آغاز ساخت ۶ شهر جدید ساحلی و یک شهرک در سواحل ایران

در راستای سیاست‌های توسعه دریا محور دولت سیزدهم، ۶ شهر جدید ساحلی و یک شهرک در سواحل ایران احداث می‌شود. این شهرها که شامل تیس، مکران مرکزی، جاسک، خلیج‌فارس، بریس، کوشک و آفتاب هستند، با هدف ایجاد الگوهای جدید شهرسازی و معماری، تسهیل فعالیت‌های اقتصادی و گردشگری و افزایش جمعیت در سواحل کشور برنامه‌ریزی شده‌اند.

سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید گفت: هفت نقطه از 27 سکونتگاه هدف‌گذاری شده در دولت سیزدهم شامل شش شهر جدید ساحلی و ‌یک شهرک ساحلی وارد مدار مدیریت اجرا و فرآیند عملیاتی شده و برای تمامی این نقاط طرح‌های مکان‌یابی، ضرورت‌سنجی و ‌جامع تهیه شده است.

به گزارش ایسنا، سعید غفوری با اشاره به هدف­گذاری دولت برای اجرای سیاست‌های کلی توسعه دریا محور اظهار کرد: این شش شهر جدید و یک شهرک ساحلی، فاز اول از مدیریت اجرایی سکونتگاه های ساحلی محسوب می‌شود که هم به لحاظ موقعیت و هم کارکرد به نوعی جزو پروژه‌های پرچم وپیشران در حوزه توسعه سواحل محسوب می شوند.

وی افزود: شهرهای جدید تیس، مکران مرکزی، یک شهر جدید در شهرستان جاسک، خلیج‌فارس، بریس، کوشک و شهرک‌ آفتاب از مجموعه سکونتگاه‌هایی است که ضمن داشتن نقش و کارکردهای متنوع اقتصادی و اجتماعی، تلاشی برای ارایه الگوهای جدیدی از شهرسازی و معماری متناسب با شرایط اقلیمی و محلی ودر عین حال توان‌های منطقه ای و ‌بین‌المللی است.

سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید تاکید کرد: برای تمامی این نقاط طرح‌های مکان‌یابی، ضرورت‌سنجی و ‌جامع تهیه شده و ‌برخی از آنها طرح تفصیلی و آماده‌سازی و معماری نیز دارند. همچنین برای تمامی این سکونتگاه مطالعاتی در قالب نظام تامین مالی‌و سرمایه گذاری با هدف جذب توان‌های بخش خصوصی تهیه شده و در این مرحله بسته‌های مشخصی برای ارایه به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی آماده شده است.

غفوری توضیح داد: شهر جدید تیس در زمینی به مساحت 4380 هکتار با جمعیت پذیری 150 هزار نفر با کارکردهای گردشگری، مالی، بازرگانی، سکونتی، دانشگاهی و درمانی؛ شهر جدید مکران مرکزی در زمینی به مساحت 10 هزار و 708 هکتار با جمعیت‌پذیری 500 هزار نفر، با کارکردهای پشتیبان صنعت و معدن، فعالیت‌های لجستیک، بندری و صنعتی، صنایع دریایی، آب و انرژی و سکونت، شهر جدید مکران در شهرستان جاسک در زمینی به مساحت 3500 هکتار با جمعیت‌پذیری 200 هزار نفر با کارکردهای پشتیبان فعالیت های صنعتی و لحستیک سواحل، گردشگری، بازرگانی و گردشگری دریایی، احداث خواهد شد.

وی بیان کرد: شهر جدید خلیج‌فارس در مجاورت شهر بندرعباس، در زمینی به مساحت 2400 هکتار برای سکونت و بیش از 15 هزار هکتار برای انواع فعالیت‌های اقتصادی، فناوری، نمایشگاهی دانشی، سیاسی و فرهنگی با جمعیت‌پذیری 200 هزار نفر ؛ شهر جدید بریس در زمین به مساحت حدودی 5000 هکتار با جمعیت پذیری 100 هزار نفر به عنوان اولین شهر با کارکردهای تحقیقاتی و گردشگری وابسته نجوم و ‌مطالعات فضایی در کنار آبزی‌پروری؛ شهر جدید کوشک در زمینی به مساحت 1000 هکتار با جمعیت‌پذیری 100 هزار نفر با کارکردهای تامین خدمات و سکونت منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان، آبزی‌پروری و توسعه جوامع روستایی پیرامون و همچنین شهرک آفتاب در زمینی به مساحت 86 هکتار با کارکرد گردشگری و پشتیبان جزیره کیش برنامه‌ریزی شده است.

غفوری تصریح کرد: فرآیندهای مدیریت اجرایی و سرمایه گذاری این شهرهای جدید آغاز شده است و در بخشی از این شهرهای جدید نیز واحدهای مسکونی و تجاری و سایر خدمات و زیرساخت‌های لازم در حال احداث است و برخی نیز در مرحله آماده‌سازی زمین قرار دارند.

سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید از مجموعه توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران دعوت کرد تا در این کلان پروژه که به توسعه همه‌جانبه در جنوب و در کل ایران می‌انجامد کمک کنند و در منافع اقتصادی آن شریک شوند.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان