نخستین گام‌ها برای نفس کشیدن پاک در تهران؛ کارگروه کاهش آلودگی هوا تشکیل شد

در راستای مقابله با معضل آلودگی هوای تهران، نخستین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای این استان با حضور استاندار تهران و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد. در این جلسه، پنج دستور کار مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مصوبات مهمی برای بهبود وضعیت هوای پایتخت به تصویب رسید.

نخستین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) به ریاست «علیرضا فخاری»، استاندار تهران و دبیریِ «علیرضا مزینانی»، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با حضور اعضاء در محل استانداری تشکیل شد و پس از بحث و بررسی پیرامون پنج دستور کار این نشست، برخی موارد به تصویب رسید.

به گزارش ایسنا، علیرضا مزینانی در تشریح مصوبات امروز این کارگروه با اشاره به اینکه اولین دستور کار، ارائه گزارش روند اجرای مصوبات جلسات کاهش آلودگی هوا در سال 1402 بود، اظهار داشت: مقرر شد تا معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران نسبت به برگزاری جلسه تخصصی به منظور بررسی نحوه تشکیل کارگروه کاهش آلودگی هوا در سطح ملی با کارکرد استانی و با محوریت استانداری تهران به لحاظ اختیارات، امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای طرح در هیات وزیران اقدام کند.

وی ارائه گزارش عملکرد دستگاه های اجرایی در قانون هوای پاک توسط شهرداری تهران و شرکت پخش فرآورده های نفتی استان را دیگر دستور کار این نشست عنوان کرد و افزود: ارائه گزارش اقدامات در زمینه اجرای مصوبات جلسات کاهش آلودگی هوای استان در سال 1402 در جلسه آتی کارگروه و همچنین ارائه گزارش مکتوب اقدامات به دبیرخانه توسط کلیه دستگاه های اجرایی عضو نیز به تصویب رسید.

مزینانی در ادامه با اشاره به اینکه ارائه طرح ساماندهی موتورسیکلت‌ها در جلسه آتی کارگروه توسط پلیس راهور تهران بزرگ و شهرداری تهران نیز در این نشست به تصویب رسید، تصریح کرد: همچنین مقرر شد پلیس راهور تهران بزرگ نسبت به ارائه گزارش مشکلات ناشی از غیرفعال بودن دوربین های ثبت تخلف وسایل نقلیه و پیگیری های به عمل آمده در این خصوص به استانداری تهران اقدام کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای استان، ارائه طرح اجرایی برای انتقال شرکت های باربری جنوب تهران به شهرک حمل و نقل توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان و انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بار تهران را دیگر دستور کار این جلسه عنوان کرد و گفت: بر اساس تصمیمات کارگروه مصوب شد اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران نسبت به تشکیل جلسات تخصصی برای انتقال شرکت های باربری و اتخاذ سازوکارهای لازم در این خصوص اقدام کرده و نتیجه در جلسه آتی کارگروه کاهش آلودگی هوا ارائه شود و شهرداری تهران نیز نسبت به ارائه گزارش آخرین اقدامات صورت پذیرفته در خصوص توسعه و جایگزینی ناوگان حمل و نقل عمومی برقی شامل اتوبوس و تاکسی و همچنین موتورسیکلت های برقی با وسایل نقلیه فرسوده به استانداری تهران و دبیرخانه کارگروه اقدام کرده و برنامه های آتی نیز در جلسه بعدی کارگروه ارائه شود.

وی اظهار داشت: همچنین مقرر شد اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان نسبت به تشکیل جلسات تخصصی برای بررسی نحوه اعمال محدودیت تردد کامیون ها در سطح شهر تهران اقدام و نتیجه در جلسه بعدی کارگروه کاهش آلودگی هوا ارائه شود.

بنابر گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران در پایان تصریح کرد: تدوین سند برنامه کاهش آلودگی هوا توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران با همکاری سایر دستگاه های عضو کارگروه و ارائه نتیجه برای بررسی نهایی در جلسات آتی کارگروه نیز به تصویب رسید.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان