روشی که آلزایمر را ۹ سال زودتر پیش‌بینی می‌کند

پژوهشگران به روشی دست‌یافته‌اند که می‌تواند آلزایمر را ۹ سال زودتر تشخیص دهند؛ این روش در جلوگیری از این بیماری غیرقابل درمان، نقشی حیاتی خواهد داشت.

روشی که آلزایمر را 9 سال زودتر پیش‌بینی می‌کند

به گزارش خبرآنلاین ،پژوهشگران روشی برای پیش‌بینی زوال عقل با دقت هشتاد درصد تا 9 سال قبل از تشخیص بیماری پیدا داده‌اند.

فارس در خبری نوشت:این روش نسبت به تست‌های حافظه‌ سنتی و اندازه‌گیری کوچک شدن مغز، عملکرد بهتری دارد. این مطالعه از داده‌های بیش از 1100 داوطلب استفاده کرده و کاربردهای بالقوه برای مداخله‌ زودهنگام را برجسته می‌کند.

پژوهشگران دانشگاه کوئین‌مری لندن، در این تحلیل با استفاده از تصاویر ان‌آرآی عملکردی (fMRI)، تغییرات صورت‌گرفته در «شبکه حالت پیش‌فرض» مغز(DMN) را که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر تحت تأثیر قرار می‌گیرد، تجزیه و تحلیل کرده‌اند.

«شبکه حالت پیش‌فرض»، شبکه‌ای از مغز است که بخش‌های مختلف را برای انجام عملکردهای شناختی خاص به هم متصل می‌کند و اولین شبکه عصبی است که تحت تأثیر بیماری آلزایمر قرار می‌گیرد.

جزئیات و یافته‌های بیشتر تحقیق

محققان دانشگاه کوئین مری لندن برای انجام این تحقیق از با استفاده از اسکن‌های اف‌ام‌آرآی(fMRI) بیش از 1100 داوطلب از بانک زیستی انگلستان، به برآورد اتصال مؤثر بین ده ناحیه‌ مغز پرداختند که شبکه‌ی حالت پیش‌فرض را تشکیل می‌دهند؛ این بانک، یک پایگاه داده‌ زیست‌پزشکی و منبع تحقیقاتی گسترده حاوی اطلاعات ژنتیکی و سلامتی نیم میلیون شرکت‌کننده‌ انگلیسی است.

چارلز مارشال، مسئول این تیم تحقیقاتی در خصوص نتایج آتی این مطالعه گفت: «پیش‌بینی اینکه چه کسی در آینده دچار زوال عقل خواهد شد، برای یافتن درمان‌های موثر حیاتی باشد؛ این درمان‌ها می‌توانند از نابودی غیرقابل برگشت سلول‌های مغزی که باعث علائم زوال عقل می‌شود، جلوگیری کند.» او ادامه می‌دهد: «ما امیدواریم این روش کشف و تشخیص به ما اجازه دهد تا در مورد اینکه آیا کسی واقعاً دچار زوال عقل خواهد شد و چه زمانی، بسیار دقیق‌تر عمل کنیم، تا بتوانیم تشخیص دهیم که آیا آن‌ها ممکن است از درمان‌های آینده بهره‌مند شوند.»

پژوهشگران همچنین در این تحقیق دریافتند که انزوای اجتماعی به احتمال زیاد از طریق تأثیر آن بر اتصال در شبکه حالت پیش‌فرض مغز، خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد.

233217

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان