باید ها و نباید های نگهداری مواد غذایی کنار هم

با کنار هم قرار دادن اشتباه مواد غذایی فرصت نفوذ باکتری های فاسد کننده پیش می آید در نتیجه با گذشت زمان و ذره خواری این باکتری ها مواد غذایی به سادگی از بین می روند و باید به سرعت دور ریخته شوند. به نظر شما برای دور شدن از این آلودگی های غذایی چه باید کرد؟

باید ها و نباید های نگهداری مواد غذایی کنار هم

برای نگهداری مواد غذایی کنار هم باید بدانید که یکی از بهترین روش های آن، فریز کردن است. آسان ترین، سریع ترین و رایج ترین راه حفظ مواد غذایی از بد مزه شدن و فاسد شدگی به شمار می آید. اگر تمام اصول نگهداری صحیح از مواد غذایی متفاوت را در داخل یخچال یا فریزر بدانید و نکات مربوط به آن را رعایت کنید، ارزش مواد غذایی هیچگاه کاهش پیدا نمی کند و دچار تغییر رنگ و تغییر مزه نیز نمی شود.

دسته ای از مواد غذایی را می توان به خاطری آسوده در دمای اتاق و یا کابینت های آشپزخانه نگهداری کرد و با این روش هر چه قدر هم که زمان بگذرد، تغییری در ترکیب، رنگ، عطر و طعم مواد غذایی ایجاد نمی شود. آنچه که اهمیت دارد این است که با بسته بندی ویژه مواد غذایی از نفوذ نور و هوا به داخل ظرف جلوگیری صورت بگیرد. چه ظروفی مناسب است؟! به منظور اینکه سلامت مواد غذایی حفظ بماند، باید مواد غذایی را در ظروف شیشه ای، پلاستیکی و حتی کیسه های فریزری قرار داد. بر اساس سازمان غذا و دارو، تاریخ انقضا به مدت زمانی تعریف می شود که محصول بهترین طعم و بهترین کیفیت را داشته باشد.

انواع روش های نگهداری از مواد غذایی

انواع روش های نگهداری مواد غذایی کنار هم

کنسروکردن:

کنسرو کردن مواد غذایی ای چون انواع مربا، ژله، سس، پوره و سبزیجات در شیشه های در بسته کمک می کند تا در زمان طولانی تری سالم باقی بمانند. اگر تصمیم به این کار را دارید، پیش از شروع ظرف را به خوبی شست و شو دهید. سپس به مرحله پوست گیری و نیم پز کردن بپردازید. اگر غذای مورد نظر اسیدی نیست، کمی آبلیمو و یا سرکه به آن افزوده کنید. حال مواد غذایی آماده شده را درون شیشه در دار بریزید.
با کنسرو سازی مواد غذایی در منزل، بسیار در هزینه ها صرفه جویی خواهد شد و چون به ازای ظرف های پلاستیکی و فلزی از ظرف های شیشه ای استفاده می شود از خطرات غذا های کنسروی در امان خواهید بود. در نهایت با مواد غذایی کنسروی ارزش غذایی خود را بیشتر حفظ می کنند.

فریزکردن:

همانطور که در ابتدای مقاله تعریف شد، ساده ترین روش نگهداری مواد غذایی کنار هم فریز کردن می باشد. فریز کردن خانگی بسیار سالم تر از مواد غذایی یخ زده فروشگاهی است چون شما با این روش می توانید انواع سبزیجات، سوپ‌ها، پوره‌ها و میوه‌های خردشده را به سادگی فریز کنید.
آنچه که باید به آن توجه کنید این است که غذا ها باید به گونه ای بسته بندی شوند که هیچ راهی برای ورود هوا وجود نداشته باشد. هر ماده غذایی عمری دارد و نباید مدت زمان نگهداری آن طولانی شود. اگر فراموشکار هستید، به روی بسته آن تاریخ را یادداشت کنید. مواد غذایی با بسته بندی اشتباه دچار ایجاد لکه های قهوه ای می شود و این خشکی آهسته تمام مواد غذایی را در بر می گیرد. نحوه فریز کردن سبزیجات به چه صورت باید باشد؟

فریز کردن مواد غذایی

خشک‌کردن:

یکی از بهترین روش ها برای نگهداری اصولی سبزیجات، خشک کردن آن ها است. مواد غذایی خشک شده طعم مقوی تری دارند و فضای کمی را به خود اختصاص می دهند. باید گفت که رطوبت مواد غذایی خشک شده باید مابین 20 درصد و یا کمتر باشد. دستگاه های خشک کن و آویز کردن سبزیجات به صورت دسته ای، استفاده از فر و قرار دهی آن ها در معرض تابش نور خورشید کمک می کند تا این روش به صورت ایده آل انجام شود. گونه ای از سبزیجات و گیاهان نیاز دارند که پیش از خشک شدن اندکی جوشانده شوند.

تخمیر:

تخمیر کمک می کند تا ارزش غذایی خوراکی ها بسیار بالا رود. دارا بودن باکتری های مفید در تخمیر برای سیستم گوارش و سیستم ایمنی تاثیر گذار است. برای این کار ابتدا مواد غذایی باید خرد و یا همان رنده شوند، سپس با آب نمک تکمیل آن صورت بگیرد. باید گفت که تهیه انواع شوری ها به این صورت است و در کنار خوراکی ها چاشنی دلچسبی به شمار می آید.

ترشی‌ انداختن:

یکی از خوش طعم ترین روش های نگهداری مواد غذایی کنار هم، غوطه ور سازی انواع سبزیجات و میوه ها در سرکه می باشد. ترشی مخلوط، لیته، زیتون، انبه و صدها ماده غذایی دیگر به این صورت گفته شده، تهیه می شوند. البته گاهی باید کمی نمک و عسل هم به این ترکیب اضافه کرد.

قرار‌ دهی مواد غذایی در فضای سرد:

یکی از قدیمی ترین روش ها برای نگهداری مواد غذایی استفاده از یخچال و یا همان فضا هایی با دمای پایین رو به سردی می باشد به صورتی که می توان انواع سیب، گلابی، سبزیجات ریشه‌دار، کلم و کرفس را برای ماه ها نگهداری کرد.
میوه‌های متنوع باید به روش‌ های گوناگون مراقبت می شوند. میوه‌ها و سبزیجاتی مثل زردآلو، توت‌فرنگی، انگور و پیازچه را می‌توان بدون هیچ گونه عمل خاصی در یخچال قرار داد. اما کیوی، هلو و گلابی باید در دمای محیط رسیده شوند و سپس آن‌ها را در یخچال قرار دهید.
انار، پرتقال و زنجبیل نیازی به نگهداری در یخچال ندارند چون دوام آن ها در دمای معمولی بسیار بالا می باشد.

چگونگی نگهداری از سبزیجات

برای مراقبت و نگهداری از سبزیجاتی که دارای برگ هستند، باید شست و شو آن دقیق تر صورت بگیرد. سپس آن ها را در یک حوله یا پارچه ای آبگیر بپیچید و حوله را به درون ظرف یا پلاستیک سر بسته قرار دهید.
کاهو، کلم و اسفناج با این روش برای زمان طولانی ای سالم می مانند. اگر سبزیجات شسته شده خریداری کرده اید، توصیه می شود که برای اطمینان بیشتر، خود دوباره آن را شست و شو دهید.
کدو حلوایی و سبزیجات ریشه‌دار مثل سیر، پیاز و سیب‌زمینی، باید در محیط تاریک، خنک و خشک خارج از یخچال نگهداری شوند.
اگر گوجه‌فرنگی نارس است در دمای اتاق و دور از نور خورشید نگهداری کنید تا کاملا به مرحله بلوغ برسد و سپس آن را در یخچال قرار دهید.

چگونگی نگهداری از سبزیجات

چگونگی نگهداری از حبوبات

حبوبات برای مدت زمان طولانی تری، ماندگاری دارند حتی می تواند به چندین سال برسد. برای دریافت این نتیجه، از ظروف درب دار یا پلاستیک های زیپی استفاده کنید و در فضایی سرد، خشم و به دور از نور خورشید قرار دهید.
اگر از نگهداری حبوبات شما بیشتر از یک سال گذشته است، زمان پخت به آن یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین اضافه کنید تا کمی نرم شود.

چگونگی نگهداری از لبنیات

نگهداری از لبنیات اهمیت بیشتری دارد چون با خراب شدن، احتمال مسمومیت و بیمار شدن افراد خانواده رشد بالایی پیدا می کند. برای جلوگیری از بروز این احتمال، باید انواع لبنیات را در سرد ترین نقطه یخچال بگذارید. به یاد داشته باشید که هرگز شیر را به درون درب یخچال نگذارید چون با تماس هوای گرم زودتر فاسد می شود.

چگونگی نگهداری از لبنیات

چگونگی نگهداری از ماهی

گوشت ماهی در دمای سرد 2 تا 6 درجه سانتی گراد را می توان در یک ظرف شیشه ای یا چینی برای حداکثر زمانی یک روز نگهداری کرد. فاصله زمانی نگهداری از ماهی دودی نیز در یخچال مابین دو تا چهار روز است.

چگونگی نگهداری از گوشت

گوشت قرمز را می توان بین 3 تا 4 روز، گوشت گوساله بین 2 تا 3 روز و گوشت مرغ را بین 1 تا 2 روز در یخچال نگهداری کرد.
گوشت چرخ کرده بسیار خاصیت حساسی دارد و توصیه می شود که پس از خرید بلافاصله بسته بندی و در فریزر قرار داده شود.

چگونگی نگهداری از نان

برای نگهداری اصولی، نان را در کاغذ یا پارچه بپیچید و به درون یخچال یا فریزر قرار دهید. اگر تمایل به تغذیه از آن را دارید تنها کافی است که دوباره در فر یا توستر گرم کنید.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان