

108.241

ایلام

ایلام، ایوان، سیروان، ملکشاهی و چرداول

سارا فلاحی

36.909

سارا فلاحی

34.721

بوشهر

دشتستان

ابراهیم رضایی

36.581

ابراهیم رضایی

43.629

کنگان، دیر، عسلویه و جم

موسی احمدی

38.998

موسی احمدی

19.165

تهران

پاکدشت

فرشاد بشیری

37.227

فرشاد بشیری

30.582

تهران

محمدباقر قالیباف

1.265.287

محمدباقر قالیباف

447.905

محمود نبویان

821.203

محمود نبویان

597.77

مرتضی آقاتهرانی

868.025

مرتضی آقاتهرانی

405.707

مالک شریعتی نیاسر

768.139

مالک شریعتی نیاسر

331.51

علی خضریان

740.033

علی خضریان

333.103

اسماعیل کوثری

345.645

اسماعیل کوثری

386.733

سید علی یزدی خواه

742.394

سید علی یزدی خواه

333.308

روح الله ایزدخواه

784.456

روح الله ایزدخواه

407.303

رضا تقی پور

728.238

رضا تقی پور

424.945

احمد نادری

783.545

احمد نادری

227.736

ابراهیم عزیزی (کرمانشاه)

39.495

ابراهیم عزیزی

225.607

سمیه رفیعی

742.975

سمیه رفیعی

222.544

زهره لاجوردی

714.931

زهره لاجوردی

230.033

عبدالحسین روح‌الامینی

779.479

عبدالحسین روح‌الامینی

200.865

بیژن نوباوه وطن

795.565

بیژن نوباوه وطن

271.094

علیرضا سلیمی

10.471

علیرضا سلیمی

198.835

شهریار، قدس و ملارد

حسین حق وردی

108.681

حسین حق وردی

56.529

چهارمحال و بختیاری

شهرکرد، بن و سامان

احمد راستینه هفشنجانی

35.879

احمد راستینه هفشنجانی

33.720

خراسان جنوبی

قائنات و زیر کوه

سلمان اسحاقی

21.934

سلمان اسحاقی

33.200

نهبندان و سربیشه

مصطفی نخعی

17.341

مصطفی نخعی

31.940

تربت حیدریه، مه ولات و زاوه

محسن زنگنه

56.706

محسن زنگنه

72.318

خراسان رضوی

چناران

حسین عباس‌زاده امامی راد

23.316

حسین عباس‌زاده امامی راد

29.923

سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب

بهروز محبی نجم آبادی

67.582

بهروز محبی نجم آبادی

50.684

فریمان و سرخس

احسان قاضی زاده

56.454

احسان قاضی زاده

38.583

قوچان و فاروج

علی آذری

44.033

علی آذری

27.991

کاشمر، بردسکن و خلیل آباد

جواد نیک بین

29.487

جواد نیک بین

43.523

مشهد و کلات

نصرالله پژمانفر

439.94

نصرالله پژمانفر

387.41

خراسان شمالی

بجنورد، مانه و جاجرم

سید محمد پاکمهر

66.891

سید محمد پاکمهر

50.387

خوزستان

آبادان

جلیل مختار

19.842

جلیل مختار

20.576

سید محمد مولوی

35.005

سید محمد مولوی

21.578

اهواز

مجتبی یوسفی

65.922

مجتبی یوسفی

94.488

بهبهان

محمدطلا مظلومی

14.028

محمدطلا مظلومی

26.79

شوش و کرخه

محمد کعب عمیر

23.358

محمد کعب عمیر

34.117

زنجان

زنجان و طارم

مصطفی طاهری

59.603

مصطفی طاهری

46.568

سمنان

دامغان

علی اکبر علیزاده برمی

11.021

علی اکبر علیزاده برمی

11.147

سمنان، مهدی شهر و سرخه

عباس گلرو

32.411

عباس گلرو

29.455

سیستان و بلوچستان

زابل، زهک و هیرمند

محمد سرگزی

76.684

محمد سرگزی

48.791

زاهدان

حسینعلی شهریاری

65.042

حسینعلی شهریاری

45.543

فداحسین مالکی

63.277

فداحسین مالکی

38.57

آباده، بوانات و خرم بید

رحیم زارع

26.306

رحیم زارع

22.507

اقلید

مسلم صالحی

14.580

مسلم صالحی

14.233

جهرم

محمدرضا رضایی کوچی

39.940

محمدرضا رضایی کوچی

54.535

داراب و زرین دشت

محمد جواد عسگری

50.979

محمد جواد عسگری

42.010

فارس

شیراز

روح الله نجابت

122.807

روح الله نجابت

78.351

جعفر قادری

116.684

جعفر قادری

59.062

ابراهیم عزیزی

114.329

ابراهیم عزیزی

43.146

فیروزآباد، فراشبند، قیر و کارزین

محمد مهدی فروردین

29.661

محمد مهدی فروردین

36.664

لامرد و مهر

سید موسی موسوی

37.736

سید موسی موسوی

25.167

نیریز، استهبان و بختان

فرهاد طهماسبی

28.847

فرهاد طهماسبی

33.515

قزوین

بوئین زهرا

روح الله عباس پور

37.589

روح الله عباس پور

22.003

قزوین و آبیک

فاطمه محمدبیگی

108.924

فاطمه محمدبیگی

52.756

قم

قم

مجتبی ذوالنوری

204.758

مجتبی ذوالنوری

149.283

کردستان

بیجار

علیرضا زندیان

10.319

علیرضا زندیان

10.403

سنندج و دیوان دره

محسن فتحی

32.518

محسن فتحی

24.383

کرمان

بم، ریگان، فهرج، نرماشیر

موسی غضنفرآبادی

79.392

موسی غضنفرآبادی

68.354

کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، فاریاب، قلعه گنج

منصور شکراللهی

105.147

منصور شکراللهی

82.586

کرمانشاه

اسلام آباد غرب و دالاهو

مجتبی بخشی پور

32.022

مجتبی بخشی پور

30.537

سقز و کلیابی

سید جواد حسینی کیا

10.935

سید جواد حسینی کیا

11.012

کرمانشاه

محمد رشیدی

57.170

محمد رشیدی

61.058

عبدالرضا مصری

95.061

عبدالرضا مصری

73.894

کهگیلویه و بویر احمد

کهگیلویه و بهمنی

سید محمد موحد

75.851

سید محمد موحد

118.206

گچساران

غلامرضا تاجگردون

38.352

غلامرضا تاجگردون

66.609

سید ناصر حسینی پور(دور دوم)

25.123

علی آباد کتول

رحمت الله نوروزی

35.907

رحمت الله نوروزی

32.787

گلستان

کردکوی و بندرترکمن

عبدالجلال ایری

31.225

عبدالجلال ایری

26.826

گرگان و آق قلا

رمضانعلی سگندوینی

53.100

رمضانعلی سگندوینی

54.843

بندرانزلی

احمد دنیا مالی

16.735

احمد دنیا مالی

8.147

رشت و خمام

جبار کوچکی نژاد

50.685

جبار کوچکی نژاد

45.614

محمدرضا احمدی

33.992

محمدرضا احمدی

32.273

گیلان

رودبار

مهرداد گودرزوند چگینی

16.199

مهرداد گودرزوند چگینی

18.788

آستانه اشرفیه

ابراهیم نجفی

12.709

ابراهیم نجفی

17.490

لرستان

بروجرد

عباس گودرزی

49.170

عباس گودرزی

27.140

پلدختر

فاطمه مقصودی

17.891

فاطمه مقصودی

17.643

سید حمیدرضا کاظمی

25.689

سید حمیدرضا کاظمی

23.182

مازندران

آمل

رضا حاجی پور

57.951

رضا حاجی پور

28.415

بابلسر و فریدون کنار

علی اصغر باقرزاده

30.430

علی اصغر باقرزاده

42.288

رامسر

شمس الدین حسینی

44.937

شمس الدین حسینی

45.398

ساری و میاندرود

علی بابایی کارنامی

42.026

علی بابایی کارنامی

50.317

نکا، بهشهر و گلوگاه

غلامرضا شریعتی

57.945

غلامرضا شریعتی

38.007

مرکزی

تفرش و آشتیان

ولی الله بیاتی

13.752

ولی الله بیاتی

11.739

ساوه و زرندیه

محمد سبزی

27.544

محمد سبزی

18.088

هرمزگان

بندرلنگه و بستک

احمد جباری

30.702

احمد جباری

38.242

بندرعباس

احمد مرادی

167.084

احمد مرادی

95.237

محمد آشوری

93.842

محمد آشوری

55.139

همدان

بهار و کبودر آهنگ

فتح‌الله توسلی

36.290

فتح‌الله توسلی

37.195

تویسرکان

محمدمهدی مفتح

16.258

محمدمهدی مفتح

10.392

ملایر

احد آزادی خواه

36.478

احد آزادی خواه

22.897

همدان و فامنین

حمیدرضا حاجی بابایی

95.727

حمیدرضا حاجی بابایی

58.349

یزد

تفت و میبد

سید جلیل میرمحمدی

20.286

سید جلیل میرمحمدی

19.994

مهریز و بافق

محمدرضا صباغیان بافقی

26.865

محمدرضا صباغیان بافقی

23.485

مهریز و اشکذر

محمدصالح جوکار

105.549

محمدصالح جوکار

81.634

اقلیت های مذهبی

مسیحیان ارامنه شمال

آرا شاوردیان

5.275

آرا شاوردیان

5.058

آشوریان و کلدانی

شارلی انویه تکیه

1.071

شارلی انویه تکیه

2.268

کلیمیان

همایون سامیه‌یح نجف آبادی

1.261

همایون سامیه‌یح نجف آبادی

1.406

27215

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان