پارلمان گرجستان علیرغم اعتراضات گسترده، لایحه عوامل خارجی را تصویب کرد

با وجود هفته‌ها اعتراضات و مخالفت‌ها، پارلمان گرجستان لایحه جنجالی "عوامل خارجی" را به تصویب رساند. این لایحه که به نهادهای غیردولتی وابسته به کمک‌های خارجی فشار می‌آورد، با انتقاد شدید مخالفان و نگرانی‌های بین‌المللی روبرو شده است.

پارلمان گرجستان امروز لایحه بحث‌ برانگیز موسوم به «عوامل خارجی» را تصویب کرد.

به گزارش مهر به نقل از یورور نیوز، پارلمان گرجستان امروز سه شنبه لایحه بحث‌ برانگیز موسوم به «عوامل خارجی» را که بر اساس آن سازمان‌ های غیردولتی در این کشور که بیش از 20 درصد از بودجه خود را از خارج دریافت می‌ کنند باید به عنوان کارگزار خارجی ثبت شوند، به تصویب رساند.

بر اساس اعلام این رسانه، حزب حاکم گرجستان که اکثریت پارلمان این کشور را در دست دارد، اعلام کرده بود که این لایحه برای شفافیت فعالیت‌ های سازمان‌ های غیردولتی و جلوگیری از «نفوذ عوامل خارجی» ضروری است.

از سوی دیگر، مخالفان و کشورهای غربی این لایحه را مشابه قانونی در روسیه می‌ دانند که به دولت این کشور کمک کرده تا فعالیت بسیاری از نهادهای غیردولتی که بخشی از بودجه آن‌ ها یا کل آن از خارج از مرزهای روسیه تأمین می‌ شد را متوقف کند.

تصویب این قانون در پی هفته‌ ها اعتراضات شدید و گسترده در گرجستان که با درگیری بین معترضان و پلیس و همچنین بازداشت برخی همراه بود، روی داد.

اعتراضاتی که در آن ده‌ ها هزار نفر به خیابان‌ ها آمدند و خشم و نارضایتی خود را از این لایحه ابراز داشته بودند.

این تصمیم که حزب حاکم گرجستان موسوم به «رویای گرجی» به‌ رغم مخالفت رییس جمهور، مخالفان و جامعه مدنی اتخاذ کرد، قانونی جنجالی بوده و به شکافی عمیق بین طرفین درگیر منجر شد.

در روزهای اخیر خیابان‌های تفلیس شاهد تظاهرات گسترده و مستمر معترضان با شعار «بله به اروپا، نه به قانون روس» بوده.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان