دادگاه لاهه به درخواست آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در پرونده نسل‌کشی رفح رسیدگی می‌کند

دادگاه بین‌المللی دادگستری (دیوان لاهه) در جلساتی که ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت برگزار می‌شود، به درخواست آفریقای جنوبی برای صدور دستور موقت علیه اسرائیل به دلیل حمله به رفح در غزه رسیدگی می‌کند.

برنامه دادگاه بین‌المللی دادگستری در پی درخواست آفریقای جنوبی برای رسیدگی به عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در شهر رفح، اعلام شد.

به گزارش میزان، دادگاه بین‌المللی دادگستری روز پنجشنبه و جمعه، 27 و 28 اردیبهشت جلساتی را برای بحث در مورد اقدام‌های اضطراری مورد نظر آفریقای جنوبی درباره حمله رژیم صهیونیستی به رفح برگزار خواهد کرد.

این اقدام‌ها بخشی از پرونده جاری آفریقای جنوبی است که در دسامبر سال گذشته (آذر/دی 1402) در دادگاه بین‌المللی دادگستری تشکیل شد. آفریقای جنوبی رژیم صهیونیستی را به نقض کنوانسیون نسل‌کشی در جریان حمله به فلسطینی‌ها در غزه متهم کرده است.

رژیم صهیونیستی همواره مدعی شده که مطابق با قوانین بین‌المللی عمل می‌کند؛ این رژیم پرونده نسل‌کشی را بی‌اساس خوانده است.

آفریقای جنوبی روز پنجشنبه در دادگاه سخنرانی خواهد کرد. این کشور هفته گذشته از دیوان بین‌المللی دادگستری درخواست کرده بود که به رژیم صهیونیستی دستور دهد تا حمله به رفح را متوقف و اجازه دسترسی بدون مانع به غزه را برای مقامات سازمان ملل، سازمان‌های ارائه‌دهنده کمک‌های بشردوستانه، خبرنگاران و بازرسان فراهم کند.

براساس برنامه دادگاه، روز جمعه به‌عنوان جلسه استماع رژیم صهیونیستی تعیین شده است.

هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که این کشور تصمیم گرفته است که اعلامیه مداخله رسمی خود در پرونده نسل‌کشی مطرح شده از سوی آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی را به دادگاه بین‌المللی دادگستری ارائه کند.

فیدان در اوایل چندی قبل تصمیم آنکارا را برای پیوستن به پرونده‌ای که از سوی آفریقای جنوبی آغاز شده بود، اعلام کرده بود.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای اتریشی خود گفت: کشتار سیستماتیک هزاران فلسطینی بی‌گناه و غیرقابل سکونت کردن کل یک منطقه مسکونی از سوی اسرائیل جنایت علیه بشریت، اقدام به نسل‌کشی و تجلی نسل‌کشی است.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان