هند: آمریکا دیدگاه تنگ نظرانه درباره قرارداد توسعه چابهار نداشته باشد

وزیر خارجه هند در واکنش به هشدار آمریکا درباره امضای قرارداد توسعه بندر چابهار گفت، بهتر است آمریکا دیدگاه تنگ نظرانه درباره توسعه این بندر نداشته باشد، چون توسعه چابهار به نفع همه است.

یک روز پس از هشدار واشنگتن مبنی بر اینکه کشورهایی که با تهران معاملات تجاری انجام می دهند در معرض خطر تحریم قرار دارند، وزیر خارجه هند از ایالات متحده خواسته است که "دیدگاه تنگ نظرانه" ای درباره قرارداد اخیر کشورش با ایران برای توسعه بندر چابهار نداشته باشد.

به گزارش عصرایران، هند روز دوشنبه قراردادی 10 ساله با ایران برای توسعه بندر چابهار امضا کرد.

آمریکا پس از امضای این قرارداد هشدار داد: هر کشوری که به معامله تجاری با ایران فکر می کند "باید از خطرات احتمالی آن آگاه باشد".
اما دولت هند روی این قرارداد پافشاری کرده و گفته است این توافق به نفع منطقه خواهد بود.

"اس جایشانکار" وزیر امور خارجه هند، در واکنش به هشدار آمریکا به خبرنگاران گفت: "من فکر می کنم مساله برقراری ارتباط، متقاعد کردن و فهماندن مردم است که این در واقع به نفع همه است. من فکر نمی کنم که باید دید تنگ نظرانه ای نسبت به این قرارداد داشت. "

جایشانکار افزود که در گذشته، ایالات متحده نیز از طرح توسعه بندر چابهار ایران حمایت کرده و آنرا معاف از تحریم کرده بود. او افزود که آنها (آمریکا) نیز می دانند که برای بهبود عملکرد بندر چابهار امضای یک توافق بلندمدت با ایران ضروری است.

وی گفت: ما معتقدیم که توسعه این بندر به نفع کل منطقه خواهد بود.

هند: آمریکا دیدگاه تنگ نظرانه درباره قرارداد توسعه چابهار نداشته باشد

هند برای اولین بار در سال 2016 برای توسعه بندر چابهار که نزدیک مرز ایران با پاکستان است، قراردادی امضا کرد و در پایان سال 2018 عملیات خود را آغاز کرد.

این بندر یک مسیر ترانزیتی را برای کالاها و محصولات هندی به افغانستان و آسیای مرکزی باز می کند و جایگزینی برای مسیر زمینی از طریق پاکستان است که دولت دهلی روابط پرتنشی با آن دارد.

مقامات هندی می گویند تا کنون 2.5 میلیون تن گندم و 2 هزار تن حبوبات هندی از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال شده است.

بر اساس قرارداد جدید، هند قرار است با سرمایه گذاری حدود 370 میلیون دلاری در این پروژه، بندر را بیشتر توسعه دهد.

وزیر کشتیرانی هند این قرارداد را "لحظه ای تاریخی در روابط هند و ایران" خواند.

اما ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه با هشدار درباره این قرارداد، گفت:" هر نهاد و هر کسی که به معامله تجاری با ایران فکر می کند - باید از خطرات بالقوه ای که خود را در معرض آن قرار می دهد و خطر بالقوه تحریم ها آگاه باشد."

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان